ابزار و وسایل چهل تکه دوزی

43

با نام و یاد خدا آموزش هنر زیبای چهل تکه دوزی را از پایه تا پیشرفته شروع می کنیم. این هنر زیبا در سرتاسر جهان علاقه مندان بسیاری را به خودش جذب کرده چنانکه از حالت ساده ای که زمان مادربزرگ های ما داشته به هنری شگفت انگیز و بسیار ابتکاری تبدیل شده و هرروز هم درحال پیشرفت است.

برای شروع این هنر بهتر است نگاهی کلی به ابزار و وسایل مورد استفاده داشته باشیم. ابزاری که قطعا همه آنها برای شروع مورد نیاز نیستند ولی هرچه شما در این هنر پیشرفت کنید می بینید که وجود این ابزار چقدر مفید خواهد بود و سرعت عمل و ظرافت کار شما را بالاتر خواهد برد.

من در ادامه توضیح مختصری درباره همه وسایل می دهم :

۱) پارچه : اصلی ترین ابزار این هنر قطعا پارچه است در رنگ ها و طرح های متنوع. پارچه های شما می تواند نخی، کتان، ساتن و … باشد که بیشتر از پارچه های ۱۰۰درصد نخ استفاده می شود. ولی انتخاب جنس پارچه به سلیقه خود شما بستگی دارد فقط باید حتما به دو نکته زیر توجه کنید :

 • همه پارچه هایی که در یک کار استفاده می کنید حتما باید هم جنس باشند. مثلا همه نخی یا همه کتان. اگر از دو جنس پارچه استفاده کنید از زیبایی کار شما کاسته می شود.
 • حتما پارچه ها را قبل از شروع به کار آبکشی و اتو کنید. اکثر پارچه های مورد استفاده مخصوصا پارچه های نخی در اثر شست شو آب می روند. اگر بعد از دوخت، کار خود را بشویید و پارچه ها آب بروند دیگر کاری از دست شما ساخته نیست و زحماتتان به باد می رود. همچنین آبکشی پارچه قبل از دوخت باعث تثبیت رنگ آن می شود.

honarbazaar-material-patchwork-02

۲) آستر : پارچه مورد استفاده برای آسترکشی کار، پارچه نخی است. پارچه آستری را نیز با سلیقه خود در رنگ و طرحی انتخاب کنید که متناسب با پارچه های اصلی شما باشد. پارچه آستری را هم باید قبل از کار حتما آبکشی و اتو کنید.

اندازه آستر باید حداقل ۱۰ سانتی متر بیشتر از اندازه کارتان باشد. مثلا برای کاری با ابعاد ۵۰*۵۰ باید آستری به ابعاد ۶۰*۶۰ داشته باشید.

۳) پشم شیشه ظریف : این نوع پشم شیشه که در بازار به پشم شیشه نمدی هم معروف است ضخامتی در حد ۰٫۵ سانتی متر دارد و به رنگ سفید است. پشم شیشه را نیز باید با نرم کننده شسته و آبکشی کنید زیرا پشم شیشه هم آب می رود.

اندازه پشم شیشه هم باید حداقل ۱۰ سانت بزرگتر از کارتان باشد.

honarbazaar-material-patchwork-03

۴) نخ قرقره : نخ باید تاجای ممکن هم رنگ پارچه شما باشد. در صورتی که بین پارچه های شما تضاد رنگی زیادی وجود دارد می توانید از نخ طوسی متوسط استفاده کنید.

در جاهایی که از نخ برای سردوزی کار استفاده می کنید بهتر است نختان را موم کشی کنید.

۵) سوزن ته گرد : دیگه این مورد معرف حضور همه هست. ماشالله پای ثابت بیشتر هنرهاست 🙂

۶) قیچی مخصوص پارچه و کاغذ : دقت کنید همیشه یک قیچی جداگانه برای کاغذ داشته باشید زیرا کاغذ، قیچی را کند می کند.

۷) خط کش شیشه ای مدرج مخصوص چهل تکه دوزی : خط کش شیشه ای یکی از وسایل مورد نیاز تکه دوزی است زیرا لازم است هنگام اندازه زدن شما بتوانید پارچه را زیر خط کش ببینید. همچنین در چهل تکه دوزی زوایا نیز از اهمیت ویژه ای برخوردارند. مثلا شما لازم است برش هایی با زاویه ۴۵ درجه ایجاد کنید. در این موارد وجود این خط کش بسیار ضروری می شود زیرا خط کش های معمولی درجه بندی ندارند.

