عروسک گربه سیمون

2

سلام به همه شما عزیزان با ذوق و سلیقه که به دنبال یادگیری کارهای هنری برای پرکردن اوقات فراغت خود یا کسب درآمد از این طریق هستید. ما با شما همراه هستیم با آموزش های متنوع هنری تا شما عزیزان را به هدفتان برسانیم.

عزیزانی که فرزند کوچک دارید، شما هم می توانید با یادگیری ساخت عروسک ها، هم کوچولوهای قشنگتان را خوشحال کنید و هم در هزینه ها صرفه جویی کنید. بچه ها به شخصیت های کارتونی بسیار علاقمندند و عروسک هایی که به شکل شخصیت های کارتونی ساخته می شوند را خیلی دوست دارند.

یکی از این شخصیت ها گربه ای است به نام سیمون که می خواهیم دوخت مرحله به مرحله آنرا امروز آموزش دهیم. خوشحال می شویم نظرات و پیشنهادات یا سوالات خود را با ما درمیان بگذارید و اگر با استفاده از این آموزشها عروسکی تهیه کردید عکس آنرا برای ما بفرستید تا با نام خودتان در اینستاگرام هنربازار قرار دهیم.

مواد و لوازم مورد نیاز :

ابتدا احتیاج به الگوی عروسک داریم که در تصویر زیر برای شما قرار داده ایم. کافی است روی تصاویر کلیک کنید تا آنها را در اندازه اصلی مشاهده کنید و سپس الگو را سیو کرده و پرینت بگیرید و یا همانطور که در آموزش اصول اولیه نمددوزی گفتیم از روی مونیتور کپی کنید.

honarbazaar-toy-31

پارچه پشمی یا پولیش با پرزهای خیلی کوتاه به رنگ سفید و به اندازه الگو، البته شما می توانید این عروسک را با پارچه نمدی نیز عینا به همین ترتیب بدوزید. به طور کلی بیشتر عروسک ها را هم می توان با پولیش ساخت و هم نمد و دوخت ها هم در هر دو مشابه است فقط در نمد دوزی اصولا از چرخ خیاطی استفاده نمی شود ولی در عروسک سازی بسیاری از دوخت ها با چرخ انجام می شود.

honarbazaar-toy-01

نخ ، سوزن ، قیچی ، بشکاف ، سوزن ته گرد ، الیاف پشم شیشه برای پرکردن عروسک ، دو مهره کوچک برای مردمک چشم ، یک وسیله باریک برای پشت و رو کردن عروسک (می توانید از میل بافتنی یا سیخ چوبی استفاده کنید) و خودکار کم رنگ برای کشیدن الگو روی پارچه که از سمت دیگر پارچه یا نمد جوهر آن بیرون نزند.

honarbazaar-toy-02

مراحل کار :

ابتدا الگو را از روی کاغذ جدا کرده و سپس آنرا روی پارچه دولا (به طوری که پشت پارچه به سمت خودتان باشد) قرار داده و دور آنرا با خودکار می کشیم. الگو از سه قسمت بدن، دم و چشمها تشکیل شده. الگو را روی پارچه یا نمد دولا می اندازیم تا از هر بخش الگو ۲ عدد برش بزنیم.

honarbazaar-toy-03

honarbazaar-toy-04

بعد از اینکه دور الگو را با خودکار مشخص کردیم ، الگو را از روی پارچه برمی داریم برای اینکه دولای پارچه موقع دوختن جابجا نشود تعدادی سوزن ته گرد به قسمتهای مختلف پارچه می زنیم.

honarbazaar-toy-05

سپس پارچه دولا را که الگو روی آن مشخص است زیر چرخ خیاطی قرار داده و دور تا دور قسمت بدن و دم را می دوزیم (چرخ می کنیم). موقع دوخت دقت کنید که دقیقا روی خط ها را بدوزید، عجله نکنید و با صبر و سرعت کم چرخ، دوخت را انجام دهید تا کاری تمیز بدست آید. خصوصا در قسمتهای منحنی یا نوک تیز.

اگر از نمد استفاده می کنید بجای استفاده از چرخ خیاطی می توانید دوخت بخیه بزنید.

honarbazaar-toy-06

honarbazaar-toy-07

 مرحله برش :

برای برش اگر قبلا کار برش انجام داده اید که با فاصله ۱ سانت دورتا دور خط دوخته شده را با یک قیچی تیز ببرید، اما اگر در اینکار مبتدی هستید، پیشنهاد می کنم ابتدا با استفاده از متر و خودکار دور قسمت دوخته شده را به فاصله یک سانت علامت بزنید و سپس از روی علامت ها ببرید که زاپاس دوخت شما یکسان و منظم باشد.

