ساعت نمدی به شکل ماهی

1

honarbazaar-watch-20

به مدرسه نمددوزی هنربازار خوش آمدید. در این بخش یک کار بسیار زیبا با رنگهای شاد و کاربردی برای شما انتخاب کرده ایم. یک ساعت رومیزی یا دیواری که با استفاده از نمد آماده می شود و زیباتر شدن آن به ذوق و سلیقه شما بستگی دارد.

برای دیدن تصاویر در سایز بزرگتر روی آنها کلیک کنید.

وسایل مورد نیاز :

 • نمد به رنگهای مختلف، هرچه رنگها بیشتر، بهتر ( از نمد نازک استفاده کنید )
 • چسب مایع
 • پولک ، نگین ، مروارید و تزیینات فلزی و مهره های رنگی
 • کاغذ کپی و مداد سفید برای کشیدن دور الگو
 • قیچی تیز
 • چسب تفنگی
 • چشم عروسک ( یک عدد)
 • چرخ خیاطی
 • نخ به رنگهای مورد نیاز
 • تخته نازک یا مقوای ضخیم برای بدنه ساعت
 • سیم درشت روکشدار ترجیحا مسی
 • انبر دست و سیم چین
 •  اره مویی برای برش چوب
 • موتور ساعت

honarbazaar-watch-02

۱) ابتدا الگوی ساعت را که به شکل ماهی است تهیه می کنیم. در تصویر زیر الگو برای شما قرار داده شده است و کافی است آن را پرینت بگیرید یا بکشید. فقط دقت کنید که در الگوی زیر برای راحتی شما من دو دایره مورد نیاز را روی آن رسم کردم. دایره قرمز دایره ساعت ماست. و دایره آبی حلقه های مورد نیاز است که در ادامه توضیح می دهم.

همینطور باید برای هر باله یک رنگ درنظر بگیرید و حتی الگو را رنگ آمیزی کنید تا مطمئن شوید به چند رنگ نمد نیاز دارید. ما یک بال را در شکل زیر طراحی کرده ایم.

honarbazaar-watch-21

۲) حالا باید این الگو را روی چوب یا مقوا پیاده کنیم . اگرکار با چوب و اره مویی را بلدید که الگو را روی چوب قرار داده و دور آنرا می برید و اگر اینکار برای شما سخت است از یک مقوای محکم برای اینکار استفاده کنید .

بعد از اینکه دور ماهی را بریدید باید مانند شکل، دایره ساعت (قرمز) را از داخل آن ببرید.

سپس سه دایره که شعاع آنها از دایره ساعت یک تا دوسانت بزرگتر است (مانند دایره آبی) از مقوا یا چوب برش بزنید. حالا از دو تا از این دایره ها، دایره قرمز را درآورده تا دو حلقه تو خالی بدست آید.

honarbazaar-watch-03

۳) دو حلقه توخالی را روی هم بچسبانید و بعد روی ماهی، دور دایره توخالی بچسبانید. نقطه وسط دایره توپر را نیز به اندازه یک سکه ۱۰ تومنی سوراخ کنید. این سوراخ باید دقیقا برابر آن قسمتی باشد که عقربه های ساعت روی آن قرار گرفته است.

honarbazaar-watch-04

همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید به این روش یک فرورفتگی ایجاد کردیم که موتور ساعت در آنجا قرار می گیرد.

honarbazaar-watch-05

۴) الگوی ماهی را روی نمد آبی قرار داده و دور آنرا با مداد سفید می کشیم (ولی برش نزنید).

دو دایره نارنجی نیز لازم داریم. یک دایره به اندازه دایره قرمز رنگ (دایره ساعت در الگو) و یک دایره به اندازه دایره آبی رنگ.

honarbazaar-watch-06

۵) از الگوی ماهی یک عدد هم از نمد سبزرنگ می بریم. دقیقا هم اندازه الگو کشیده و از روی خطوط برش می زنیم و اضافه زاپاس برای ماهی سبز نیاز نیست.

honarbazaar-watch-07

۶) دایره بزرگتری که از نمد نارنجی برش زدیم را روی دایره مقوایی (یا چوبی) قرار می دهیم و برای اینکه بتوانیم لبه را راحت برگردانیم دورتا دور دایره نارنجی را برشهایی کوچک تا لب مقوا زده و با چسب خود دایره و لبه ها را روی مقوا می چسبانیم.