این خط کش ها که نمونه آن را در تصویر زیر می بینید معمولا مستطیل شکل به ابعاد ۱۵ در ۶۰ سانتی متر هستند و سطح آن پر است از درجه بندی های مختلف. همچنین در هنگام برش با کاتر دوار از این خط کش استفاده می شود زیرا خط کش های فلزی علاوه بر اینکه پارچه زیر آنها دیده نمی شود، باعث کند شدن تیغه کاتر نیز می شوند.

honarbazaar-material-patchwork-04

۸) کاتر دوار یا غلطکی : این کاترها دارای تیغه ای دایره ای هستند (معمولا در بسته بندی آنها چند تیغه صاف و دالبر وجود دارد) و برش را برای شما آسانتر می کنند زیرا دیگر نیازی به خط کشیدن بر روی پارچه ندارید و کافی است خط کش را در محل مناسب قرار دهید و با کاتر مماس با خط کش برش بزنید.

honarbazaar-material-patchwork-06

ولی چنانچه کاتر در دسترس ندارید می توانید از قیچی استفاده کنید. خط مورد نظر را روی پارچه علامت گذاری کنید و با قیچی برش بزنید.

honarbazaar-material-patchwork-05

۹) تخته یا صفحه برش : این صفحه برش ها در اندازه های مختلف A1 و A2 و A3 و با ضخامت ۱٫۵ میلی متر در بازار موجود است. این صفحات دارای جنس خاصی هستند که خش نمی افتند و باعث کند شدن تیغه کاتر شما نمی شوند. در صورتی که می خواهید از کاتر دوار استفاده کنید قطعا به یکی از این صفحه ها نیاز خواهید داشت. بر روی سطح این صفحه ها هم درجه بندی های مختلفی برحسب سانتی متر و اینچ مشخص شده است.

honarbazaar-material-patchwork-07

۱۰) لایی حریر یا لایی مویی : در بعضی از کارها مانند رو میزی لازم است شما پشت کار خود را لایی بچسبانید. انتخاب نوع لایی هم سلیقه ای است.

۱۱) کاغذ شطرنجی یا میلی متری : در بعضی کارها نیاز به کشیدن الگو هست که بهتر است الگو بر روی کاغذ شطرنجی کشیده شود تا بتوانید طول قطعات را با شمارش خانه های کاغذ اندازه بزنید.

۱۲) مقوای پشت شطرنجی : اگر می خواهید الگوهایتان را به عنوان شابلون استفاده کنید بهتر است آنها را بر روی مقوای شطرنجی بکشید و یا الگوی کشیده شده بر روی کاغذ شطرنجی را بر روی طلق بچسبانید. البته بسیاری از شابلون ها هم در بازار موجود است ولی هزینه بی مورد است چون خودتان می توانید به سادگی شابلون بسازید.

۱۳) مداد نرم یا گچ مخصوص پارچه : برای رسم خطوط یا طرح الگوی خود بر روی پارچه نیاز به مداد یا گچ (یا ماژیک مخصوص ) دارید. هرگز از خودکار استفاده نکنید زیرا بعد از شست شو جوهر خودکار پخش شده و کار شما را کثیف می کند.

honarbazaar-material-patchwork-08

۱۴) شابلون های چهل تکه دوزی : برای برش اشکال مختلفی که در کارهای چهل تکه دوزی استفاده می شوند نیاز به شابلون داریم تا تمام قطعات یک اندازه باشند و کار هم سریعتر انجام شود. انواع شابلون ها در بازار وجود دارد که یا می توانید آنها را خریداری کنید و یا از روی الگوهایی که ما در هر آموزش قرار می دهیم، با مقوا یا تلق آنها را بسازید. برای آشنایی بیشتر با این شابلون ها می توانید پست زیر را مشاهده کنید.

honarbazaar-shablon-01

این ابزار را از کجا تهیه کنیم؟

بیشتر ابزار و وسایلی که نام بردیم را می توانید از خرازی ها تهیه کنید. بعضی از آنها مانند کاتر دوار یا صفحه برش که تخصصی تر است و ممکن است در خرازی های معمولی پیدا نشود را می توانید در پاساژ جواهری (لاله زار، پایین تر از کوچه برلن، پاساژ جواهری) خریداری کنید.

