آموزش کیف کوله پشتی قلبی

1

سلام ، الان که من دارم این آموزشو می گذارم ظهره پس ظهرتون بخیر 🙂 . داریم به مهر نزدیک می شویم برای همین تصمیم گرفتم یک کیف خوشگل برای خواهر زاده ام بدوزم که عشق منه. شما هم اگه یه کوچولویی توی خونه دارید که قراره بره مهدکودک یا پیش دبستانی این کیف خیلی می تونه خوشحالش کنه. پس دست بکار بشویم :

honarbazaar-sewing-bag-01

وسایل مورد نیاز :

۱) اول به حدود نیم متر پارچه با عرض حداقل ۱۱۰ احتیاج داریم که رنگ شادی داشته باشه و بچه ها خوششون بیاد. پارچه می تونه از جنس کنفی، لی، کتان و یا پارچه های رومبلی یا پرده ای باشه که استحکام بیشتری دارند.

۲) می توانید مانند این آموزش، برای بندهای کیف هم از جنس همان آستری استفاده کنید که داخل کیف را با آن آسترکشی می کنید که در این صورن ۱ متر پارچه آستری یا نخی با عرض ۱۱۰ نیاز داریم.

راه دیگر هم این است که برای بندهای کوله پشتی از کیف دوزی ها تسمه مخصوص کیف که نمونه آن را در تصویر زیر می بینید تهیه کنید. از این تسمهها هم ۲ متر کافی است.

honarbazaar-sewing-bag-02

۳) لایی چسب کاغذی یا پارچه ای حدود ۱ متر

۴) پشم شیشه حدود ۷۰ سانت با عرض کم و ضخامت چند میل (این مقادیر سلیقه ای است زیرا برای داخل بندهای کوله پشتی مورد نیازند)

۵) قلاب های مخصوص کیف در سایز مناسب که نمونه آنها را در تصاویر بعد خواهید دید.

۶) مقداری نوار اریب به رنگ آستری یا می توانید خودتان از پارچه آستر نوار اریب درست کنید.

۷) یک زیپ ۲۰ سانت هم رنگ پارچه اصلی.

الگوها و برش ها

الگوهای مورد نیاز را در تصاویر زیر برایتان قرار داده ام که کافی است بر روی آنها کلیک کنید تا در سایز اصلی مشاهده و سپس سیو کنید. سایز هر تصویر A4 است و کافی است آنها را بدون تغییر سایز روی برگه A4 پرینت بگیرید.

honarbazaar-sewing-bag-04honarbazaar-sewing-bag-03honarbazaar-sewing-bag-06honarbazaar-sewing-bag-05

پس از اینکه ۴ الگوی بالا را پرینت گرفتید آنها را مانند تصویر زیر با نوار چسب به هم بچسبانید.

honarbazaar-sewing-bag-07

بعد از چسباندن ۴ برگه به هم خطوط الگو را برش بزنید (خط چین را نبرید)، به این ترتیب همانطور که در شکل بالا هم مشخص است سه قطعه الگو خواهیم داشت، یک قلب کامل و یک قلب که به دو نیمه شده. از هر سه قطعه باید به تعداد زیر برش بزنید:

  • الگوها را روی پارچه اصلی انداخته و از هر الگو یک عدد برش بزنید. خط چین و علامت های نقاط A و B را با گچ یا صابون خیاطی روی پارچه مشخص کنید.
  • سپس الگوها را روی آستری انداخته و از هر الگو یک عدد برش بزنید.
  • از پشم شیشه هم یک عدد از هر الگو برش بزنید.
  • از لایی چسب دو عدد از هر الگو برش بزنید.

سعی کنید تا حد امکان الگو ها را طوری روی پارچه ها قرار دهید که کمترین میزان پارچه استفاده شود چون هنوز به باقی پارچه ها نیاز داریم. در ضمن الگوها را لب به لب برش بزنید و نیازی نیس که برای آنها جای دوخت بگذارید.

