ساخت پادری با منگوله کاموایی

6

سلام

امروز آموزش یه پادری خوشگلو مرحله به مرحله و تصویری براتون آماده کردم که می تونید از کامواهایی که از بافتاتون اضافه اومده برای ساختش استفاده کنید. انقدر تصاویر مشخصه که توضیح نمیخواد ولی من بازم واسه هرتصویر توضیح میدم که ابهامی نمونه.

وسایل مورد نیاز

 • کاموا در رنگهای دلخواه
 • قیچی
 • خط کش
 • ترمز فرش

برای نصب منگوله هاتون احتیاج به یه سطحی دارید که بهترین گزینه ترمز فرشه که می تونید به راحتی تهیه کنید . خوبیش اینه که هم مشبکه و هم بعدا پادریتون روی سرامیک لیز نمیخوره ولی بازم اجباری نیست شما هر سطح دیگه ای هم که دوس داشتید می تونید استفاده کنید فقط مراقب لیز خوردنش باشید. اگر ایده بهتری هم داشتید حتما کامنت بذارید که همه از ایده تون استفاده کنند.

honarbazaar-pompom-01

مراحل ساخت منگوله ها

۱) سر کاموا را گرفته و دور چهار انگشتتون حدود ۵۰ دور بپیچید و سپس ادامه کاموا را ببرید. البته تعداد دورش بستگی به خودتون داره که بخواید منگوله هاتون خیلی پر باشه یا نه.

بجای پیچیدن دور دستتون هم میتونید از هرچیز دیگه ای که هم عرض چهارتا انگشت باشه هم استفاده کنید. مثلا یک قطعه مقوا به عرض حدودا ۷ سانتی متر.

honarbazaar-pompom-02

۲) حالا یک قطعه کاموا به طول حدودا ۲۰ سانتی متر ببرید و صاف روی میز قرار دهید و سپس کامواهارو به آرومی از دور انگشتاتون بیرون بکشید و مثل تصویر زیر روی قطعه کامواتون که روی میزه بگذارید. به جهت قرارگرفتن گوله کامواتون دقت کنید مثل تصویر زیر باشد.

حالا دوسر نخو گرفته و دور گوله کامواتون گره بزنید. سفت بکشید تا وسط گوله کامواتون قشنگ جمع بشه اونوقت یه گره دیگه هم بزنید که سفت بشه.

honarbazaar-pompom-03

۳) بهتره که بگذارید قطعه نخی که گره زدید همینطوری بلند بمونه که بعدا برای نصب منگوله ها راحت باشید (توی تصویر زیر یک سمت نخ رو کوتاه کرده که بهتره شما این کارو نکنید)

حالا با قیچی مثل تصویر سمت چپ دوطرف منگوله رو ببرید تا مثل تصویر سمت راست ریش ریش بشه.

honarbazaar-pompom-04

۴) با دست یکم به منگولتون شکل بدید تا حالت گرد بگیره. الان منگولتون این شکلیه :

honarbazaar-pompom-05

۵) خب حالا این مرحله اختیاریه. بعضی ها دوست دارن پادریشون شلوغ باشه و منگوله ها از هم قابل تشخیص نباشن پس این مرحله رو انجام ندن. ولی اگر می خواهید منگوله ها گرد و خوش ترکیب باشن بسم الله:

منگوله رو تو دستتون بگیرید و دورتادورشو با قیچی هرس کنید. مثل باغبونا. باید همه ریش ریشا هم اندازه بشوند و درنتیجه منگوله تون گرد بشه. فقط مراقب باشید زیاد کوتاه نکنید که منگوله تون زیادی کوچک بشه. خیلی دقت کنید چون اگه زیاد کوتاه کنید دیگه راه بازگشتی نیست 🙂

honarbazaar-pompom-06

این شکلی:

honarbazaar-pompom-07

۶) حالا به تعداد زیاد از این منگوله ها در رنگ های دلخواهتون درست کنید تا بریم برای مرحله نصب.

تعدادش بستگی به سایز پادریتون داره و اینکه چقدر بخواید پادریتون پر و فشرده باشه.

honarbazaar-pompom-08

مراحل نصب منگوله ها

۱) طرح دلخواهتون را روی ترمز فرش بکشید و دورتادور ببرید.

honarbazaar-pompom-09

۲) از همون لبه کار شروع کنید ، نخی که دور منگوله گره زده بودید و طولشو بلند نگه داشته بودید، هر کدام را از یک سوراخ ترمز فرش رد کنید و در پشت کار محکم گره بزنید.

(در تصاویر زیر چون یک سمت نخ را بلند نگه داشته بود و یک سمت آن را کوتاه کرده، اول نخ را از یک سوراخ رد کرده دوباره از یک سوراخ دیگه به روی کار برگردانده ولی نخ را با دست گرفته بعد دوباره سر نخ را از یک سوراخ دیگه آورده پشت کار و با هم گره زده )

به نظر من روش اول که هر دوسر نخ را بلند نگه داریم راحتتره.

به هر حال به هر روشی منگوله را در جای خود ثابت کنید.

honarbazaar-pompom-10

۳) حالا منگوله ها را کنار هم روی ترمز فرش نصب میکنیم به طوری که بینشون خالی نمونه و ترمز فرش دیده نشود.

honarbazaar-pompom-11

honarbazaar-pompom-12

به همین راحتی صاحب یک پادری زیبا شدید.

honarbazaar-pompom-13

ترکیب رنگ منگوله ها کاملا سلیقه ایه.

حتی اگه قلاب بافی بلدید می تونید این منگوله ها رو با قلاب بافی ترکیب کنید و یه پادری بی نظیر بسازید. مثل این نمونه:

honarbazaar-pompom-18

 

” به پایان آمد این دفتر…”

مدیر سایت

گفتگو۶ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام ممنون از آموزش خوبتون برای اینکه منگوله ها گرد و تپل بشن هر چی نخ کاموا ضخیم تر باشه بهتره؟شما چه شماره نخی و پیشنهاد میکنید؟

  • مدیر سایت

   بله خب هرچی ضخیمتر باشه منگوله زودتر هم پر میشه و قطعا نخ های خیلی نازک بدرد منگوله نمیخورن. شماره خاصی نیست با توجه به کارتون خودتون تصمیم بگیرید.

 2. Avatar

  سلام خداقوت
  میخاستم بپرسم که این پادری ها یه مشکلی دارن اینکه کامواها از داخل منگوله در میان منظورم وقتی میکشی و هرچه قدر هم سفت میبندی باز درمیان چون من درست میکنم برای فروش مشتری ها این ایرادو میگیرین بنظرتون راه حلی براش هست؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مدیر سایت

   سلام آقای محترم
   بله صحبتتون کاملا درسته. باید یه ابتکاری زد که این مشکل حل بشه. مثلا با سوزن نخ همونجایی که وسط منگوله رو می بندین چندتا کوک بزنین. وسط منگوله رو هم با نخ پلاستیک ببندین که محکم تره. البته کارتون بیشتر میشه ولی اگه مشکل حل بشه خوبه.

  • مدیر سایت

   بستگی به سایز پادریتون و ضخامت کاموا و حجم منگوله هاتون داره، یعنی منگوله ها پر پشت یا کم پشت باشن. با یک کاموا نیمه ضخیم حدود ۱۵ تا منگوله متوسط بدست میاد

ارسال نظر