دوخت دندان موشی با تمام نکات (۲)

11

honarbazaar-namad51

در آموزش قبل سیر تا پیاز دوخت دندان موشی را برای دوحالت نمد تک لایه و دولایه هم اندازه گفتم. امروز حالت سوم که یکی از پرکاربردترین حالت هاست را بررسی می کنیم یعنی زمانی که دو قطعه نمدی که می خواهیم به هم بدوزیم هم اندازه نباشند (مثل قلبی که در تصویر بالا می بینید).

۳) اتصال دو لایه نمد باسایزهای مختلف


A) وقتی دو قطعه را در محل مورد نظر روی هم ثابت کردیم، سوزن را از زیر قطعه نمد پایینی طوری بیرون می آوریم که کاملا لب به لب قطعه نمد بالایی باشد (نقطه ۱)

نخ را در سمت راست نقطه ۱ حلقه کنید و سپس ۰٫۵ سانت به سمت راست آمده و بعد ۰٫۵ سانت دیگر بالا رفته (نقطه ۲ بدست می آید) و سوزن را در این نقطه داخل می کنیم.

honarbazaar-namad43

B) بدون اینکه حلقه نختان جمع شود سوزن را به موازات نقطه ۲ از لب قطعه رویی بیرون بیاورید (نقطه ۳) که در این صورت سوزن از وسط حلقه نخ عبور کرده و حالا نخ را بکشید تا حلقه جمع شود.

honarbazaar-namad44

C) برای دندانه بعدی، جایی که الان نختان قرار دارد نقطه ۱ است، دوباره نخ را سمت راست این نقطه حلقه کنید و مطابق تصویر سوزن را از نقطه ۲ وارد و از نقطه ۳ خارج کنید و انقدر بکشید تا حلقه جمع شده و دندانه شما شکل بگیرد.

honarbazaar-namad45

به همین ترتیب دور تا دور قطعه رویی را بدوزید.

تغییر رنگ نخ

چنانچه در میانه کار نخ تمام شود و یا بخواهید رنگ نختان را تغییر دهید،

A) ابتدا بدون اینکه نخ را حلقه کنید، سوزن را در نقطه ۲ به پشت کار ببرید. فقط نختان را خیلی نکشید و مانند تصویر زیر اجازه دهید کمی شل باشد.

honarbazaar-namad46

B) در پشت کار نخ جدید را به نخ قبلی گره بزنید به طوری که گره چسبیده به نمد باشد. اگر گره با نمد فاصله داشته باشد آخرین دندانه شما بیش از اندازه شل خواهد شد. وقتی گره را زدید آنوقت اضافی نخ قبلی را ببرید.

حالا سوزن را از نقطه ۳ خارج کنید و از داخل نخی که نقطه ۱ به ۲ را در مرحله قبل بهم وصل کرده بود بیرون بکشید.

honarbazaar-namad47

C) خب حالا می توانید مطابق قبل با نخ جدید به دوختتان ادامه دهید.

honarbazaar-namad48

اتمام دوخت

A) فقط کافی است برای اتمام دوختتان، دندانه ها را تا نقطه ابتدای کار ادامه بدهید به طوری که نقطه ۳ آخرین دندانه بر نقطه ۱ اولین دندانه منطبق شود، سپس بعد از اینکه نخ را کشیدید و حلقه جمع شد و دندانه کامل شد، سوزن را در همان نقطه ۳ ولی از بیرون حلقه فرو کنید و در پشت کار گره بزنید.

honarbazaar-namad49

۴) دوخت گوشه ها با دندان موشی


یک نکته مهم در دوخت دندان موشی، دوخت گوشه ها است. احتمالا در طی آموزشها تا اینجا از روی تصاویر متوجه شده اید که برای دوخت گوشه ها :

اولا باید پایه ی آخرین دندانه ۰٫۵ سانت تا گوشه فاصله داشته باشد (یعنی نقطه ۲ در دندانه آخر).

سپس برای دندانه ای که باید دقیقا در گوشه کار زده شود نقطه ۲ آن با نقطه ۲ دندانه قبلی باید در یک نقطه یا بسیار نزدیک به آن باشد. (در تصویر زیر با فلش نشان داده شده است)

برای دندانه بعدی هم که پس از گوشه باید ایجاد شود نیز نقطه ۲ همان نقطه ۲ دو دندانه قبل باید باشد.

پس در یک کلام روند کار مانند قبل است فقط سه دندانه “قبل از گوشه”،”روی گوشه” و “بعد از گوشه” دارای نقطه ۲ یکسان یا نزدیک به هم هستند.

honarbazaar-namad50

آموزش بقیه دوخت های مورد نیاز در نمد دوزی در پست بعد.

“به پایان آمد این دفتر…”

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۱۱ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام خانومی
  عااالی عالی
  خیلی از سایتها مطالب آموزشی رو معرض فروش میذارند و شما رایگان، ممنووون

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   کافیه HonarBazaar@ رو داخل تلگرامتون جستجو کنید تا کانال مارو پیدا کنید و بعد روی گزینه join کلیک کنید

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنونم. خوشحالم که آموزش ها مفید بوده. لطفا مارو به دوستانتون معرفی کنید.

ارسال نظر