مراحل دوخت:

آماده سازی بندهای کوله پشتی: برای اینکه بندهای کوله پشتی را هم از پارچه آستری تهیه کنیم نیاز داریم تا قطعات زیر را از پارچه آستری و پشم شیشه و لایی چسب برش بزنیم:

a) دو مستطیل به طول ۶۰ سانت و عرض ۱۶ سانت از آستری. دو مستطیل به طول ۵۸ سانت و عرض ۴ سانت از پشم شیشه. دو مستطیل به طول ۶۰ سانت و عرض ۴ سانت از لایی چسب. (این بند برای یک بچه ۳ تا ۴ ساله مناسب است. شما می توانید طول این بند را با توجه به سن کودک بیشتر کنید).

b) دو مستطیل به طول ۱۳ سانت و عرض ۱۶ سانت از آستری. دو مستطیل به طول ۱۱ سانت و عرض ۴ سانت از پشم شیشه. دو مستطیل به طول ۱۳ سانت و عرض ۴ سانت از لایی چسب.

c) یک مستطیل به طول ۲۱ سانت و عرض ۱۶ سانت از آستری. یک مستطیل به طول ۲۱ سانت و عرض ۴ سانت از لایی چسب .

خب حالا تمام قطعات را به صورت زیر آماده کنید.

۱) ابتدا قطعات آستری را مطابق شکل زیر از وسط تا کرده و اتو کنید.

honarbazaar-sewing-bag-08

۲) دوباره آن را از وسط باز کرده و لبه های طرفین را روی خط اتوی وسط گذاشته و دوباره اتو کنید.

honarbazaar-sewing-bag-09

۳) مستطیل لایی چسب را زیر نیمی از قسمت تا شده بگذارید.

honarbazaar-sewing-bag-10

۴) حالا مستطیل پشم شیشه را هم روی آن قرار دهید به طوری که از ابتدا و انتهای پارچه ۱ سانتی متر فاصله داشته باشد.

honarbazaar-sewing-bag-11

۵) مانند تصویر زیر، فقط در مستطیل a ، آن ۱ سانتی که در بالای کار فاصله بود را به داخل تا کرده و اتو کنید. ( ۱سانت پایین نوار را تا نزنید)

honarbazaar-sewing-bag-13

۶) و سپس دو سمت نوار را به صورت زیر بر روی هم تا کرده اتو کنید.

honarbazaar-sewing-bag-14

و بعد ۳ طرف بسته آن را چرخ کنید.

honarbazaar-sewing-bag-18

۷) دو قطعه b را هم مطابق روند گفته شده (در مراحل ۱ تا ۴) تا زده و لایی و پشم شیشه را در وسط آن قرار دهید ولی ۱ سانت ابتدا و انتهای آن را تا نزنید مطابق تصویر زیر.

honarbazaar-sewing-bag-12

حالا دو سمت بسته آن را چرخ کنید.

honarbazaar-sewing-bag-15

سپس نوار حاصل را از وسط حلقه کیف عبور دهید و سپس نوار را از وسط تا زده و سرو ته آن را روی هم بگذارید و به فاصله ۱ سانت چرخ کنید.

honarbazaar-sewing-bag-16

۸) حالا مستطیل c را نیز مطابق مراحل ۱ تا ۳ آماده کنید و سپس دو سمت نوار را مانند مرحله ۶ بر روی هم تا کرده و اتو کنید.

ابتدا به پشت قلب کاملی که از پارچه اصلی برش زده بودید لایی بچسبانید و سپس قلب برش زده از پشم شیشه را با سوزن (یا زانفیکس) به پشت کار ثابت کنید.

حالا قلب را روی یک سطح صاف طوری پهن کنید که روی پارچه به سمت شما باشد سپس نوار حاصل را مانند شکل زیر طوری روی قلب قرار دهید که لبه باز نوار مماس با خط چین باشد. سپس نوار را با سوزن ته گرد ثابت کنید و لبه بالایی آن را به قلب بدوزید.

honarbazaar-sewing-bag-17

۹) دو حلقه ای که در مرحله ۷ آماده کردیم را در زیر این نوار در نقاطی که با A مشخص کرده بودیم ثابت کنید و سپس لبه پایینی نوار را نیز چرخ کنید.

honarbazaar-sewing-bag-19

۱۰) سر دوخته شده نوار بلندی که در مرحله ۶ آماده کردید را از داخل حلقه های دیگر کیف مطابق شکل زیر رد کرده و در فاصله ۴ الی ۵ سانت تا زده و چرخ کنید.

