بافت پروانه ای یا پاپیونی

3

بافت پروانه ای یا پاپیونی یک بافت ساده و در عین حال بسیار زیبا است که قصد دارم در این پست برایتان توضیح بدهم. این پروانه ها می توانند ریز یا درشت باشند و این کاملا به سلیقه خود شما بستگی دارد. هرچه تعداد دانه های استفاده شده برای هر پروانه بیشتر باشد پروانه بزرگتر خواهد بود. با ۵ دانه برای هر پروانه شما یک سایز نرمال خواهید داشت.

حالا بنا به اینکه چند دانه برای هر پروانه انتخاب کردید باید به تعداد مضربی از این عدد به علاوه ۴ دانه برای حاشیه در ابتدای کار سر بیاندازید. مثلا من که می خواهم پروانه های ۵ تایی ببافم باید مضربی از ۵ بعلاوه ۴ دانه مثلا ۴+۶*۵ مساوی ۳۴ دانه سر بیاندازم تا در عرض کار من ۶ پروانه ایجاد شود.

خب برای این نمونه بافت شما نیاز به دانستن علائم زیر دارید:

آموزش های مورد نیاز :

توضیح رج های فرد :

رج ۱ » دو دانه اول را از زیر می بافیم (یا دانه اول را گرفته و دانه دوم را از زیر می بافیم، اینکه دانه اول در هر رج را ببافید یا نه فرقی ندارد) [سپس نخ را روی کار آورده و ۵ دانه را نبافته به میل راست منتقل می کنیم، سپس نخ را از روی کار عبور می دهیم و ۵ دانه بعدی را از زیر می بافیم]. عبارت داخل براکت قرمز را تا انتهای رج تکرار می کنیم و در انتها نیز دو دانه باقی می ماند که به عنوان حاشیه از زیر می بافیم.

honarbazaar-knitting-baft-08

honarbazaar-knitting-baft-09

رج ۳ و ۵ و ۷ » مشابه رج ۱ بافته می شود. به این ترتیب ما در انتهای رج ۷ چهار نخ کشیده خواهیم داشت. (باز به سلیقه خود می توانید تعداد این رج ها را افزایش دهید تا تعداد نخ کشیده بیشتری ایجاد شود و پروانه بزرگتر شود).

honarbazaar-knitting-baft-10

رج ۹ » در این رج پس از بافت دو دانه حاشیه از زیر، [ دو دانه (از ۵ دانه مربوط به پروانه) را از زیر می بافیم سپس برای بافت دانه سوم ابتدا میل را از زیر نخ های کشیده رد می کنیم سپس دانه سوم را بافته و میل را به همراه دانه بافته شده از زیر نخ های کشیده بیرون می آوریم. حالا دو دانه دیگر را از زیر بافته (در این مرحله یک پروانه تکمیل می شود) و سپس ۵ دانه بعد را نیز از زیر می بافیم.]

عبارت داخل براکت قرمز را تا انتهای رج تکرار می کنیم و در انتها نیز دو دانه باقی می ماند که به عنوان حاشیه از زیر می بافیم. ردیف اول پروانه ها به پایان رسید.

honarbazaar-knitting-baft-11

honarbazaar-knitting-baft-12

honarbazaar-knitting-baft-13

honarbazaar-knitting-baft-14

در تصویر شماتیک زیر هم میتوانید این حرکت را ببینید:

honarbazaar-knitting-baft-19

رج ۱۱ تا ۱۹ » برای ردیف دوم پروانه ها مطابق ردیف اول رفتار می کنیم فقط برای زیباتر شدن کار باید پروانه های ردیف دوم مابین پروانه های ردیف اول قرار بگیرند پس:

بعد از بافت ۲ دانه حاشیه از زیر، ۵ دانه از زیر می بافیم سپس به روش گفته شده در براکت اول عمل میکنیم.

honarbazaar-knitting-baft-15

توضیح رج های زوج:

رج های زوج همه دانه ها حتی آنهایی که نبافته از آنها گذشته بودیم باید همگی از رو بافته شوند.

اینم یک کلاه زیبا با این بافت:

honarbazaar-knitting-baft-16

“به پایان آمد این دفتر …”

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۳ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام خسته نباشیدمن تازه وارداین سایت شدم اموزش تان خیلی عا لی. ببخشیداستادمیشه انتقال پنسهاروتوضیح بدیدودرچه مواقعی انتقال میدیم خیلی ممنون میشم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم، ممنون. لطفا سوالتون رو در محل درست و زیر پست مربوط به خیاطی بپرسید.
   یک سری از انتقال پنس هارو گفتم بقیه رو هم میگم ایشالا. انتقال پنس برای اینه که بتونیم به مدلی که مد نظرمون هست برسیم. یعنی طبق مدلی که داریم باید پنس ها رو به محل برش ها یا جایی که در مدل هست انتقال بدیم

ارسال نظر