آموزش گردبافی و افزایش دانه ها

47

honarbazaar-Crochet-circle-04

سلام مجدد به همه دوستداران هنر قلاب بافی

امروز می خواهیم یکی دیگر از علائم قلاب بافی را در طی آموزش بسیار مهم گردبافی برای شما عزیزان توضیح بدهیم. به قول خودمون یک تیرو دو نشون.

در آموزش پیش رو ما برای بافت دایره از بافت پایه بلند استفاده می کنیم تا در کنار آن طریقه بافت “دو پایه بلند از داخل یک زنجیره” را نیز آموزش دهیم ولی باید متذکر شوم که گردبافی را می توانید با پایه کوتاه یا پایه متوسط نیز انجام دهید.

پس بهتره اول یه توضیح مختصر درباره بافت “دو پایه بلند از داخل یک زنجیره” یا به عبارتی افزایش تعداد دانه ها با پایه بلند بدهم :

دو پایه بلند از داخل یک زنجیره


نماد گرافیکی symbol-dcinc
نام فارسی دوتا پایه بلند از داخل یک زنجیره
نام و علامت اختصاری آمریکایی (double crochet increase (dc inc

این بافت بسیار ساده است. همانطور که از اسمش مشخصه باید دوتا پایه بلند را در یک نقطه ببافید تا به این وسیله یک دانه تبدیل به دوتا شود. در تصویر زیر این حرکت با فلش مشخص شده است.

honarbazaar-dcinc-01

شاید نماد گرافیکی سمت راستی براتون سوال باشه که چیه! این نماد درواقع همین افزایش را در ابتدای رج نمایش می دهد. شما برای شروع رج باید ۳ زنجیره ببافید و سپس در همان نقطه (به فلش تصویر زیر دقت کنید) یک پایه بلند ببافید.

honarbazaar-dcinc-02

یک نکته دیگر هم اینکه در افزایش دانه ها روش همین است ولی ممکن است بسته به مدل و الگو بجای پایه بلند از پایه متوسط یا هر بافت دیگری استفاده شود. به علاوه تعداد افزایش بجای دوتا می تواند ۳تا یا بیشتر هم باشد. پس چون روش مشابه است دیگر علائم مشابه را آموزش نخواهیم داد. یعنی برطبق الگوی طرح باید دو، سه یا حتی ۵ پایه را در یک دانه ببافید.

در ادامه این بافت را که در گردبافی بسیار بسیار پرکاربرد است خواهید دید که قطعا بهتر براتون جا میفته. در تصویر زیر الگوی بافت گرد را می توانید ببینید. همانطور که می بینید پر است از نماد “دو پایه بلند از داخل یک زنجیره”.

honarbazaar-Crochet-circle-05

شروع بافت گرد

۱) برای شروع بافت دو روش وجود دارد :

 1. استفاده از حلقه جادویی : قطعا پیشنهاد من استفاده از حلقه جادویی است. یک حلقه جادویی بسازید، سپس ابتدا ۳ زنجیره ببافید و بعد به دور آن ۱۱ پایه بلند بزنید. سپس نخ حلقه را بکشید تا جمع شود و در انتها یک بافت نامرئی به سومین زنجیره بزنید (در تصویر زیر با شماره گذاری مشخص شده است) تا یک دایره کوچک بدست آورید.honarbazaar-Crochet-circle-28
 2. استفاده از حلقه زنجیره : چون حلقه جادویی رو چندین بار در سایت آموزش دادم تصمیم گرفتم اینبار برای این آموزش از حلقه زنجیره استفاده کنم. پس باید پس از زدن گره ابتدای بافت، ۴ زنجیره ببافیم سپس زنجیره آخر را با یک بافت نامرئی به زنجیره اول وصل کنیم تا حلقه زنجیره تشکیل شود.
  honarbazaar-Crochet-circle-29

۲) حالا ۳ زنجیره ببافید. این ۳ تا خودشون به عنوان اولین پایه بلند بعدا شمرده می شوند. بعدا خواهید دید که در شمارش تاثیر دارند.

honarbazaar-Crochet-circle-08

۳) در این مرحله شروع کنید و ۱۱ پایه بلند داخل حفره وسط زنجیره ها بزنید.

honarbazaar-Crochet-circle-09

۴) در نهایت برای جمع شدن دایره، یک بافت نامرئی در سومین زنجیره ای که در مرحله ۲ بافتیم می زنیم. در تصویر زیر با نوک سوزن نشان داده شده. بعد از اتمام این رج اگر دانه های دورتادور را بشمرید می بینید که ۱۲ دانه دارید.

honarbazaar-Crochet-circle-10

شروع دور دوم

۵) برای دور دوم می توانید رنگ بافتتان را تغییر دهید. ابتدا ۳ زنجیره ببافید. این سه زنجیره نیز بعدا یک پایه شمرده می شموند.