امیدوارم که اطلاعات این آموزش برای شما مفید بوده، در ادامه سعی خواهیم کرد که از طرح های ساده شروع کنیم و در کنار آن اصول آسترکشی ، اتوکاری و مطلسه دوزی را که بسیار مهم هستند به طور کامل و تصویری توضیح دهیم تا به مرور به طرح های پیشرفته تر هم برسیم. پس با ما همراه باشید و ما را از پیام های دلگرم کنندتان بی نصیب نگذارید.

ناهید

ایرانیم و مثل همه ایرانیان علاقه مند به هنر و عقیده دارم که همه بانوان سرزمینم باید دستی در هنر داشته باشند برای روز مبادا پس هرچه را یاد میگیرم تقدیم شما عزیزان می کنم و چیزی نمی خواهم جز دعای خیر شما.

گفتگو۴۳ دیدگاه

 1. Avatar

  با سلام خواستم بدونم فروش اینترنتی وسایل کامل تکه دوزی هم دارین؟چون من تهران نیستم که حضوری مراجعه کنم.لطفا اگه امکان خرید اینترنتی هست شرایط خرید و قیمتها رو بگین…ممنون

 2. Avatar

  با سلام و عرض خسته نباشید
  درمورد دوستانی که پشم شیشه نمدی یا پشم شیشه فشرده میخواستن من برای خودم یک طاقه تهیه کردم و اگه کسی در اصفهان نیاز داره به همون قیمت عمده فروشی با هر متراژی که نیاز داشته باشند در اختیارشون می گزارم.

   • Avatar

    با سلام و عرض خسته نباشید
    برای تهیه پشم شیشه نمدی یا همون پشم شیشه فشرده در اصفهان با شماره ۰۹۳۵۳۴۰۳۸۲۴ تماس بگیرید.

 3. Avatar

  سلام.
  مطالبتون عالیه.
  وسایل تیکه دوزی توی کدوم خیابونای تهران میشه پیدا کرد؟
  می‌خوام چند تا مغازه برم ببینم نه فقط یکی دو تا.
  ممنون از راهنماییتون.

 4. Avatar

  سلام سرکار خانوم…نمیدونم آثار مثبت دعای دوستانی که از آموزشای بدون چشمداشت شما بهره میبرن رو تو زندگیتون حس میکنید یا نه…ولی به شخصه واسه خودتون و خانوادتون سلامتی و سعادت روز افزون از خدا میخام…امیدوارم خداوند انقدر از مهربانی بی کران خودش به شما عطا کنه که باانرژی بیشتر و موفقتر به این کار باارزش ادامه بدین…این صلوات هم به رسم زیبای خودتون تقدیم به امام زمان(عج)…انشالله ایشون دستگیر و پشتیبان شما باشن🌹
  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم❤

  • مدیر سایت

   بی نهایت از پیام زیباتون ممنونم. بله بارها آثارشو در زندگیم دیدم و بزرگترین انگیزه من برای ادامه دادن آموزشهای سایت همین محبت بی کران هم وطنانم است.

 5. Avatar

  سلام خسته نباشید پشم شیشه نمدی که از ابزار چهل تکه دوزی معرفی کردید از کجا میشه تهیه کرد من شهرستانی هستم و توی شهر ما گیر نمیاد خواهش میکنم اگر آدرسی توی شیراز یا اصفهان یا هر جای دیگه سراغ دارید راهنمایی بفرمایید

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. والا من تو تهران سراغ دارم فقط. معمولا خرازی ها دارن. عکسشو توی بعضی آموزشها گذاشتم براتون که بدونید دنبال چی باشید.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. شما هرکدام از این چهل تکه هایی که تاحالا آموزش دادیمو میتونید با استفاده از پارچه های اضافیتون انجام بدید. برای چهل تکه دوزی لازم نیست حتما پارچه بخرید

 6. Avatar

  سلام ممنون خیلی وقت بود که دنبال این هنر بودم پیدا نمیکردم تا با سایت شما اشنا شدم خیلی خوب توضیح میدید خدا خیرتون بده ممنون

 7. Avatar

  سلام ببخشین من شهرستانی هستم و تو شهرما اصلا ابزار چهل تکه نیست .منم جایی رو نمیشناسم برا خرید میشه کمکم کنین .آدرس پیج اینستا یا کسی که بتونه برام ابزارو بفرسته رو بدین تاازشون خرید کنم؟؟؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. در کامنت های همین پست یه شماره تلفن معرفی کردم اگر کامنت های بالاتر رو بخونید میتونید پیدا کنید.

