دوخت های مورد نیاز در نمددوزی

15

در پست های قبل دوخت دندون موشی که از پرکاربردترین دوخت ها در نمددوزی است را به طور کامل توضیح دادیم تا کارهای شما کاملا حرفه ای و بی نقص باشد. علاوه بر دندون موشی، چند دوخت دیگر هم در نمددوزی استفاده می شود که در این پست به همه آنها اشاره می کنم تا از این به بعد برویم سراغ کارهای نمدی پیشرفته تر.

۱) دوخت بخیه

این دوخت یک دوخت رفت و برگشتی است و با دقت در شماره ها و جهت فلش های شکل زیر به خوبی متوجه می شوید که دوخت به چه شکل است ولی بازهم در ادامه دوخت را روی نمد هم توضیح می دهم.

honarbazaar-namad-01

ابتدا سوزن را از زیر نمد بیرون آورده تا گره پشت کار قرار بگیرد سپس به اندازه ۰٫۵ سانت عقبتر از نقطه ۱ سوزن را مجددا به پشت کار برده (نقطه ۲) و ۰٫۵ سانت جلوتر از نقطه ۱ دوباره سوزن را از زیر نمد به روی آن می آوریم (نقطه ۳).

honarbazaar-namad-02

حالا مجددا سوزن را در همان نقطه ۱ به پشت نمد می بریم (نقطه ۱ و ۴ در یک مکان هستند).

honarbazaar-namad-03

برای بخیه بعدی سوزن را ۰٫۵ سانت جلوتر از نقطه ۳ بیرون می آوریم و از نقطه ۳ دوباره به پشت کار می رویم.

honarbazaar-namad-04

و به همین ترتیب تا انتهای کار ادامه می دهیم.

honarbazaar-namad-05

۲) دوخت کوک ریز

این دوخت رو دیگه همه خانوم ها بلدند و بارها و بارها روزانه ازش استفاده می کنند. عذر می خوام که همچین چیز ابتدایی ای را شرح می دهم، فقط برای کامل بودن آموزشمون توضیحش می دهم شاید یک کودک هم خواننده سایت ما باشه و کوک زدن را بلد نباشد.

honarbazaar-namad-06

ابتدا از نقطه شروع (نقطه ۱) سوزن را از زیر نمد به روی کار می آوریم.

honarbazaar-namad-07

سپس ۰٫۵ سانت جلوتر از نقطه ۱ سوزن را دوباره به پشت کار می بریم.

honarbazaar-namad-08

و به فاصله ۰٫۵ سانت جلوتر از نقطه ۲ سوزن را مجددا به روی کار آورده (نقطه ۳) و ۰٫۵ سانت بعد از نقطه ۳ سوزن را داخل نمد می کنیم و به پشت کار می بریم (نقطه ۴).

honarbazaar-namad-09

به همین ترتیب تا انتهای کار ادامه می دهیم.

honarbazaar-namad-10

۳) گره فرانسوی

گره فرانسوی بیشتر برای چشم عروسک ها استفاده می شود که در اینجا با تصاویر توضیح می دهم.

honarbazaar-namad-11

در نقطه ای که می خواهید گره فرانسوی بزنید سوزن را از زیر نمد به روی کار آورده و چند دور نخ را به دور سوزن بچرخانید.

honarbazaar-namad-12

هرچقدر که می خواهید گره فرانسوی بزرگتر باشد نخ را بیشتر به دور سوزن بپیچید ولی نهایتا از ۸ دور بیشتر نشود چون دیگر گره زیبایی نخواهید داشت.

سپس سوزن را در همان نقطه ای که نخ از نمد بیرون آمده در همان نقطه یا بسیار نزدیک به آن دوباره وارد کنید.

honarbazaar-namad-13

حالا انقدر نخ را از زیر کار بکشید تا گره روی کار جمع شود.

honarbazaar-namad-14

اینم نتیجه کار :

honarbazaar-namad-15

۴) کوک شلاقی

یک کوک ساده دیگر که ظاهر آن شباهت زیادی به دندان موشی دارد ولی بسیار آسان تر است.

honarbazaar-namad-16

زمانی که می خواهیم دو قطعه نمد را با این کوک به هم بدوزیم، ابتدا سوزن را از بین دو لایه نمد به فاصله ۰٫۵ سانت از لبه از لایه رویی بیرون می آوریم.

honarbazaar-namad-17

حالا دولایه را روی هم قرار داده و سوزن را دقیقا در نقطه ای مشابه لایه رویی از زیر لایه پایینی وارد کرده و از هر دولایه رد می کنیم تا با یک حلقه دولایه به هم دوخته شود.

honarbazaar-namad-18

سوزن را از زیر نمد دقیقا در همان نقطه قبل وارد کرده با این تفاوت که اینبار سوزن را به صورت کج وارد می کنیم تا از روی نمد در فاصله ۰٫۵ سانتی متری از دوخت قبلی خارج شود. به این صورت کوک ما کاملا عمودی خواهد بود و قسمت کج کوک درون نمدها دیده نخواهد شد.

honarbazaar-namad-19

مجددا سوزن را از زیر نمدها به صورت کج در نقطه ای روبروی جایی که نخ بیرون آمده وارد کرده و از نقطه ای به فاصله ۰٫۵ سانتی از دوخت قبلی خارج می کنیم. دوخت تا انتها به همین صورت ادامه می یابد.

honarbazaar-namad-20

در انتها برای گره زدن انتهای کار، سوزن را بین دولایه برده و آنجا گره می زنیم.

honarbazaar-namad-21

این دوخت می تواند برای اتصال لب به لب دو قطعه نمد هم استفاده شود. کافی است مراحل به همین شکل گفته شده انجام شود و سپس دو لایه از هم باز شود.

honarbazaar-namad-22

خب مهمترین دوحت های مورد استفاده در نمد دوزی را گفتم. این دوخت ها در هنرهای دیگر هم مانند چرم دوزی، گلدوزی و … استفاده می شوند.

“به پایان آمد این دفتر …”

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس خصوصی خیاطی لطفا به آیدی تلگرام HonarBazaar_admin@ پیام دهید.

گفتگو۱۵ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام خسته نباشید پشم شیشه نمدی را بایداز کجا تهیه کرد ؟ خرازی یا پارچه فروشی یا بایستی سفارش داد؟

 2. Avatar

  سلام منم عاشق خیاطی هستم هنوز این هنر باارزشو یاد نگرفتم زیر صفرم. میخوام انواع کوک زدن با دست رو بدونم و شروع کنم این که چند نوع به طور کامل کوک زدن با دست رو داریم؟؟؟ممنون میشم بگید و اینکه آیا کتاب آموزشی هم داره؟
  شما اینستاگرام دارید؟سایت. و خودتون؟خوشم اومد ازتون. ممنون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام دوست عزیز. والا من متوجه نشدم بالاخره منظور شما خیاطی هست یا نمد دوزی. خیاطی که معمولا با چرخ انجام میشه. برای نمد دوزی هم در سه پست من دوخت های لازم رو توضیح دادم.
   اینستاگرام ما رو هم با همین نام honarbazaar میتونید پیدا کنید.

ارسال نظر