سر دوخته نشده را هم از داخل حلقه های مرحله ۹ رد کنید.

honarbazaar-sewing-bag-20

۱۱) حالا سر دوخته نشده نوار را مانند شکل زیر از داخل حلقه دوم رد کنید و سپس در نقطه B ثابت کرده و چرخ کنید.

honarbazaar-sewing-bag-21

این کار را برای هر دو بند کوله پشتی انجام دهید.

honarbazaar-sewing-bag-22

مراحل آماده سازی زیپ کیف:

۱۲) عرض زیپ را اندازه بگیرید و دو مستطیل به همین عرض و طول حدود ۵ سانت از پارچه اصلی و لایی چسب برش بزنید. پارچه و لایی را با اتو به هم بچسبانید.

honarbazaar-sewing-bag-23

سپس مستطیل ها را مطابق تصویر زیر به دو سر زیپ سوزن زده، بدوزید و اتو کنید.

honarbazaar-sewing-bag-24

honarbazaar-sewing-bag-25

۱۳) نصفه بالای قلب را که از پارچه اصلی، آستری، پشم شیشه و ۲ تا هم از لایی چسب برش زده بودیم بردارید. لایی ها را به پشت آستری و پارچه اصلی بچسبانید سپس مطابق تصویر زیر زیپ را مابین پارچه اصلی و آستری بگذارید به طوری که روی زیپ به سمت روی پارچه اصلی باشد.

honarbazaar-sewing-bag-26

حالا لبه ای که زیپ مابین دو قطعه قرار گرفته را چرخ کنید.

honarbazaar-sewing-bag-27

سپس دو لایه را برگردانده و لایه پشم شیشه را ما بین آنها قرار می دهیم.

honarbazaar-sewing-bag-28

۱۴) حالا مرحله ۱۳ را عینا برای نیمه پایینی قلب تکرار کنید. کار شما به این شکل در می آید.

honarbazaar-sewing-bag-29

۱۵) حالا دور تا دور قلب را به فاصله یک سانت بدوزید تا پشم شیشه هم در جای خود محکم شود.

honarbazaar-sewing-bag-30

اتصال بدنه های کیف به هم:

۱۶) در این مرحله برای اینکه به کیف حجم بدهیم ابتدا دورتادور قلب را با متر ایستاده اندازه بزنید. ما نیاز به یک مستطیل به طول “دورتادور قلب به علاوه ۲ سانت” از پارچه اصلی و آستری داریم که حدودا ۸۸ سانتی متر می شود (این اندازه حدودی است و شما حتما باید دورتادور کار خود را اندازه بگیرید و بعلاوه ۲ کرده و مستطیلتان را با این طول برش بزنید). عرض مستطیل هم ۹ الی ۱۱ سانت می تواند باشد. هرچقدر عرض مستطیل بیشتر باشد حجم کیف بیشتر خواهد بود.

از لایی نیز ۲ مستطیل به همان طول (مثلا ۸۸ سانت) و با عرض ۸ الی ۱۰ سانت برش بزنید. لایی در این مرحله می تواند لایی دو رو چسب باشد تا پشم شیشه را به پارچه اصلی بچسباند. فقط برای اینکه کار کردن برایتان ساده تر شود. یا می توانید ابتدا لایی یک رو چسب را به پارچه اصلی بچسبانید سپس بین آنها و پشم شیشه کمی زانفیکس قرار دهید تا پشم شیشه هم به کار بچسبد.

از پشم شیشه باید مستطیلی با طول ۲ سانت کمتر (مثلا ۸۶ سانت) و عرض ۸ الی ۱۰ سانت برش بدهید.

