چهل تکه ۶ ستاره

2

honarbazaar-patchwork-26

خوشحالم که با یک چهل تکه دوزی جدید در خدمت شما عزیزان هستم . قدم به قدم با من همراه شوید تا یک طرح شش ستاره زیبا را بدوزیم .

زیباست نه ؟! برای راحتی کار ، هم عکس مراحل دوخت را گذاشته ام و هم الگوی آنرا و هم توضیحات هر مرحله را .

خوب اگر آماده اید شروع کنیم .

وسایل مورد نیاز

برای این کار زیبا ، پنج طرح پارچه نیاز داریم و بقیه ابزار و وسایل چهل تکه دوزی که قبلا گفته شده .

honarbazaar-patchwork-15

برای اینکه اشتباه نکنید برای هر پارچه یک حرف لاتین انتخاب کرده ایم.

پارچه ها را با دقت در اندازه های زیر برش می زنیم.

پارچه A  : ستاره بزرگ : ۴ مربع ۱۰*۱۰ سانتی متر

پارچه B  : ستاره کوچک : دو مربع ۷٫۵* ۷٫۵ سانتی متر و هشت مربع ۵*۵ سانتی متر

پارچه C : پارچه وسط ستاره : پنج مربع ۶٫۵*۶٫۵ سانتی متر

پارچه D : پارچه گوشه های ستاره : بیست مربع ۴*۴ سانتی متر

پارچه E : پارچه زمینه : یک مربع ۱۸٫۵*۱۸٫۵ سانتی متر و دو مربع ۷٫۵*۷٫۵ سانتی متر و هشت مربع ۵*۵ سانتی متر

مراحل دوخت

همانطور که در الگوی این چهل تکه می بینید، این مدل از ترکیب مربع ها و مثلث ها تشکیل شده است.

honarbazaar-patchwork-29

قبلا آموزش دادیم که برای دوخت مثلث در چهل تکه دوزی هم، از مربع ها استفاده می کنیم و ۳ روش برای این کار ارائه دادیم. در اینجا مجددا روش سوم را برای این چهل تکه توضیح می دهم.

قدم اول : یک مربع ۵*۵ از پارچه B را روی یک مربع ۵*۵ از پارچه E  قرار داده ، قطر آنرا کشیده و دو طرف قطر را به فاصله ۰٫۷ می دوزیم (۰٫۷ به اندازه عرض پایه چرخ است، یعنی لبه پارچه را با لبه پایه چرخ مماس کرده و دوخت را انجام می دهیم) و سپس قطر را قیچی کرده و اتو می کنیم. بدین ترتیب دو مربع تک رنگ به دو مربع تشکیل شده از دو مثلث با رنگ های متفاوت تبدیل می شود.

honarbazaar-patchwork-30honarbazaar-patchwork-31

honarbazaar-patchwork-38

در نتیجه از ۸ مربع B و ۸ مربع E ، به تعداد ۱۶ مربع مثلث BE درست می شود که اندازه آن ۴*۴ سانت است و برای ستاره های کوچک چهار گوشه کار استفاده می شود.

به همین ترتیب دو مربع ۷٫۵*۷٫۵ از پارچه B  را با دو مربع ۷٫۵*۷٫۵ از پارچه E را تبدیل به ۴ مربع مثلث BE با ابعاد ۶٫۵*۶٫۵ سانت می کنیم که در ستاره مرکزی دوخته خواهند شد.

honarbazaar-patchwork-22

قدم دوم : دو مربع ۱۰*۱۰ از پارچه A  را مانند شکل ۱ روی یک مربع ۱۸٫۵*۱۸٫۵ پارچه E قرار می دهیم و قطر مربع بزرگ را رسم کرده ، دوطرف آن را به فاصله ۰٫۷ دوخته (نقطه چین ها) ، سپس از روی قطر بریده، مثلث ها را باز میکنیم و اتو می کنیم (مطابق شکل ۲).

honarbazaar-patchwork-39

honarbazaar-patchwork-41

قدم سوم: دوخت هر یک از دو قطعه بدست آمده در مرحله قبل را به این ترتیب که می گویم باید ادامه دهیم.

مطابق شکل ۳ ، یک مربع ۱۰*۱۰ از پارچه A را روی گوشه مثلث بزرگه قرار می دهیم و سپس قطر مربع را رسم می کنیم و به فاصله ۰٫۷ از دوطرف قطر را دوخت می کنیم.

