جامدادی استوانه ای

0

یادم میاد وقتی می خواستم به مدرسه بروم ، دلم می خواست یک کیف جامدادی داشته باشم که همه وسایلم را در آن قرار دهم، حتی الان هم که بزرگ شده ام از دیدن جامدادیهای زیبا و خصوصا دست دوز به وجد می آیم. امروز می خواهم یک جامدادی بسیار ساده استوانه ای را به شما آموزش دهم تا زمینه ای برای دوخت سایر کیفها فراهم شود.

وسایل مورد نیاز :

  • پارچه اصلی
  • پارچه آستر
  • زیپ ۲۰ سانت
  • نوار اریب
  • نخ همرنگ
  • قیچی

طریقه برش :

برای راحتی کار، ابتدا دو دایره ای که دو سر کیف قرار می گیرد را تهیه می کنیم. به وسیله یک لیوان یا هر چیزی که بشود با آن دایره رسم کنید، دو دایره هم اندازه بکشید.

با متر، دهانه لیوان (محیط دایره) را اندازه بگیرید. دهانه لیوان من ۱۸ سانت است.

honarbazaar-case-01

برای بدنه اصلی جامدادی دو مستطیل یکسان از پارچه اصلی و آستری باید برش بزنیم.

یک ضلع مستطیل باید کمی بزرگتر از طول زیپ یعنی حدودا ۲۲ سانتی متر باشد و ضلع دیگر نیز باید ۲سانت بزرگتر از دهانه لیوان (محیط دایره) باشد یعنی برای نمونه ای که در تصویر می بینید شده ۲۰ سانت. یعنی ما دو مستطیل ۲۲*۲۰ سانتی برش زده ایم.

honarbazaar-case-02

طریقه دوخت :

۱) ابتدا لبه زیپ را به صورتی که در تصویر زیر می بینید بین دو لبه رویه و آستر قرار داده و سوزن بزنید تا جابجا نشود.

honarbazaar-case-03jpg

۲) سپس زیپ را به وسیله چرخ خیاطی به دو پارچه بدوزید و اتو کنید.

honarbazaar-case-06jpg

۳) زیپ را باز کرده و لبه آزاد آنرا مانند تصویر زیر بین دولبه دیگر رویه و آستر قرار می دهیم به طوری که دندانه های آن به سمت دندانه های سمت دیگر باشد. سپس سوزن زده و چرخ می کنیم.

همانطور که در تصویر می بینید دو استوانه در دو طرف زیپ تشکیل می شود.

honarbazaar-case-07jpg

۴) همانطور که زیپ باز است از سمت باز زیپ، کار را به رو برگردانید (یعنی حالا روی پارچه ها را می بینید) ولی باید مانند تصویر زیر سمت راست، پارچه رویه را به داخل فرستاده و آستری بیرون باشد. همانطور که می بینید پشت زیپ به سمت شما خواهد بود.

۵) بنابراین حالا یک استوانه دارید که باید دایره هایی را که بریده اید به سر و ته آن بدوزید. دایره را به طوری که روی پارچه به سمت داخل جامدادی باشد در سروته استوانه قرار داده، کوک می زنیم و سپس با چرخ خیاطی می دوزیم.

دقت کنید اول باید زیپ را ببندید و دایره سمت جدای زیپ (یعنی آن سمتی از زیپ که دوطرفش از هم جدا میشود) را بدوزید سپس زیپ را باز کنید و دایره سمت دیگر را بدوزید. اگر زیپ بسته بماند و هر دو دایره دوخته شود دیگر جایی برای برگرداندن جامدادی به روی کار باقی نمی ماند.

honarbazaar-case-09jpg

۶) لبه های دوخته شده دور دایره را با نوار اریب پاکدوزی کنید .

honarbazaar-case-10jpg

۷) جامدادی را از داخل زیپ به رو بر می گردانیم، کیف جا مدادی ما آماده است.

honarbazaar-case-11jpg

شادباشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

ارسال نظر