چهل تکه فرفره ای

0

عزیزان علاقمند به هنر چهل تکه دوزی، امروز یک ایده بسیار جالب ولی آسان برای شما دارم. یادتونه وقتی بچه بودید چجوری فرفره درست می کردید؟ حالا می خواهیم اینکار را با پارچه انجام بدهیم و یک چهل تکه جالب درست کنیم، این مدل برای بچه ها مخصوصا بسیار مناسب است. شما حتی می توانید کارهای خود را به دوستان و عزیزانتان هدیه بدهید، کار دستی که خود شما درست کرده اید مسلما  ارزشی بیشتر از کارهای آماده در بازار دارد.

وسایل مورد نیاز :

  • پارچه در دو یا سه رنگ ، از یک جنس
  • قیچی
  • سوزن
  • نخ همرنگ

طریقه دوخت :

در اینجا به شما عزیزان یک بلوک چهارتایی در سایز کوچک را آموزش می دهم. شما با توجه به اینکه چه استفاده ای از این چهل تکه می خواهید داشته باشید، اندازه آنرا تعیین می کنید.

دقت کنید که مربع زمینه و مربعی که تبدیل به  فرفره می شود به یک اندازه هستند و نتیجه کار که یک مربع بزرگ است که یک فرفره در وسط آن قرار دارد، به اندازه و تعداد مربعهای کوچک شما بستگی دارد. مثلا یک بلوک چهارتایی که هرکدام ۵*۵ سانت است ( بعلاوه نیم سانت برای زاپاس دوخت یعنی ۵٫۵*۵٫۵) یک بلوک فرفره ۲۰*۲۰ تشکیل می دهد.

۱) مربعها را به اندازه ای که می خواهید ببرید . ۴ مربع از یک رنگ و ۴ مربع از یک رنگ دیگر. سپس چهار مربع را از وسط تا کنید تا ۴ مثلث تشکیل شود.

honarbazaar-ferferh-011

۲) هر مثلث را روی یک مربع قرار دهید سپس یک لبه مثلث را به سمت پایین برگردانده و مانند شکل زیر روی گوشه مربع قرار داده و با سوزن ثابت کنید.

honarbazaar-ferferh-012

در تصویر زیر می بینید که هر چهار ضلع فرفره به یک شکل آماده می شود. در تصویر زیر از دو رنگ پارچه دیگر استفاده کرده ایم.

honarbazaar-ferferh-01

۳) حالا دو ضلع مثلث و مربع را به همین شکل که سوزن زده اید با چرخ بدوزید.

honarbazaar-ferferh-02

۴) چهار مربعی را که آماده کرده اید در کنار هم قرار دهید به طوری که یک فرفره تشکیل شود.

honarbazaar-ferferh-03

۵) حالا دو به دو مربعها را به هم بدوزید. در موقع دوخت، مواظب باشید لبه فرفره ها جمع نشود.

honarbazaar-ferferh-04

۶) حالا دوتای بالایی را به دوتایی پایینی بدوزید. مانند تصویر زیر اول نقطه وسط که چهار پر فرفره به هم می رسند را روی هم تنظیم کنید و سوزن بزنید. سپس سر و ته آنها را سوزن زده و بدوزید.

honarbazaar-ferferh-14

۷) حالا همانطور که در آموزش قانون چرخش در چهل تکه دوزی گفتیم، پشت کار را اتو کنید. فقط موقع اتو کردن درزها دقت کنید که لبه های تا شده فرفره را پرس نکنید تا قشنگی لازم را داشته باشد .

honarbazaar-ferferh-06

حالا می توانید هر فرفره را به تنهایی آسترکشی کنید تا دستگیره های بسیار زیبایی برای آشپزخانه خود داشته باشید. مانند تصویری که در ابتدای این آموزش دیدید. یا از کنار هم قرار دادن آنها پتوی بسیار زیبایی برای کودک خود بدوزید.

نکته مهم: اگر خواستید که فرفره های شما مانند فرفره های پتوی زیر دورنگ باشد، باید در مرحله ۱ ، مثلث ها را از ترکیب دو رنگ پارچه بدست آورید (این کار را در آموزش دوخت مثلث ها در چهل تکه دوزی توضیح داده ایم).

honarbazaar-ferferh-12

همینطور از این فرفره ها بر روی کوسن و دستگیره آشپزخانه هم می توانید استفاده کنید.

honarbazaar-ferferh-11

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

ارسال نظر