 8. Avatar

  سلام
  ممنون از الطاف شما
  عیزم من لوازمی مثل کاتر و خط کش چهل تکهدوزی رو می خوام اما تو شهرم پیدا نمیشه چه جوری و از کجا می تونم تهیه کنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   شما می تونید با شماره ۰۹۱۲۱۲۱۵۷۹۸ تماس بگیرید فروشنده لوازم چهل تکه دوزی از جمله کاتر و تخته برش هستند راهنماییتون میکنن میتونید خرید هم بکنید ازشون.

  • مدیر سایت

   پارچه های نخی گلدار که الان توی بازار خیلی زیاد شده. البته بهتره با سلیقه خودت پارچه های نخی ساده و گلدار یا خال خالی یا راه راه رو باهم ترکیب کنی تا نتیجه شیکتری بدست بیاد.
   پارچه فروشی که میری بگی برای سرویس آشپزخونه میخوام راهنماییت میکنن خودشون که کدوم پارچه های نخی مناسبه.

 9. Avatar
  نرگس روشندل

  باسلام و خسته نباشید خدمت شما من خیلی وقته توفکرکسب درامدازاین هنرهستم ولی هنوزموفق به اجراش نشدم بااینکه آموزش کافی واستعدادوعلاقه کافی برای انجام این کار رو دارم ولی باتوجه به موقعیت شهرمون که شهری دورافتاده است دسترسی به مواد اولیه را ندارم اگرپارچه راازازشهرمون تهیه کنیم اصلامقرون به صرفه نیست چون اینجا پخش عمده اصلا نداریم ازشما میخواهم که من رو درنیل به این هدفم یاری کنید تاکمکی بهاقتصاد خانواده بکنم حتی شده باگفتن آدرس محل تهیه این لوازم من هنوزایمان دارم که افراد خیر هنوزهم دست میگیرند فرد خیرمن بگذارید دستان شما باشد با امید فراوان منتظر جواب شما خواهم ماند

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. اهل کجا هستید؟ ببینید خیلی مراکز فروش هستند که براتون با پست وسایل و پارچه رو میتونن بفرستن. شما اگر میخواهید تازه شروع کنید من پیشنهاد میکنم اول خیلی عمده خرید نکنید. اینکه میگید علاقه و استعداد دارید عالیه یعنی میتونید کارهایی خلق کنید که دل همه رو ببره و قطعا فروش بره. برای لوازم چهل تکه با شماره ۰۹۱۲۱۲۱۵۷۹۸ (آقای طوفان) تماس بگیرید براتون میتونن پست کنن لوازم رو ولی برای پارچه به نظرم بهتره از کانال ها و اینستاهای پارچه فروشی که اونا هم پست دارن استفاده کنید و اول کارتون زیاد نخرید. به اندازه ای که بتونید چند نمونه کار شیک درست کنید و داخل اینستاگرام و تلگرام بذارید تا مردم ببینن و بهتون سفارش بدن برای شروع کار کافیه. از کارهای کوچک ولی شیک مث کوسن شروع کن که پارچه زیاد نمیبره ولی فروش خوبی داره.

   • Avatar

    واقعا ممنونم ازراهنماییتون حتماپیگیری میکنم ونتایج کاراموبهتون میگم استان اردبیل،شهرستان پارس آباد،مرزی ترین شهرستان که هیچ امکاناتی واقعانداره

    • مدیر سایت

     عزیزم یک کار دیگه هم میتونی بکنی. برای اینکه پول پست هم ندی میتونی اگر برات مقدوره بری اردبیل و تو بازار پارچه فروشاشون یه فروشنده منصف پیدا کنی و ازش خرید کنی و شماره شو برای سری های بعد بگیری تا مستقیما از اون خرید کنی و برات بفرسته. قاعدتا چون اردبیل نزدیکتره سری های بعد پول پست کمتری میدی.

