طریقه بافت علائم قلاب بافی ۱۱ (بافت پاپ کورنی یا ذرتی)

10

بافت پاپ کورنی که به ذرتی و فندقی هم معروف است یکی از ساده ترین بافتهایی است که به کار شما حجم می دهد و آن را از سادگی و مسطح بودن خارج می کند. در واقع یک بافت پاپ کورنی از زدن ۵ تا پایه بلند در یک نقطه ایجاد می شود. البته بافت پاپ کورنی را می توان با ۳، ۴، ۶ یا ۷ تا پایه بلند هم بدست آورد و این فقط بستگی به شما دارد که بخواهید پف بافت شما تا چه اندازه باشد!
نکته قابل توجه این است که پف این بافت همیشه باید روی کار ایجاد شود. این موضوع در بافتهای گرد مشکلی ایجاد نمیکند چون همواره روی کار به طرف صورت شماست ولی در بافتهای رفت و برگشتی حتما باید به نکته ای که در این آموزش گفته ام دقت کنید تا همواره پف بافت روی کار ایجاد شود.

بافت پاپ کورن


نماد گرافیکی honarbazaar-Popcorn-Stitch-01
نام فارسی بافت پاپ کورن
نام و علامت اختصاری آمریکایی (Popcorn Stitch (5dc inc
نام انگلیسی (Popcorn Stitch (5tr inc

 طریقه بافت

بافت پاپ کورن در ابتدای رج یا به عبارتی زدن اولین پاپ کورن با طریقه بافت پاپ کورن های بعدی کمی متفاوت است به همین دلیل در ادامه من در دو قسمت مجزا آنها را توضیح می دهم:

اولین پاپ کورن در بافت

برای اینکه اولین پاپ کورن را در رج مورد نظر ببافید

۱) به تعداد ۳ زنجیره ببافید (این ۳ زنجیره اولین پایه بلند شما محسوب می شوند).

۲) ۴ پایه بلند دیگر دقیقا در همان دانه ای که زنجیره ها را بافته اید ببافید.

۳) حالا قلاب را از داخل نخ در آورده، آن را رها کنید و در سومین زنجیره ای که در مرحله ۱ بافتید فرو کنید.

۴) سپس دوباره قلاب را در حلقه رها شده داخل کنید. اکنون ۲ حلقه روی قلاب دارید.

۵) حالا نخ را گرفته و از داخل این دو حلقه بیرون بکشید.

۶) در انتها هم یک زنجیره بزنید.

در شکل زیر می توانید این مراحل را ببینید.

honarbazaar-Popcorn-Stitch-02

طریقه بافت پاپ کورن های بعدی

۱) در دانه بعدی اینبار ۵ پایه بلند ببافید ( هر ۵ تا در یک نقطه).

۲) قلاب را از حلقه آخر (دانه ای که هم اکنون روی قلاب است) در آورده و داخل اولین پایه بلند که در مرحله قبل بافتید کرده (به جهت ورود قلاب در تصویر شماتیک زیر دقت کنید زیرا باعث می شود پف ذرت شما به سمت روی کار باشد)

۳) سپس قلاب را در حلقه رها شده کرده و نخ را گرفته و از داخل هر دو حلقه ای که روی قلابتان است بیرون بکشید. حالا یک زنجیره ببافید تا پاپ کورن بعدی نیز به پایان برسد. در شکل شماتیک زیر میتوانید این حرکت را واضحتر مشاهده کنید. به جهت و مسیر فلش دقت کنید.

honarbazaar-Popcorn-Stitch-07

در تصویر زیر این مراحل را ببینید:

honarbazaar-Popcorn-Stitch-04

اگر در رج برگشت باشید و بخواهید پف بافتتان به سمت پشت باشد باید فقط در مرحله ۲ جهت ورود قلابتان به داخل اولین پایه بلند مانند تصویر زیر باشد.

honarbazaar-Popcorn-Stitch-05

این هم تصویر اولین بافت ذرتی در رج برگشت که همانطورکه می بینید، پف بافت به سمت پشت است تا با بافت رج رفت هم خوانی داشته باشد.

honarbazaar-Popcorn-Stitch-08

نکته ها:

 • ما در مرحله آخر بافت پاپ کورن برای پایان بافت یک زنجیره می زنیم ولی در برخی روشها این زنجیره را نمی زنند ولی از نظر من زدن این زنجیره باعث پف بیشتر بافت شما می شود ولی شما می توانید به میل و سلیقه خودتان رفتار کنید.
 • معمولا پاپ کورن ها در دانه های متوالی یک رج زده نمی شوند و بین آنها یکی دو دانه فاصله می اندازند تا پاپ کورن ها خیلی به هم فشرده نشوند. ولی در بافتهای گرد این کار لازم نیست و میتوان پاپ کورن ها را پشت سر هم و بدون فاصله زد.
 • دقت داشته باشید که بافتهای پاپ کورنی چون حجیم هستند روی دانه های رج شما را می پوشانند و ممکن است مانند تصویر زیر سمت چپ، دانه ای که با نوک فلش نشان داده شده قابل مشاهده نباشد پس باید کمی با دست بافت پاپ کورنی را جمع کنید تا بتوانید دانه های بعدی رج را ببینید. اگر به این موضوع دقت نکنید نمی توانید مطابق نقشه، کارتان را پیش ببرید.

honarbazaar-Popcorn-Stitch-06

” به پایان آمد این دفتر …”

مدیر سایت

دختری هستم عاشق هنر. خیلی از هنرهارو یاد گرفتم ولی علاقه اصلیم خیاطیه و تونستم در این هنر به مهارت بالایی برسم. این سایتو راه انداختم تا بتونم تجربیاتمو در اختیار هنردوستان عزیز سرزمینم بذارم. برای اطلاع از شرایط کلاس های حضوری خیاطی من و یا بسته های آموزشی (DVD) لطفا به شماره 09361906626 فقط در واتس اپ پیام دهید. لطفا به هیچ عنوان با این شماره تماس نگیرید چون از پاسخگویی معذورم. همچنین خوشحال می شوم در پیج های اینستاگرام من با آیدی های HonarBazaar@ و Reihan_sewing@ همراه من باشید. درضمن سوالات خیاطیتان را فقط و فقط در همین سایت و یا روزهای چهارشنبه در استوری پیج اینستاگرامم پاسخگو هستم. با عرض پوزش از پاسخگویی به سوالات آموزشی از طریق واتس اپ و یا دایرکت اینستاگرام نیز معذورم. باتشکر

گفتگو۱۰ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  ببخشید اگه بخوام پتو نوزاد در ابعاد۷۰در۱۳۰ببافم
  بنظرت پایه ی بافتم باید چند زنجیره بزنم؟درسایتی خوندم برای بافت پاپ کورن باید زنجیره ها ضریب۳باشن
  البته من تصمیم ندارم که دانه ها کنارهم بیفتن و بین هرپاپ کورن چند زنجیره باشه بهتره؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. شما انقدر زنجیره بزنید تا به طول ۷۰ برسید، بعد پتو نیاز به یک حاشیه داره، هر حاشیه ای که مد نظرتونه ببافید، سپس شروع کنید به پاپ کورن زدن. هر پاپ کورن فقط یک زنجیره رو اشغال میکنه پس دلیلی نداره ضریب ۳ باشه، شما هر پاپ کورن که زدید، به تعداد مدنظرتون که میخواید فاصله بیفته در مثلا ۳ یا ۴ زنجیره بعدی پایه بلند میزنید و بعد دوباره در زنجیره بعدی یه پاپ کورن میزنید.
   اینکه ابتدای کار چند زنچیره باید بزنید اولا بستگی به این داره که چند زنجیره طول ۷۰ سانتو بهتون میده ثانیا باید ضریب تعداد زنجیره فاصله پاپ کورنا بعلاوه مقدار مورد نیاز حاشیه تون باشه.

 2. Avatar

  سلام مدیر عزیز واقعا خسته نباشی.
  من از پایه کوتاه قلاب بافی شروع کردم تا این بافت همه رو یاد گرفتم واقعا ممنون توضیحاتتون واقعا کامل و عالیه.

 3. Avatar

  سلام
  من همیشه برای تمام اموزش های قلاب بافی و خیاطی و روبان دوزی و هر هنری که توش استعداد دارم میام سراغ سایت شما چون خیلی خوب اموزش ها رو گذاشتید خصوصا بافت کروکودیلی که هیچ جا مثل شما اموزش نداد
  خسته نباشید واقعا

ارسال نظر