چهل تکه با برش های دایره ای ۱

2

سلام به همه عزیزان علاقه مند به هنر چهل تکه دوزی. اگر تا اینجای کار ما را همراهی کرده باشید دیده اید که همه چهل تکه دوزی هایی که باهم انجام دادیم از قطعات مربع، مثلث و مستطیل تشکیل شده بودند. فکر میکنم تا حدودی هم با ترکیب این اشکال و بدست آوردن شکل های جدید نیز آشنا شده اید. امروز قصد دارم از دنیای زاویه ها کمی خارج شویم و به دنیای منحنی ها در چهل تکه دوزی قدم بگذاریم.

دایره یکی از ساده ترین منحنی هایی است که می توانیم در هنر زیبای چهل تکه دوزی از آن استفاده کنیم. پس با ما همراه باشید.

وسایل مورد نیاز :

  • هر تعداد رنگ و طرح پارچه که مایلیدhonarbazaar-circle1-01
  • خط کش مخصوص برش دایره. خط مشکی ای که دورتادور خط کش می بینید درواقع مقدار زاپاس مورد نیاز برای دوخت است. یعنی شما موقع برش باید لب به لب خط کش را با کاتر دوار یا قیچی ببرید.honarbazaar-circle1-04
  • البته ما انواع خط کش ها را برای آگاهی شما در پست ها معرفی می کنیم ولی اگر تهیه خط کش برایتان مشکل است خیلی ساده می توانید از روی الگوی نشان داده شده در شکل زیر یک کپی تهیه کنید (یعنی با کلیک بر روی تصویر، آن را بزرگ کرده سپس روی مونیتور کاغذ پوستی قرار دهید و الگوی خط کش را بکشید یا حتی الگوی زیر را سیو کرده و پرینت بگیرید) سپس الگوی خط کش را روی یک مقوای محکم بچسبانید و به همین راحتی و بدون هزینه خط کش مورد نیاز برای این کار را بسازید.
  • honarbazaar-circle1-29کاتر چرخان
  • قیچی
  • تخته برش
  • چرخ خیاطی
  • نخ به رنگهای مورد نیاز

طریقه برش :

خط کش را همانطور که در شکل می بینید روی پارچه قرار داده و بدون اضافه برای دوخت برش می زنیم. برای اینکه کار سریعتر پیش رود می توانید پارچه را دولا کنید. دقت کنید که در برش خط کش را طوری قرار دهید که کمترین مقدار پارچه هدر شود.

honarbazaar-circle1-30

به هر تعداد که نیاز دارید از طرح ها و رنگ های متنوع پارچه برش بزنید. بعد از برش شما باید از هر دو تکه به تعداد برابر داشته باشید.

honarbazaar-circle1-05

دو تکه را که برش زده ایم از روی قطر تا می کنیم و با نوک قیچی یک برش کوچک (چرت) ایجاد می کنیم تا موقع وصل کردن به راحتی وسط این دو تکه را بتوانیم روی هم قرار دهیم. مانند تصویر زیر.

honarbazaar-circle1-06

اتصال قطعات :

۱) دو قسمت بریده شده را از دو طرح پارچه متفاوت به صورت تصویر زیر روی هم قرار می دهیم به طوری که روی پارچه ها به سمت هم باشد و وسط هر دو تکه را که علامت زده بودیم روی هم قرار گیرد و سپس همان نقطه را سوزن می زنیم.

honarbazaar-circle1-07

۲) حالا دو سر هر دو تکه را هم روی هم گذاشته و سوزن می زنیم. برای اینکه موقع چرخ کردن جابجا نشود.

honarbazaar-circle1-31

در تصویر زیر بهتر مشخص است که وقتی دو سر را روی هم می گذاریم چطور لب به لب قرار می گیرند.

honarbazaar-circle1-08

۳) حالا دوتکه ای را که به هم سوزن زده ایم، با چرخ می دوزیم. بسیار آهسته و با دقت تمام تا کاملا تمام قسمت ها مماس هم باشند. و به اندازه یک پایه چرخ هم، دوخت باید از لبه پارچه فاصله داشته باشد.

honarbazaar-circle1-10

۴) پس از تکمیل دوخت، اتو نزنید و فقط کمی با دست آن را پرس کنید و سپس به تعدادی که نیاز دارید از این بلوک ها تهیه کنید.

honarbazaar-circle1-32

۵) پس از اینکه همه تکه ها را دوختیم باید آنها را به شکلی که می خواهیم در کنار هم قرار دهیم تا یک نمای کلی از کار درست شود. برای اینکه بعد از جابجا کردن تکه ها جای آنها را فراموش نکنید می توانید یک عکس از آن بگیرید. چون در این مرحله باید تکه ها رابرای  اتو کردن جابجا کنیم.

honarbazaar-circle1-14

۶) حالا مطابق تصویری که گرفتید باید هرقطعه را به صورتی که توضیح می دهم اتو کنید.

