طریقه بافت علائم قلاب بافی ۱۳ (بافت خوشه ای)

5

بافت خوشه ای در واقع همان یکی کردن پایه بلندها است. مثلا وقتی سه، چهار یا پنج پایه بلند را یکی می کنیم درواقع یک بافت خوشه ای زده ایم.

گاهی اوقات به بافت حبابی هم خوشه ای گفته می شود چون همانطور که در آموزش بافت حبابی دیدید، در آن گره هم چند پایه بلند یکی می شوند، ولی این دو بافت در محل زدن پایه بلندها باهم تفاوت دارند.

خب برویم سراغ آموزش این بافت:

بافت خوشه ای


نماد گرافیکی Cluster-Stitch
نام فارسی بافت خوشه ای
نام و علامت اختصاری آمریکایی (cluster Stitch (dc 3 tog
نام انگلیسی (cluster Stitch (dc 3 tog

 طریقه بافت

ایده اصلی در بافت خوشه ای این است که بافت های پایه بلند باید در دانه های متوالی زده شوند. یعنی هر پایه بلند در یک دانه (برخلاف بافت حبابی که همه پایه بلندها در یک دانه زده می شدند).

برای بافت خوشه ای هم آموزش را به دو بخش تقسیم می کنیم. ۱) طریقه بافت اولین خوشه در ابتدای رج یا دور ۲) طریقه بافت خوشه های بعدی

اولین گره خوشه ای در بافت

۱) در ابتدای رج یا دور، ۲ زنجیره ببافید.

۲) نخ را به دور قلاب حلقه کنید، نوک قلاب را در دانه بعدی فرو کنید، نخ را از پشت کار گرفته و بیرون بکشید. (۳ حلقه روی قلاب تشکیل می شود)

۳) نخ را با قلاب بگیرید و از ۲ حلقه جلوتر روی قلاب بیرون بکشید. (حالا ۲ حلقه روی قلاب داریم)

honarbazaar-Cluster-01

۴) نخ را به دور قلاب حلقه کنید، نوک قلاب را در دانه بعدی فرو کنید، نخ را از پشت کار گرفته و بیرون بکشید. (۴ حلقه روی قلاب تشکیل می شود)

۵) نخ را با قلاب بگیرید و از ۲ حلقه جلوتر روی قلاب بیرون بکشید. (حالا ۳ حلقه روی قلاب داریم)

۶) حالا نخ را با قلاب گرفته و از داخل هر سه حلقه روی قلاب بیرون بکشید.

honarbazaar-Cluster-02

اولین بافت خوشه ای بافته شد.

نکته مهم در این بافت این است که اگر قصد ما از این بافت، کم کردن دانه ها نباشد (که در نتیجه بافت جمع می شود)، پس باید حتما قبل از زدن خوشه بعدی، ۲ زنجیره ببافیم تا تعداد دانه های کم شده را جبران کند.

در بافت های چرخشی حتی باید بیشتر از ۲ زنجیره ببافیم تا بافت ما جمع نشود و مسطح باقی بماند.

طریقه بافت خوشه های بعدی

برای بافت خوشه بعدی (یا زمانی که در وسط یک رج بخواهیم یک خوشه ببافیم)، پس از زدن ۲ زنجیره (یا بیشتر که بستگی به نقشه دارد):

۱) نخ را به دور قلاب حلقه کنید، نوک قلاب را در دانه بعدی فرو کنید (بدون فاصله)، نخ را از پشت کار گرفته و بیرون بکشید. (۳ حلقه روی قلاب تشکیل می شود)

۲) نخ را با قلاب بگیرید و از ۲ حلقه جلوتر روی قلاب بیرون بکشید. (حالا ۲ حلقه روی قلاب داریم)

۳) نخ را به دور قلاب حلقه کنید، نوک قلاب را در دانه بعدی فرو کنید، نخ را از پشت کار گرفته و بیرون بکشید. (۴ حلقه روی قلاب تشکیل می شود)

honarbazaar-Cluster-03

۴) نخ را با قلاب بگیرید و از ۲ حلقه جلوتر روی قلاب بیرون بکشید. (حالا ۳ حلقه روی قلاب داریم)

۵) نخ را به دور قلاب حلقه کنید، نوک قلاب را در دانه بعدی فرو کنید، نخ را از پشت کار گرفته و بیرون بکشید. (۵ حلقه روی قلاب تشکیل می شود)

۶) نخ را با قلاب بگیرید و از ۲ حلقه جلوتر روی قلاب بیرون بکشید. (حالا ۴ حلقه روی قلاب داریم)

۷) حالا نخ را با قلاب گرفته و از داخل هر ۴ حلقه روی قلاب بیرون بکشید.

honarbazaar-Cluster-04

به همین ترتیب تا انتهای رج یا دور می توانید ادامه دهید. فقط فراموش نکنید بین خوشه ها باید ۲ زنجیره بزنید ولی پای خوشه ها نباید هیچ دانه ای فاصله بیندازید.

honarbazaar-Cluster-06

در تصویر شماتیک زیر یک خوشه ۴ تایی (۴ پایه بلند یکی می شود) را می بینید که در وسط یک رج زده شده است.

honarbazaar-Cluster-05

” به پایان آمد این دفتر…”

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۵ دیدگاه

  1. Avatar

    اموزشاتون فوق العادسسسسس اینجارو به همه دوستداران قلاب معرفی کردم??????????❣ممنون دوست عزیزززز واقعا دلتون همیشه گرم و شاد

  2. Avatar

    عزیزم خسته نباشید من از اولین اموزش اصول اولیه قلاب بافی تا اینجا همه رو دنبال کرده و طبق اموزشاتون بافتم الان حس میکنم خیلی پیشرفت کردم ممنون و مدیون لطف شما هستم امیدوارم موفق باشید و سلامت و شاد. ?

ارسال نظر