مطابق شکل ۴ ، پس از اینکه قطر را ببریم و مثلث ها را باز کرده و اتو کنیم، دو مستطیل بدست می آید که از سه مثلث تشکیل شده است.

honarbazaar-patchwork-40

honarbazaar-patchwork-42

قدم چهارم: آماده سازی ستاره ها

ردیف ۱) خب در این مرحله دو مربع ۴*۴ سانت از پارچه D را به دوطرف یک مربع مثلث ۴*۴ سانت BE می دوزیم. و همانطور که جهت فلش ها در شکل زیر (تصویر بالایی) نشان می دهد زاپاس دوخت ها را به سمت مربع های D خوابانده و اتو می کنیم. برای هر ستاره ۲ ردیف به این شکل نیاز داریم پس در مجموع (چون چهار ستاره کوچک داریم) ۸ ردیف با همین دستورالعمل آماده کنید.

ردیف ۲) حالا عکس مرحله قبل را انجام دهید یعنی دو مربع مثلث ۴*۴ سانت BE را به دوطرف یک مربع ۴*۴ سانت D بدوزید (تصویر پایینی). زاپاس ها را نیز مانند فلش ها به سمت پارچه D بخوابانید و اتو کنید. مطابق این دستورالعمل ۴ ردیف آماده کنید.

honarbazaar-patchwork-34

ستاره کوچک) حالا دو ردیف ۱ را به دوطرف یک ردیف ۲ بدوزید تا یک ستاره کوچک آماده شود. این کار را برای ساخت ۴ ستاره تکرار کنید. (شکل زیر سمت چپ)

honarbazaar-patchwork-35

ستاره مرکزی) برای ساخت یک ستاره مرکزی عینا مشابه مراحل ساخت ستاره کوچک عمل میکنیم فقط از مربع های ۶٫۵*۶٫۵ سانت پارچه C و مربع مثلث های ۶٫۵*۶٫۵ سانت BE استفاده می کنیم. مطابق شکل بالا سمت راست.

honarbazaar-patchwork-44

ستاره ششم :

تا حالا ۴ ستاره کوچک و یک ستاره مرکزی آماده کرده ایم. ستاره ششم درواقع از اتصال این ۵ ستاره به هم شکل می گیرد.

۱) ابتدا دو ستاره کوچک را مطابق شکل زیر به دوطرف یکی از مستطیل هایی که در قدم سوم بدست آوردیم می دوزیم. این مرحله را ۲ بار انجام می دهیم. برای اتو کردن هم مطابق فلش ها باید زاپاس را به سمت ستاره ها بخوابانیم.

honarbazaar-patchwork-45

۲) حالا دو مستطیل دیگر را هم مطابق شکل زیر به دوطرف ستاره مرکزی می دوزیم و زاپاس ها را به طرف ستاره خوابانده و اتو می کنیم.

honarbazaar-patchwork-46

۳) حالا قطعاتی که در دو مرحله قبل بدست آوردیم را مطابق الگوی زیر به هم می دوزیم. یعنی باید دو قطعه مرحله ۱ را به دو طرف قطعه مرحله ۲ بدوزیم.

honarbazaar-patchwork-37

honarbazaar-patchwork-25

به این ترتیب چهل تکه ۶ ستاره شما تکمیل می شود. تنها چیزی که باید در تمام مراحل دقت کنید این است که برای تمام دوخت ها زاپاستان برابر عرض پایه چرخ یا ۰٫۷ سانت باشد تا تمام گوشه ها و تیزی ها سرجای خود قرار گیرند تا یک چهل تکه دوزی حرفه ای داشته باشید.

رنگ و طرح پارچه ها کاملا به سلیقه خودتان بستگی دارد، در تصویر زیر همین کار را با رنگ بندی دیگر ببینید.

honarbazaar-patchwork-27

در آخر هم می توانید این ستاره را برای مصارف مختلف کادر بندی کرده و آسترکشی کنید.

honarbazaar-patchwork-43

حتی می توانید چندتا از این ۶ ستاره ها درست کنید و در کنار هم قرار دهید تا پتو یا رومیزی بدوزید.

honarbazaar-patchwork-28

خب آموزش امروز به پایان رسید امیدوارم که مفید بوده باشه. هر سوالی داشتید کامنت بگذارید من در خدمتم.

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۲ دیدگاه

  1. Avatar

    سلام تکه دوزیاتون واقعا عالیه وخیلی خوب توضیح میدین.واقعا ممنون من خیلی علاقمند شدم میخام شروع کنتم اما وسایلش توشهر ما پیدا نمیشه فروشگاهی سراغ دارین ک ارسال کنه

    • مدیر سایت

      سلام عزیزم. نه متاسفانه جایی رو نمیشناسم. قصد داریم فروشگاه هنربازار را راه اندازی کنیم تا مشکل عزیزان شهرستانی حل بشه

ارسال نظر