 10. Avatar

  سلام آیا جنس پارچه تکه دوزی فرق دارد؟ نمی توانیم از تترون یا چیت استفاده کنیم؟ چون شهرستانیم دسترسی به انواع متنوع پارچه نداریم ممنون میشم اگه جواب بدین دچار معضل بزرگی هستم چون چهل تیکه رو خیلی دوست دارم

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. شما با هر پارچه ای می تونید چهل تکه دوزی کنید. فقط هرچه کیفیت پارچه بهتر باشه خب موندگاری هنر شما بیشتر خواهد بود. بهترین پارچه پارچه های نخی هست ولی از چیت و تترون هم میتونید استفاده کنید. فقط دقت کنید تمام پارچه هایی که برای یک کار استفاده می کنید هم جنس باشه. مثلا همه چیت یا همه تترون یا همه نخی

 11. Avatar

  من ميخوام يه چهل تكه بدوزم. هيچ سررشته اي هم ندارم. اميدوارم بتونم با توضيحات خوبتون از پس اين كار بر بيام و يه اثر زيبا درست كنم.
  از شما هم به خاطر اين كارتون تشكر مي كنم

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم، ممنون
   حتما موفق میشید شک نکنید
   من سعی کردم تمام ریزه کاری هارو توضیح بدم تا انشاالله به مشکلی برنخورید

 12. Avatar

  سلام . خداقوت و ممنون از لطفتون که هنرتون رو دراختیار امثال بنده که علاقه مند هستیم بهش قرار میدین . میشه لطف کنین بفرمایین دقیقا چه پارچه هایی استفاده میکنین ؟ من هر جا اپلیکه رو دیدم پارچه ها در همین طرح و رنگها بودن و به همین میزان تنوع بودند . ولی برای تهیه ش نمیدونم دقیقا باید دنبال چه جنس و اسمی باشم ؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم، ممنون از لطفتون
   درست منظورتونو متوجه نشدم ولی بهترین پارچه برای چهل تکه دوزی، پارچه های نخی هستند که توی مغازه ها هم پارچه های نخی گلدار خیلی زیاد شده. شما پارچه فروشی که تشریف میبرید بگید پارچه نخی گلدار برای چهل تکه دوزی می خوام، از بین مدل هایی که نشونتون میدن اونایی که با هم همخوانی دارن رو بگیرید. قبل از استفاده هم حتما یکبار آبکشی کنید چون پارچه های نخی معمولا آب می روند.

 13. Avatar

  فروشگاه گلابتون واقع در ضلع جنوب شرقی. بازار تجریش مخصوص فروش ابزارو وسایل و پارچه های تکه دوزی هست.

 14. Avatar

  سلام.من مدت ها بود که دنبال آموزش چهل تکه دوزی بودم و موفق نمیشدم.وقتی با سایت شما آشنا شدم که چه قدر خوب و دلسوزانه آموخته هاتون رو در اختیار دیگران قرار میدین خیلی خیلی خوشحال شدم.لطفا اگر امکانش هست آموزش مطلسه دوزی رو هم بذارین.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم، خواهش میکنم خوشحالم که آموزش ها مفید بوده.
   بابت آدرسی هم که ذکر کردید سپاسگزارم
   چشم در ادامه آموزش های چهل تکه دوزی به مطلسه دوزی هم خواهیم پرداخت

 15. Avatar

  سلام خسته نباشيد
  من امروز رفتم پاساژ جواهري ولي هيچ يك از خرازي هاي داخل پاساژ حتي يك قلم از ابزار مورد نظر چهل تكه دوزي را نداشتند منو فرستادي روبروي پارك ساعي گفتن اونجا شركت آلفو است كه داره اصلاً ي همچين پخش كننده اي وجود خارجي هم نداشت خواهش ميكنم اگر اطلاعات جديد و به روزي داريد در اختيار من بگذاري سپاسگزار ميشم

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. شرمنده من چون خودم اونجا دیده بودم آدرس دادم. الانم حتما بررسی میکنم و نهایتا در چندروز آینده اطلاعات جدید رو خدمتتون میگم.
   شما هم اگر احیانا در این فاصله مرکزی برای فروش این وسایل پیدا کردید به ما بگید که به آموزش اضافه کنیم دوستان دیگه هم استفاده کنن.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم
   شما می تونید با شماره ۰۹۱۲۱۲۱۵۷۹۸ تماس بگیرید فروشنده لوازم چهل تکه دوزی از جمله کاتر و تخته برش هستند راهنماییتون میکنن میتونید خرید هم بکنید ازشون.
   امیدوارم مشکلتون حل بشه

 16. Avatar

  سلام ممنون از مطلب مفیدتون خیلی وقت بود اسم اون صفحه برش رو نمی دونستم و می خواستم تهیش کنم ممنونم که اینجا به طور کامل توضیح دادید

ارسال نظر