آموزش خرس با قلب نمدی

0

سلام به کلاس آموزش عروسکهای نمدی خوش آمدید. این آموزش برای کسانی است که به تازگی به این هنر علاقمند شده اند. یک عروسک خرس بسیار ساده اما زیبا که به راحتی می توانید آنرا بدوزید.

لوازم مورد نیاز :

honarbazaar-Bear-02

  • پارچه نمدی به رنگهای کرم ،  قرمز ، قهوه ای و مشکی ( اگر می خواهید خرسها کمی تفاوت داشته باشند از دو رنگ قهوه ای روشن و تیره استفاده کنید )
  • سوزن و نخهای همرنگ
  • الیاف پشم شیشه
  • قیچی تیز
  • مهره، منجوق یا دکمه مشکی برای چشم
  • الگوی عروسک که شامل خرس ، قلب و پاپیون می شود. الگوی قطعات مختلف را می توانید در تصویر زیر ببینید و همانطور که در اصول اولیه نمددوزی گفتیم از آن استفاده کنید. با کلیک روی تصاویر می توانید آنها را در سایز اصلی ببینید.

honarbazaar-Bear-01

مراحل کار:

از الگوی بدن برای هر خرس ۲ تا ( یک بدن با گوش و یک بدن بدون گوش ) و ۲ تا پا و ۴ تا دست می بریم.

honarbazaar-Bear-03

از نمد مشکی، پنجه ها و بینی و دم را می بریم. برای هر خرس یک دم ، یک بینی بیضی ، یک دایره بزرگ و سه دایره کوچک برای هر پا نیز برش می زنیم.

honarbazaar-Bear-04

واز پارچه کرم یا سفید، داخل گوش و پوزه را می بریم. یک پوزه دایره شکل و دو نیم دایره کوچک هلالی شکل برای هر خرس.

honarbazaar-Bear-05

اتصال قطعات:

اینبار برای اتصال قسمت های کوچک به بدنه اصلی از چسب استفاده می کنیم. اگر چسب حرارتی داشته باشید بهتر است ولی با چسب مایع هم می توانید اینکار را انجام دهید .

ابتدا روی بدنی که گوش ندارد، دو دایره قهوه ای را به عنوان پای خرس در پایین روی بدن می چسبانیم و یک دایره بزرگ و سه دایره کوچک را در جای پنجه ها قرار داده و می چسبانیم.

پوزه ( سفید رنگ ) و بینی ( بیضی مشکی )  را در جای خود روی صورت می چسبانیم ( به شکل دقت کنید )

سپس روی بدنی که گوش دارد و پشت بدن خرس محسوب می شود، در یک سمت آن دم را در پایین بدن می چسبانیم و در سمت دیگر آن دو هلال سفید را روی گوش ها می چسبانیم. دقت کنید دم و هلال گوش در دو سمت متفاوتند.

honarbazaar-Bear-06

دو مهره را نیز در جای چشم می دوزیم.

honarbazaar-Bear-07

در این  مرحله دستها را باید بدوزیم. دو به دو تکه ها را روی هم قرار داده و دور آنها را دندان موشی یا دوخت شلاقی می زنیم و از بالای دست ها با الیاف پر می کنیم.

honarbazaar-Bear-08

قبل از اینکه بدن را بدوزیم دستها را بین دو لایه پشت و جلوی بدن در جای خود قرار داده وسوزن می زنیم. سپس دور بدن را با دندان موشی یا دوخت شلاقی می دوزیم.

honarbazaar-Bear-09

یک قسمت کوچک را باز گذاشته و پس از پر کردن بدن با الیاف، آن قسمت را هم می دوزیم.

honarbazaar-Bear-10

در این بخش خرسها تقریبا آماده اند. حالا نوبت قلبها و پاپیون است.

الگوها را کشیده و روی نمد قرمز قرارداده و می بریم. ۴ قلب و یک پاپیون.

honarbazaar-Bear-11

دو لایه قلب را روی هم قرار داده و دور آنرا دندان موشی می زنیم و از قسمتی که باز گذاشته ایم الیاف را داخل قلب کرده و تا انتها می دوزیم.

honarbazaar-Bear-12

پاپیون را مانند شکل از دو طرف تا کرده و در وسط چسب می زنیم و نوار وسط آن را هم به دور پاپیون حلقه کرده و در پشت آن یا چسب می زنیم یا می دوزیم.

سپس روی سر یکی از خرسها می چسبانیم .

honarbazaar-Bear-13

قلب ها را هم در جای خود روی شکم خرس ها قرار می دهیم.

honarbazaar-Bear-15

دستها را روی قلب قرار داده و با چسب یا دوخت محکم می کنیم. اگر می خواهیم خرس ها از هم جدا نشوند با یک کوک یا کمی چسب آنها را در کنار هم نگه می داریم.

honarbazaar-Bear-14

خرسهای زیبای ما آماده هستند.

honarbazaar-Bear-16

این عروسک برای دخترخانم های کوچولویی هم که می خواهند زیر نظر مادرشان نمددوزی یاد بگیرند هم بسیار مناسب است.

شاد باشید 🙂

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

ارسال نظر