دوخت دندان موشی و تمام نکات آن (۱)

19

سلام به همه علاقه مندان هنر زیبای نمددوزی.

دوخت دندان موشی یکی از دوختهای بسیار بسیار پرمصرف در هنر نمد دوزی است پس خیلی واجب است که تمام نکات مربوط به این دوخت را قبل از شروع به کار یاد بگیرید. در آموزش امروز قصد دارم هر آنچه که درباره این دوخت لازمه بدانید را خدمتتان عرض کنم به همین دلیل آموزش کمی طولانی خواهد بود که من در سه قسمت آن را دسته بندی کرده ام:

۱) دندان موشی دور یک لایه نمد

۲) اتصال دولایه نمد هم اندازه

۳) اتصال دو لایه نمد باسایزهای مختلف

۴) دوخت گوشه ها با دندان موشی

و در هر قسمت هم طریقه تغییر رنگ نخ را نیز توضیح خواهم داد. پس با صبوری و علاقه آموزش را دنبال کنید 🙂

۱) دندان موشی دور یک لایه نمد


A) ابتدا در فاصله حدود ۰٫۵ سانتی متری از لبه نمد، سوزن را از زیر نمد وارد کرده و از روی آن بیرون می کشیم تا گره نخ پشت کار قرار گیرد.

فاصله ۰٫۵ سانتی متر سلیقه ای است و شما می توانید با توجه به اینکه می خواهید دوخت شما ظریف یا درشت باشد این مقدار را تغییر دهید ولی دقت داشته باشید که زیبایی دوخت دندان موشی به این است که این فاصله هر اندازه ای که انتخاب شد تا آخر کار ثابت بماند و در طول کار کم و زیاد نشود.

honarbazaar-namad17

B) مجددا سوزن را از زیر کار در همان نقطه قبلی وارد کرده و به روی کار می آوریم تا بدین ترتیب یک حلقه در لبه نمد ایجاد شود.

honarbazaar-namad18

C) حالا مطابق تصویر زیر سوزن را در لبه نمد از داخل حلقه رد کنید. به این ترتیب سوزن و نخ شما آماده شروع دوخت دندان موشی است.

honarbazaar-namad19

D) برای شروع دوخت اولین دندان موشی، نخ را مانند تصویر D در سمت راست نقطه ۱ حلقه کنید سپس سوزن را در نقطه ای به فاصله ۰٫۵ سانتی متر از لبه نمد و ۰٫۵ سانتی متر از دوخت قبلی از روی کار داخل کرده (این نقطه با شماره ۲ مشخص شده) و از روی نخی که حلقه کرده بودیم بیرون می کشیم.

honarbazaar-namad20

بدین ترتیب اولین دندان موشی دوخته می شود و کافی است مرحله D را تکرار کنید تا دورتادور کار دوخته شود.

تغییر رنگ نخ

چنانچه بخواهید در وسط دوخت، رنگ نختان را تغییر دهید کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

A) در جایی که تصمیم دارید رنگ نخ خود را عوض کنید، ابتدا باید مانند تصویر زیر سوزن را در نقطه شماره ۲ که ۰٫۵ سانت از لبه و دوخت قبلی فاصله دارد وارد کرده و به پشت کار ببرید. ولی دقت کنید که نخ را زیاد نکشید و اجازه دهید کمی آزاد باشد چون در ادامه آن را لازم داریم.

honarbazaar-namad21

B) حالا نخ جدید را در پشت کار به نخ قبلی گره بزنید به طوری که گره از نمد فاصله نداشته باشد و سپس ادامه نخ قبلی را بچینید. پشت کار را در تصویر زیر ببینید.

honarbazaar-namad22

C) دوباره کار را به رو برگردانید سپس برای کامل کردن آخرین دندان موشی باید مطابق تصویر زیر سوزن را از زیر دوختی که در مرحله A انجام دادیم رد کنیم تا دندان موشی ما شکل بگیرد. به همین راحتی.

honarbazaar-namad23

D) حالا کافیه مثل مرحله D در بخش قبل دندان موشی بزنید.

honarbazaar-namad24

اتمام دوخت

A) وقتی دورتادور کار به اتمام رسید باید با یک دندان موشی ابتدا و انتهای دوخت را به هم وصل کنیم. پس سوزن را از زیر اولین حلقه ای که برای شروع دوخت زده بودیم رد می کنیم.

honarbazaar-namad25

B) حالا سوزن را در همان نقطه شروع دوخت وارد می کنیم و در پشت کار گره می زنیم.

honarbazaar-namad26

C) نتیجه نهایی را در تصویر زیر ببینید.

honarbazaar-namad27

۲) اتصال دولایه نمد هم اندازه


A) ابتدا سوزن را در بین دولایه از بالا وارد لایه پایینی می کنیم. نقطه ورود سوزن از لبه نمد ۰٫۵ سانت فاصله دارد. به این ترتیب گره نخ در بین دولایه پنهان خواهد شد.

honarbazaar-namad29

B) لایه ها را روی هم قرار دهید و سپس از روی لایه بالایی سوزن را در نقطه ای دقیقا متناظر لایه پایینی وارد کنید و از زیر هر دولایه بیرون بکشید. بدین ترتیب یک حلقه به دور دولایه ایجاد کرده اید.

honarbazaar-namad30

C) سوزن را در عرض نمد از داخل حلقه رد میکنیم.

honarbazaar-namad31

D) حالا مانند آنچه قبلا گفتیم دندان موشی می زنیم.

honarbazaar-namad32

E) و به همین ترتیب ادامه می دهیم تا جایی که نیاز داریم دوخته شود، به پایان برسد. نقاط عبور سوزن را مجددا با شماره های ۱ تا ۳ مشاهده می کنید.

honarbazaar-namad34

تغییر رنگ نخ:

اگر نخ شما تمام شد یا خواستید رنگ نختان را عوض کنید کافی است مراحل زیر را دنبال کنید.