برای اتوکردن منحنی ها  از پایین ترین ردیف شروع می کنیم و دو به دوی بلوک ها را باهم مقایسه می کنیم.

دو بلوک پایین سمت چپ را که در کنار هم قرار دارند در نظر می گیریم و زاپاس هلال بلوک سمت چپ را به سمت مرکز دایره اتو می کنیم و بلوک سمت راست را به سمت خارج اتو می کنیم.

به یاد دارید که دردوختهای قبلی گفتبم برای اتو کردن ، هیچوقت اتو را روی پارچه نکشید بلکه اتو را روی پارچه گذاشته و بلند کنید.

دو به دوی بلوک ها را به همین ترتیب تا انتها اتو می کنیم.

honarbazaar-circle1-16

۷) بعد از اتو کردن هر دو بلوک، دو تا را روی هم گذاشته و سوزن ته گرد می زنیم.

توجه : برای اینکه درز قسمت منحنی دقیقا روی هم قرار گیرد و موقع دوخت جابجا نشود، ابتدا درزی را که در قسمت منحنی است روی هم گذاشته و سوزن بزنید و سپس دو سر بلوک را سوزن بزنید.

honarbazaar-circle1-17

 ۸) حالا دو بلوک را به هم بدوزید و سپس بقیه بلوک ها را هم به همین ترتیب دوبه دو به هم بدوزید.

honarbazaar-circle1-18

۹) قبلا گفتیم که در چهل تکه دوزی باید ابتدا بلوکها را ردیفی به هم بدوزیم و سپس ردیف ها را به هم بدوزیم.

پس حالا بلوکها را که در مرحله قبل دو به دو به هم دوختیم طبق طرحمان کنار هم قرار داده و می دوزیم تا یک ردیف تشکیل شود ( تعدادی که در هر ردیف دوخته می شود بستگی به تعداد کل بلوکها و طرح شما دارد).

 honarbazaar-circle1-19

۱۰) پس از دوخت هر ردیف باید آنرا اتو کنیم. خب حالا لبه های دوخت به چه سمتی باید قرار گیرد؟ به ترتیبی که در شکل زیر فلشها نشان می دهد.

قسمت های هلال را که قبلا اتو زده بودیم پس فقط مانده اتصال بلوک ها به هم. همانطور که در تصویر زیر می بینید، بلوک ها در یک ردیف همه به سمت راست اتو می شوند و در ردیف دیگر همه به سمت چپ، به همین راحتی.

honarbazaar-circle1-23

۱۱) پس از اتو کشی تمام ردیف ها، باید آنها را به هم بدوزیم. اگر زاپاس همه دوخت ها را دقت کرده باشید و همه یکسان باشند در این مرحله دیگر دچار مشکل نمی شوید و درزها به راحتی به هم جفت می شوند. پس برای دوخت، ابتدا تمام درزها را روبروی هم گذاشته و سوزن بزنید.

honarbazaar-circle1-33

سپس ردیف ها را به ترتیب به هم بدوزید.

honarbazaar-circle1-22

۱۲) در نهایت پس از اتصال ردیف ها، با استفاده از قانون چرخش در اتوکشی چهل تکه ها که در پست های قبل توضیح دادیم، بقیه زاپاس ها را به سمت صحیح بخوابانید و با اتو پرس کنید. پس ازدوخت همه بلوکها ، نوبت آستر کشی و اتمام کار است .

این هم نتیجه کار:

honarbazaar-circle1-24

نمونه کارهای دیگر از این نوع چهل تکه :

به جای اینکه از پارچه های طرح دار در تمام قطعات کار استفاده کنیم، می توانیم یک قسمت از هر بلوک را از پارچه ساده برش بزنیم یا هردو قسمت را از پارچه های ساده ولی از دو رنگ استفاده کنیم. این کار به ما این امکان را می دهد که شکل های زیبایی را چیدمان کنیم که بسیار متنوع است. علاوه بر دو چیدمان زیر، نمونه هایی را در یک پست جداگانه برایتان آورده ایم تا ایده بگیرید، با کلیک بر روی دکمه زیر می توانید این نمونه ها را مشاهده کنید.

honarbazaar-circle1-36

honarbazaar-circle1-35

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۲ دیدگاه

ارسال نظر