قانون چرخش در اتوکشی چهل تکه دوزی

0

در ادامه آموزش های اولیه مربوط به چهل تکه دوزی لازم است طریقه اتوکشی درزها مخصوصا چهارراه ها را یاد بگیریم چون امکان نداره شما در دوختتون باهاش مواجه نشید. پس با دقت آموزش زیر را دنبال کنید تا کار چهل تکه دوزیتون چنان حرفه ای بشه که کسی نتونه روش عیبی بذاره!:)

ما با چهار مربع هم اندازه شروع می کنیم . در دورنگ و طرح متفاوت. باتوجه به عکسها می بینید که دو مربع قرمز و دو مربع سبز آماده کرده ایم. در اینجا اندازه ضلع مربع ها اهمیت چندانی ندارد تا شما با توجه به مقدار پارچه ای که دارید آنها را آماده کنید، البته اگر مربعها بزرگتر باشد، دوختش آسانتر است. مثلا می توانید از مربعهایی با ابعاد ۱۰*۱۰ سانتیمتر استفاده کنید.

honarbazaar-patchwork-square01

شروع دوخت

۱) یک مربع سبز و یک مربع قرمز را روی هم بگذارید به طوری که روی پارچه ها به هم باشد وشما پشت پارچه ها را ببینید. اگر لازم است آنها را با سوزن ته گرد به هم وصل کنید که موقع چرخ کردن جابجا نشوند.

honarbazaar-patchwork-square02

۲) سپس یک طرف دو مربع را به فاصله ۰٫۷ تا ۱ سانتی متر مستقیم از بالا به پایین بدوزید.

honarbazaar-patchwork-square03

دقت کنید برای سادگی کار، در اینجا لازم نیست که سر و ته دوخت را محکم دوزی کنید. ( یا چنانچه مایلید دوختتان را محکم کنید این کار را حتما در فاصله ۰٫۷ یا ۱سانتی متری از ابتدا و انتهای دوخت انجام دهید). دلیل این موضوع را در ادامه آموزش متوجه خواهید شد.

honarbazaar-patchwork-square04

۳) بعد از اینکه دو به دوی مربع ها را باهم دوختید (مانند تصویر بالا) بدون اینکه آنها را از هم باز کنید، اتو بزنید. این یک اصل مهم در اتو کشی است زیرا اینکار باعث صاف شدن محل دوخت می شود.

honarbazaar-patchwork-square06

نگاه کنید اینها الان صافتر از قبل هستند .

honarbazaar-patchwork-square07

۴) حالا دو مربع را باز کنید بطوری که درز دوخت به سمت شما باشد و اضافه درز را به سمت پارچه ای که تیره تر است بخوابانید و اتو را روی آن قرار دهید تا پرس شود.

honarbazaar-patchwork-square09

هیچوقت درز دوخت را باز نکنید. در شکل می بینید که درزها به سمت پارچه قرمز که تیره تر است اتو شده.

honarbazaar-patchwork-square10

۵) حالا یکبار دیگر مربعها را روی هم قرار می دهیم بطوری که مربع قرمز روی سبز قرار گیرد و مربع سبز روی قرمز یعنی به شکل ضربدری روبروی هم قرار می گیرند. همچنین درزهای دوخته شده باید کاملا روی هم باشند.

honarbazaar-patchwork-square11

سپس سوزن می زنیم تا جابجا نشود. حواستان به درزهای دوخته شده باشد که لبه دوخت از سمتی که اتو کرده اید، تغییر جهت ندهد.

honarbazaar-patchwork-square12

۶) سپس لبه را به اندازه ۰٫۷ تا ۱ سانتی متر مستقیم تا پایین می دوزیم. در این مرحله ابتدا و انتهای دوخت را می توانید محکم دوزی کنید.

honarbazaar-patchwork-square13

حالا چهار مربع به هم دوخته شده است.

honarbazaar-patchwork-square14

۷) دقت کنید در اینجا شما دوختی شبیه یک چهارراه دارید یا بهتر بگویم یک + که باید اتو شود. اما چطور ؟

honarbazaar-patchwork-square15

محل اتصال دوختها را برای اتو کردن باید به اندازه دو سه تا کوک باز کنید (به همین دلیل در مرحله ۲ گفتیم انتهای دوخت را محکم دوزی نکنید). سپس باید یا در جهت عقربه های ساعت یا در جهت خلاف عقربه های ساعت درزها را بخوابانید و اتو کنید. اینکه در کدام جهت باید بخوابانید با توجه به دو درزی که قبلا اتو کردید مشخص می شود. ( به مربع کوچکی که در وسط کار تشکیل شده است دقت کنید که حتما باید در کار شما هم تشکیل شود.)

honarbazaar-patchwork-square17

اگر به عکس دقت کنید می بینید که درز مربعها در جهت خلاف عقربه های ساعت اتو شده یعنی مربع راست به سمت چپ ( قرمز بالا ) مربع بالا به سمت پایین ( سبز بالا) مربع چپ به سمت راست ( قرمز پایین ) و مربع راست به سمت بالا ( سبز پایین ).

این نوع اتو کردن باعث می شود که تقاطع دوختها بعد از اتو کاملا صاف و تخت شود. باز هم می گویم اتو را به هیچ عنوان روی پارچه نکشید. در انتها یکبار هم اتو را ازسمت روی پارچه، روی درزها بگذارید تا کارتان تمیز و مرتب و کاملا پرس شود.

honarbazaar-patchwork-square18

“به پایان آمد این دفتر…”

مدیر سایت

ارسال نظر