honarbazaar-Crochet-circle-11

۶) حالا در این مرحله باید بافت dc inc را در ابتدای رج اجرا کنید. مانند تصویر زیر یک پایه بلند در همان نقطه ای که زنجیره ها را زدید ببافید. (نماد این بافت را روی عکس دوباره نشان داده ام تا بهتر به ذهنتون بشینه)

honarbazaar-Crochet-circle-12

۷) در دانه بعدی نیز باید دو پایه بلند بزنید. نماد بافت را روی تصویر ببینید.

honarbazaar-Crochet-circle-13

۸) به همین ترتیب در تک تک ۱۲ دانه بافت dc inc را اجرا کنید تا تعداد دانه ها به ۲۴ عدد افزایش یابد.

honarbazaar-Crochet-circle-14

۹) حالا یک بافت نامرئی به زنجیره سوم مرحله ۵ بزنید تا دور دوم دایره شما تکیل شود.

honarbazaar-Crochet-circle-15

شروع دور سوم

۱۰) رنگ بافت خود را تغییر دهید و ۳ زنجیره ببافید.

honarbazaar-Crochet-circle-16

۱۱) در همان نقطه یک پایه بلند بزنید. (dc inc در ابتدای رج)

honarbazaar-Crochet-circle-17

۱۲) خب دقت کنید در دانه بعدی فقط یک پایه بلند ببافید. (dc)

honarbazaar-Crochet-circle-18

۱۳) حالا در دانه بعدی ۲ پایه بلند ببافید (dc inc)

honarbazaar-Crochet-circle-19

۱۴) به همین ترتیب در این دور از دایره باید یکی در میان دانه ها را دوبرابر کنید. در تصویر زیر علائم را روی بافت قرارداده ام تا به وضوح این حرکت را ببینید. (روی تصویر کلیک کنید تا در سایز بزرگتر ببینید)

honarbazaar-Crochet-circle-20

۱۵) این عمل را تا دانه آخر ادامه دهید و در انتها با یک بافت نامرئی رج را به اتمام برسانید.

honarbazaar-Crochet-circle-21

شروع دور چهارم

۱۶) رنگ را عوض کنید و ۳ زنجیره ببافید.

honarbazaar-Crochet-circle-22

۱۷) در همان نقطه یک پایه بلند بزنید. (dc inc در ابتدای رج)

honarbazaar-Crochet-circle-23

۱۸) در دو دانه بعد هر کدام یک پایه بلند ببافید.

honarbazaar-Crochet-circle-24

۱۹) حالا در دانه بعدی دو پایه بلند ببافید. (dc inc)

honarbazaar-Crochet-circle-25

۲۰) به همین ترتیب در این دور باید دوتا درمیان عمل افزایش را انجام دهید. در تصویر زیر علائم را روی بافت قرارداده ام تا به وضوح این حرکت را ببینید. (روی تصویر کلیک کنید تا در سایز بزرگتر ببینید)

honarbazaar-Crochet-circle-26

۲۱) رج که به انتها رسید یک بافت نامرئی بزنید و دایره خود را تکمیل کنید.

honarbazaar-Crochet-circle-27

حتما متوجه روند بافت شده اید. یعنی اگر بخواهید دایره خود را بزرگتر کنید باید به همین روش ادامه دهید و در رج بعدی سه تا در میان افزایش دهید و الی آخر.

خب خسته نباشید. ببخشید زیاد توضیح می دهم ولی قصدم اینه که هرکسی هم که تاحالا قلاب به دست نگرفته این باور برایش ایجاد بشه که اصلا کار سختی نیست و از پسش بر میاد.

در پناه حق

 

“به پایان آمد این دفتر…”

مدیر سایت

گفتگو۴۷ دیدگاه

 1. Avatar

  سلامم به شما دوست عزیزز واقعااا خوش حال هستم که اموزشتون رو یاد گرفتممم واقعااااا ددستتون دردنکنه خیلی اموزش کامل و دقیق بوددد خیلیی دوستتون دااارم همیشه دنبالتون میکنم عزیزم ..موفق و پیروز باشید

  • مدیر سایت

   عزیزم هیچ نکته سختی نداره. سه تا زنجیره می بافید بعد توی هم دانه ای که زنجیره هارو بافتید یک پایه بلند میزنید. حالا از اینجا به بعد به ترتیب در همه دانه های بعدی دوتا پایه بلند می بافید.

 2. Avatar

  با تشکر از توضیحات واضح، کامل و مشخص شما….
  یک مشکلی که پیش آمد، من دقیقا از دستورات شما پیروی کردم و طبق الگو کار را بافتم…فقط نمیدونم چرا در آخر دایره به سمت بالا خم میشه و تقریبا به شکل یک کلاه درمیاد؟…مشکل از کجا میتونه باشه؟ چون دقیق طبق الگو عمل کردم…ممنونم

 3. Avatar

  سلام خسته نباشید من بارها رومیزی بافتم با نخهای کیلویی ابریشمی یا نخ های کوکی دو دلفین یا قو اما یه نخ کوکیابریشمی چندیا سال پیش گرفتم میخوام رومیزی ببافم حتی قلابم باهاش تغییر نخ نازک قلاب شماره ۱۰ و ۱۲ هم امتحان نمی دونم چرا رومیزی گرد نمیشود

ارسال نظر