پس از چسباندن این قطعات به هم (پارچه اصلی، لایی و پشم شیشه)، ابتدا و انتهای مستطیل را از جهت روی پارچه، بر روی هم قرار دهید و به فاصله یک سانت بدوزید.

honarbazaar-sewing-bag-31

۱۷) درز دوخته شده را از وسط باز کنید و اتو کنید. سپس حلقه حاصل را به صورت زیر تا کنید و دو نقطه M و N را علامت یا چرت بزنید.

honarbazaar-sewing-bag-32

۱۸) دو نقطه M و N را مطابق تصویر زیر در نوک تیز و فرورفتگی قلب سوزن بزنید و سپس بقیه قسمت های نوار را دورتادور قلب تنظیم کرده و با سوزن ثابت کنید.

honarbazaar-sewing-bag-33

honarbazaar-sewing-bag-34

۱۹) در نقطه M و هر جای دیگر که نوار برای پیچیدن دچار مشکل می شود و حس می کنید پارچه کشیده شده است، چرت هایی به طول ۰٫۷ سانت بدهید. (چرت به برش های کوتاه گفته می شود که مانع کشیدگی پارچه می گردد). حالا به فاصله ۱ سانتی از لبه پارچه را شروع به دوختن کنید تا نوار به طور کامل به قلب پشتی کیف متصل شود.

دقت کنید اگر چرت ها خیلی بلند باشند در هنگام دوخت دچار مشکل می شوید. با کلیک بر روی تصویر زیر می توانید به خوبی چرت ها را ببینید.

honarbazaar-sewing-bag-35

۲۰) در قسمت هفتی قلب یک برش V شکل ایجاد کنید. مراقب باشید برش شما به دوختتان صدمه نزند.

honarbazaar-sewing-bag-36

۲۱) حالا آستری قلبی شکل را روبروی خود قرار دهید به طوری که روی آستری به سمت شما باشد سپس مراحل ۱۶ تا ۲۰ را برای مستطیلی که از آستری برش زدید روی این قلب تکرار کنید (در این مرحله دیگر پشم شیشه نداریم و فقط باید مستطیل برش زده از لایی را به پشت مستطیل آستری بچسبانید).

honarbazaar-sewing-bag-37

مجددا برش V شکل را بزنید.

honarbazaar-sewing-bag-38

۲۲) حالا بدنه اصلی کیف که در مرحله ۲۰ آماده شد را به رو برگردانید و بدنه آستری مرحله ۲۱ را به همین شکلی که هست داخل بدنه اصلی قرار دهید و دورتادور لبه دو مستطیل پارچه و آستری را به هم بدوزید.

honarbazaar-sewing-bag-44

۲۳) حالا در مرحله آخر، ابتدا کار دوخته شده در مرحله ۲۲ را پشت و رو می کنیم (پارچه اصلی داخل قرار بگیرد و آستری بیرون که در تصویر زیر هم قابل مشاهده است) سپس قلبی که در مرحله ۱۵ تکمیل شد را به صورتی که پارچه صلی آن داخل کیف قرار بگیرد مانند تصویر زیر به بدنه سوزن می زنیم.

حواستان باشد حتما زیپ کیف باز باشد چون در آخر کار از داخل زیپ، کیف را به رو برمی گردانیم.

honarbazaar-sewing-bag-40

باز در جاهای لازم چرت می زنیم و دورتادور را چرخ می کنیم.

honarbazaar-sewing-bag-41

مجددا در این مرحله هم درقسمت هفتی قلب یک برش V شکل می زنیم.

honarbazaar-sewing-bag-42

۲۴) در نهایت هم برای زیباتر شدن و تمیز بودن داخل کیف، لبه دوخته شده در مرحله قبل را نوار اریب می دوزیم. می توانید نوار اریب آماده هم رنگ آستری خریداری کنید و یا خودتان از پارچه آستریتان نوار اریب تهیه کنید.

honarbazaar-sewing-bag-43

۲۵) حالا از داخل زیپ، کیف را به رو برگردانید. عالی شد نه؟ مبارکش باشه 🙂

honarbazaar-sewing-bag-45

تصاویر مراحل آخر آموزش که از اهمیت بیشتری برخوردار بودند در سایز بزرگ هستند کافی است بر روی آنها کلیک کنید.

“به پایان آمد این دفتر…”

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۱ دیدگاه

ارسال نظر