A) در جایی که تصمیم دارید رنگ نخ خود را عوض کنید، ابتدا باید مانند تصویر زیر سوزن را در نقطه ای که ۰٫۵ سانت از لبه و دوخت قبلی فاصله دارد وارد کرده و از بین دولایه بیرون بکشید. ولی دقت کنید که نخ را زیاد نکشید و اجازه دهید کمی آزاد باشد چون در ادامه آن را لازم داریم.

honarbazaar-namad35

B) حالا اضافی نخ را بریده و گره بزنید که نخ نتواند بیرون بیاید.

honarbazaar-namad36

C) نخ دوم را از بین دولایه دقیقا در نقطه ای روبروی گره مرحله قبل از لایه دوم رد کنید. دقت کنید این نقطه نیز از لبه نمد ۰٫۵ سانتی متر فاصله دارد. می بینید که دو گره بین دولایه پنهان می شوند.

honarbazaar-namad37

D) دوباره دو لایه را روی هم بگذارید و برای کامل کردن آخرین دندان موشی باید مطابق تصویر زیر سوزن را از زیر دوختی که در مرحله A انجام دادیم رد کنیم تا دندان موشی ما شکل بگیرد. حالا به همان روش قبل دندان موشی ها را ادامه دهید.

honarbazaar-namad38

اتمام دوخت

A) برای آخرین دندان موشی و اتصال آن به ابتدای دوخت، سوزن را از داخل اولین حلقه دندان موشی رد می کنیم .

honarbazaar-namad39

B) حالا مجددا سوزن را از همان مسیری که در مرحله A عبور دادیم میگذرانیم (مطابق شماره های ۱ تا ۴ در شکل زیر) که باعث می شود یک حلقه ایجاد شود، حالا مطابق شماره ۵ سوزن را از وسط حلقه بیرون میکشیم و انقدر نخ را میکشیم تا حلقه کاملا جمع شود و گره ایجاد شود.

honarbazaar-namad40

C) حالا ابتدا و انتهای دوخت به هم متصل شده و فقط مانده نخ باقیمانده را در میان دولایه پنهان کنیم. پس سوزن را از بین دو لایه نمد وارد کرده و از سطح رویی نمد از نقطه ای دلخواه بیرون می کشیم.

honarbazaar-namad41

D) حالا کافی است نخ را از نقطه بیرون آمده از نمد که با فلش نشان داده شده ببریم تا کار به پایان برسد.

honarbazaar-namad42

ادامه آموزش را در پست بعد دنبال کنید.

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۱۹ دیدگاه

 1. Avatar

  عالی بود👏👏👏 واقعا توضیحاتتون مفید و کاربردی هستند. خدا خیرتون بده. کاش شما فیلم آموزشی هم از نمددوزی برامون بگذارید.

 2. Avatar

  سلام من وقتی عروسک هارو با پشم شیشه پر میکنم
  دوخت دندانه موشی میخواد باز بشه
  و از طرفی میخوام دوختم ظریف باشه
  چیکار کنم که هم دوخت ظریفی داشته باشم وهم عروسک پاره نشه؟؟

  • مدیر سایت

   دوختتون محکم باشه باز نمیشه، خیلی هم پایه هارو با فاصله کم از لبه نمد نزنید که نمد پاره بشه.

 3. Avatar

  سلام دوست عزیز ممنون که به سایت رزبانو سر زدید. راجع به عکس ها باید بگم که سایت شما منبع اصلی این مطلب نیست و این تصاویر مربوط به آدرس زیر می باشد.
  http://www.holiday-crafts-and-creations.com/how-to-do-blanket-stitch.html
  به هر حال من بازم به سایت شما لینک داده ام.
  امیدوارم قانع شده باشید و زیاد تاسف نخورید!!!

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام. خیر متاسفانه قانع نشدم. بله من خودم از همین سایت خارجی عکس هارو برداشته و متن را ترجمه کردم، اگر دقت کنید فلش های قرمزرنگ و یک سری از اعداد فارسی رو من روی تصاویر اضافه کردم که روی تصاویر مورد استفاده شما هم هست. حتی روی یکی از تصاویر به فارسی نوشته شده “حلقه” !!! چون این ادیت هارو خودم انجام داده بودم متوجه شدم که تصاویر از سایت هنربازار برداشته شده نه سایت اصلی خارجی!
   قاعدتا سایت خارجی به فارسی روی عکس ننوشته!!!!

 4. Avatar
  مریم جووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووون

  خیلی ممنون از مطالبتون عالی بود واقعا خدا خیرتون بده

 5. Avatar

  سلام خیلی واضح آموزش دادین
  استفاده کردم ممنونم
  فکرکنم اگه بافتنی رو هم شما آموزش بدین بفهمم.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. ممنون. آموزش های بافتنی رو هم قبلا شروع کردیم و از سر انداختن تا بافت پلیور کودک هم پیش رفتیم. از منو به قسمت بافتنی برید و آموزش ها رو از ابتدا مطالعه بفرمایید.

ارسال نظر