فراموش نکنید دایره کوچک وسط را نیز روی نمد سوراخ کنید.

honarbazaar-watch-08

۷) وقتی دور دایره را چسباندیم، دایره نارنجی کوچکتر را روی آن، جایی که مقوا معلوم است می چسبانیم به طوری که دایره کاملا با نمد نارنجی پوشیده شود .

honarbazaar-watch-09

۸) در این مرحله  باید نمد آبی را که نقش ماهی را روی آن کشیده ایم تزیین کنیم. ابتدا قطعات مختلف باله ماهی را که روی الگوی کاغذی رنگ آمیزی کردیداز هم جدا کرده و بعد هر قسمت را روی نمد به رنگهای مختلف قرار داده و ببرید.

در این مرحله ابتدا تکه های بریده شده را با دوختهای تزیینی چرخ خیاطی یا با دست بدوزید و بعد روی نمد آبی ماهی در جای خود بچسبانید یا حتی دور آنرا با چرخ یا دست بدوزید. همچنین از مروارید، نگین یا پولک یا هر وسیله تزئینی دیگری هم می توانید برای زیباتر شدن ماهیتان استفاده کنید.

 honarbazaar-watch-10

honarbazaar-watch-11

honarbazaar-watch-12

۹) پس از اینکه همه قطعات را در جای خود چسباندیم (یا دوختیم)، به فاصله ۱٫۵ سانت از خطوط را برش می زنیم.

honarbazaar-watch-13

۱۰) سپس ماهی آبی رنگ زیبایمان را روی قاب چوبی ای که در مرحله ۳ آماده کرده ایم می چسبانیم. دقت کنید ماهی را باید همان سمتی بچسبانید که حلقه های برجسته داریم.(همان سمتی که در تصویر بالا می بینید). درضمن اگر در نزدیکی حلقه ها، نمد به چوب نچسبید اشکالی ندارد و نباید سطح نمد در اثر چسبیدن به چوب پله مانند شود.

سپس زاپاس اضافی را که گذاشته بودیم در محل های مناسب کمی برش می دهیم و به پشت کار می چسبانیم. به شکل زیر:

honarbazaar-watch-14

۱۱) حالا ماهی سبزی را که برش زده بودیم، پشت کار می چسبانیم تا زاپاس ها و چوب نیز دیگر دیده نشود.

honarbazaar-watch-16

۱۲) بدنه ماهی ما به شکل زیر آماده شد و فقط مانده نصب ساعت.

honarbazaar-watch-15

۱۳) حالا دایره نارنجی را که آماده کردیم روی حفره خالی قاب ساعتمان می چسبانیم. دقت کنید که دایره نارنجی از سوراخ دایره شکل ما کمی بزرگتر است و روی سوراخ را می پوشاند و در پشت کار، داخل فرورفتگی، موتور ساعت قرار می گیرد. درضمن چشم ماهی را هم فراموش نکنید.

بعد از اینکه چسب ها کاملا خشک شدند، موتور را قرار داده و عقربه ها را در جای خود بگذارید.

honarbazaar-watch-17

۱۴) حالا اگر قصد دارید از این ساعت، روی میز استفاده کنید باید از یک سیم محکم یک پایه به شکل زیر آماده کنید.

honarbazaar-watch-18

پایه را به این شکل پشت ساعت قرار دهید. اگر ساختن پایه برایتان مشکل است ، می توانید از پایه های آماده که برای قابها بکار برده می شود، استفاده کنید.

honarbazaar-watch-19

برای ساعت دیواری هم می توانید یک آویز بالای آن قرار دهید.

ساعت زیبای ما آماده است. عالیه مگه نه؟

honarbazaar-watch-20

 شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱ دیدگاه

ارسال نظر