طریقه بافت علائم قلاب بافی ۱۲ (بافت حبابی)

0

بافت حبابی (که به اشتباه به آن بافت پفی یا پفکی نیز می گویند) بسیار بسیار شبیه به بافت ذرتی است ولی تفاوت های اندکی دارد که باید به آنها توجه شود.

در این آموزش قصد داریم مراحل بافت این گره زیبا را آموزش دهیم تا در آینده در موتیف ها و پروژه های مختلف از آن استفاده کنیم.

بافت حبابی


نماد گرافیکی Symbol_Cluster_small
نام فارسی بافت حبابی
نام و علامت اختصاری آمریکایی (Bobble Stitch (3dc cluster
نام انگلیسی (Bobble Stitch (3dc cluster

 طریقه بافت

همانطور که گفتم این بافت بسیار ساده است ولی متاسفانه توضیح دادن بافت های قلاب بافی واقعا مشکله، من تمام تلاشمو می کنم که به بهترین نحو توضیح بدهم ولی شاید تصاویر خیلی گویاتر باشد.

در ضمن مانند بافت ذرتی، این بافت هم می تواند از ۳، ۵ یا ۷ پایه بلند تشکیل شود که هیچ تفاوتی در اصول بافت ایجاد نمی کند، ما در این آموزش بافت حبابی با ۳ پایه بلند را آموزش می دهیم.

نکته دیگر این است که بهتر است بین بافت های حبابی نیز چند دانه (۱ الی ۳ دانه) فاصله بیاندازید تا بافت ها خیلی به هم فشرده نشوند و بهتر جلوه کنند.

ایده اصلی بافت حبابی در این است که شما تعدادی بافت پایه بلند را نصفه انجام می دهید و به یکباره همه را باهم کامل می کنید (یعنی مرحله ۵ در آموزش بافت پایه بلند را یکجا انجام میدهید)

حالا گام به گام بافت را توضیح می دهم:

اولین گره حبابی در بافت

۱) وقتی ابتدای رج یا دور هستید، ۳ زنجیره ببافید. (در بعضی آموزش ها ۲ زنجیره می بافند، فرقی نمی کند ولی ۳ تا بهتر است) سپس نخ را دور قلاب حلقه کنید.

۲) قلاب را در همان اولین دانه وارد کنید و نخ را از پشت کار گرفته بیرون بکشید. الان ۳ حلقه روی قلاب شما وجود دارد.

۳) حالا نخ را گرفته و از دو حلقه جلوتر روی قلاب بیرون بکشید. حالا ۲ حلقه روی قلاب شما باقی مانده.

۴) مجددا نخ را دور قلاب حلقه کنید و نوک قلاب را در همان دانه مرحله ۲ داخل کنید. نخ را از پشت کار گرفته بیرون بکشید. حالا ۴ حلقه روی قلاب دارید.

honarbazaar-Bobble-01

۵) نخ را گرفته و از ۲ حلقه جلوتر روی قلاب بیرون بکشید. حالا ۳ حلقه روی قلاب باقی مانده.

۶) نخ را با قلاب گرفته

۷) از هر سه حلقه روی قلاب بیرون بکشید. و در انتها یک زنجیره هم ببافید تا گره شما فیکس شود.

honarbazaar-Bobble-02

اولین گره حبابی شما شکل گرفت.

طریقه بافت حباب های بعدی

۱) برای بافت گره های حبابی بعدی، دیگر نیاز به زدن زنجیره نیست.

نخ را دور قلاب حلقه کنید، نوک قلاب را در دو دانه جلوتر وارد کنید (برای ایجاد ۱ دانه فاصله بین گره ها). نخ را از پشت کار گرفته بیرون بکشید (حالا ۳ حلقه روی قلاب داریم). دوباره نخ را با قلاب بگیرید.

۲) نخ را گرفته از ۲ دانه جلوتر روی قلاب بیرون بکشید. (۲ حلقه روی قلاب می ماند)

۳) نخ را دور قلاب حلقه کنید، نوک قلاب را در همان دانه مرحله ۱ داخل کنید. نخ را از پشت کار گرفته بیرون بکشید. (حالا ۴ حلقه روی قلاب داریم). دوباره نخ را با قلاب بگیرید.

honarbazaar-Bobble-03

۴) نخ را از ۲ حلقه جلوتر روی قلاب بیرون بکشید (۳ حلقه روی قلاب می ماند).

۵) نخ را دور قلاب حلقه کنید، نوک قلاب را در همان دانه مرحله ۱ داخل کنید. نخ را از پشت کار گرفته بیرون بکشید. (حالا ۵ حلقه روی قلاب داریم). دوباره نخ را با قلاب بگیرید.

۶) نخ را گرفته از ۲ دانه جلوتر روی قلاب بیرون بکشید. (۴ حلقه روی قلاب می ماند)

۷) در نهایت نخ را با قلاب بگیرید و از هر ۴ حلقه روی قلاب بیرون بکشید. یک زنجیره هم برای فیکس شدن گره بزنید.

honarbazaar-Bobble-04

دومین گره حبابی شما هم به خوبی شکل گرفت. بقیه رج هم به همین ترتیب ادامه می یابد.

نکته: تعداد زنجیره ای که در انتهای بافت برای فیکس کردن گره می زنید بستگی به تعداد دانه ای دارد که بین گره های حبابی فاصله می اندازید. مثلا اگر بین حباب ها ۲ دانه فاصله می اندازید، ۲ زنجیره هم در انتهای بافت گره، باید بزنید.

نکته: برای اینکه بافت حبابی با تعداد بیشتری پایه بلند بزنید، مثلا ۴، ۵ تا ۷ پایه بلند، کافی است مراحل ۵ و ۶ را بیشتر تکرار کنید.

در تصویر زیر می توانید این بافت را به صورت شماتیک ببینید که بین حباب ها ۳ دانه فاصله انداخته شده است.

honarbazaar-Bobble-05

” به پایان آمد این دفتر…”

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

ارسال نظر