چشم ها را هم از روی خود خط ها ببرید.

honarbazaar-toy-08

بعد از برش با نوک قیچی لای انگشتان، گوشها و بازوها را یک شکاف کوچک می دهیم (چرت میزنیم) تا برگرداندن پارچه راحتتر باشد. این نقاط در شکل دوم هم با فلش نشان داده شده است.

honarbazaar-toy-09

honarbazaar-toy-10

پشت و رو کردن عروسک :

حالا باید عروسکی را که از پشت پارچه دوخته ایم به رو برگردانیم تا درزهای دوخته شده داخل عروسک قرار گیرد. برای اینکار دو راه داریم:

  • می توانیم قسمت کوچکی از دور بدن یا دم را ندوخته (یعنی در قسمت درزها) و پس از برگرداندن و پر کردن عروسک آن درز را با دست بدوزیم ( بهتر است قسمتی را باز بگذارید که دوختش آسان باشد و کمتر هم جلب توجه کند)
  • می توانید مثل شکل یک شکاف کوچک در قسمتی که بعدا زیر قسمتهای دیگر پنهان می شود بوجود آورید و بعد از برگرداندن عروسک وپر کردن آن با سوزن آن شکاف را بدوزید. مثلا در تصویر زیر می بینید که شکافی که روی سر عروسک ایجاد شده بعدا زیر چشم ها قرار می گیرد و شکاف روی دم بعدا در اتصال دم به بدن دیده نخواهد شد.

honarbazaar-toy-11

حالا از هر روشی که استفاده کردید باید به کمک یک وسیله بلند و باریک عروسک را پشت و رو کنید.

honarbazaar-toy-12

honarbazaar-toy-13

پر کردن :

از قسمتی که باز گذاشته ایم، الیاف را وارد بدن عروسک می کنیم. برای پر کردن گوشها و انگشتها از میل چوبی استفاده کنید و اطمینان پیدا کنید که همه قسمتها به خوبی و به اندازه کافی پر شده اند.

honarbazaar-toy-14

honarbazaar-toy-15

حالا نوبت آن است که سوراخهای ایجاد شده را با دقت و سلیقه بدوزید یا به عبارتی پس دوز کنید.

honarbazaar-toy-16

ببینید اگر دوخت را خوب انجام دهید دیگر جای دوخت خیلی مشخص نیست.

honarbazaar-toy-17

دم را هم به همین ترتیب بدوزید.

honarbazaar-toy-18

دوخت چشمها :

دو دایره ای را که برای چشمها بریده ایم با سوزن ته گرد روی صورت، پایین گوشها و چسبیده به هم قرار می دهیم (مطابق شکل).

honarbazaar-toy-19

حالا مطابق شکل زیر از محلی که با فلش قرمز مشخص شده شروع کرده و در جهت عقربه های ساعت تا فلش سبز رنگ و سپس تا فلش آبی را با دوخت شلاقی و نخ سفید بدوزید ولی در انتهای دوخت نخ را نبرید تا پس از پر کردن چشمها با پشم شیشه ادامه آن را بدوزید.

honarbazaar-toy-20

حالا از فاصله بین فلش قرمز و آبی که باز است الیاف را به اندازه ای که چشمها برجسته شود وارد کنید.

honarbazaar-toy-21

سپس بقیه درز چشم ها را بدوزید تا به نقطه اول (فلش قرمز) باز گردید. باز هم ادامه نخ را نبرید و پس از اینکه مهره های چشم را با سوزن در جای درست قرار دادید سوزن را از لبه درز چشم به زیر مهره ها برده و آنها را به ترتیب بدوزید. دقت کنید که این مردمک ها وسط چشم نیستند. به جای مهره می توانید از گره فرانسوی هم استفاده کنید.

honarbazaar-toy-22

حالا نوبت دوخت دور چشمها و بینی و دهان سیمون است. برای دور چشمها از دوخت بخیه با نخ مشکی استفاده کنید و دور تا دور چشم ها را بدوزید. گره نخ را می توانید از درز چشم ها به آرامی به زیر چشم بفرستید.

honarbazaar-toy-23

حالا با سوزن ته گرد جای بینی را مشخص کنید و با کوک ساده یک مثلث برعکس بدوزید.

honarbazaar-toy-24

و همینطور جای دهان را با سوزن ته گرد مشخص کنید و با دوخت بخیه بدوزید.

honarbazaar-toy-25

صورت گربه سیمون شما آماده است 🙂

honarbazaar-toy-26

اتصال دم :

دم را در وسط پشت گربه قرار داده و به وسیله کوک ریز که معلوم نباشد آنرا در جای خود محکم کنید. شروع دوخت را می توانید از وسط شکم گربه شروع کنید تا یک فرو رفتگی زیبا هم روی شکم ایجاد شود.

honarbazaar-toy-27

برای اینکه دم کاملا محکم باشد و به راحتی وقتی بچه با آن بازی می کند کنده نشود بهتر است فضای بیشتری از آن را به بدن بدوزید. به شکل زیر دقت کنید. شما باید دورتادور بیضی ای که با نقطه چین مشخص شده را به بدن گربه بدوزید.

honarbazaar-toy-32

در این مرحله کار تمام شده و گربه زیبای شما آماده است. شما موفق شدید با کمترین هزینه یک عروسک زیبا بسازید.

در ضمن می توانید با دوختن ۴ عدد چسبونک شیشه به چهار دست و پای عروسک مانند تصاویر زیر، آن را به پنجره خودرو بچسبانید.

honarbazaar-toy-29

honarbazaar-toy-30

honarbazaar-toy-insta-01

خوشحالیم که در این آموزش با ما همراه بودید. در پست بعدی آموزش گام به گام عروسک کارتونی مینیون را خواهیم داشت.

موفق باشید

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۲ دیدگاه

ارسال نظر