آموزش بافت موتیف ساده مربعی

7

honarbazaar-crochet-mutif-01

سلام دوستان گلم. بعد از چند بافت اولیه که در پست های قبلی هنربازار خدمتتون آموزش دادم قصد دارم یک موتیف ساده مربعی که ابتدایی ترین نوع موتیف محسوب می شود را آموزش بدهم که هم تمرینی برای بافت هایی باشه که یاد گرفتیم و هم پیش زمینه ای باشه برای موتیف های سخت تر و پیچیده تر که در آینده نه چندان دور آموزششون را قرار خواهم داد.

البته همین موتیف ساده را می توانید با یک ترکیب رنگ زیبا در هزاران پروژه هنری مانند پتو، کوسن، کیف و … استفاده کنید. من آموزش یک نمونه کیف که با این موتیف بافته شده است را قبلا در هنربازار قرار داده ام ولی مطمئنم که شما قطعا ایده های خیلی زیباتری برای استفاده از این موتیف دارید. عکس کارهاتون را برای هنربازار بفرستید تا به اسم خودتون در سایت قرار بدهم.

آموزش های ابتدایی مورد نیاز

وسایل مورد نیاز

 1. کاموا در یک یا چند رنگ بنا به سلیقه خودتون
 2. قلاب سایز متناسب با کامواتون (من از قلاب سایز ۴ استفاده کرده ام)
 3. سوزن کوبلن دوزی
 4. قیچی

مراحل بافت

۱) برای شروع به بافت نیاز به یک حلقه از کاموا داریم. این حلقه می تواند مانند تصویر زیر یک حلقه جادویی باشد یا مانند آنچه در فیلم آموزشی پایین صفحه خواهید دید یک حلقه از زنجیره ها باشد. این بستگی به خودتان دارد که با کدام روش راحتتر هستید. البته من روش حلقه جادویی را ترجیح می دهم زیرا همانطور که در مرحله ۴ خواهید دید میتوانیم نخ این حلقه را کشیده و تا جای ممکن آن را تنگ کنیم تا در وسط موتیف ما حفره ای دیده نشود.

برای اینکه کاملا متوجه روش ساخت حلقه جادویی شوید می توانید فیلم آموزشی زیر را مشاهده کنید. در این فیلم همچنین می بینید که با کشیدن نخ، حلقه جمع میشود و سپس ابتدا و انتهای بافت را با بافت نامرئی به هم متصل می کند.

اگر این روش را متوجه نشدید به جای آن مانند روشی که در فیلم انتهای صفحه می بینید ابتدا ۴ زنجیره ببافید سپس قلاب را در اولین زنجیره فروکنید و یک بافت نامرئی بزنید تا حلقه شما ایجاد شود. تصاویر ایجاد حلقه به وسیله بافت نامرئی را نیز می توانید در پست آموزش بافت نامرئی مشاهده کنید.

honarbazaar-crochet-mutif-02

۲) ۲ زنجیره بافته و سپس دوتا پایه بلند به دور حلقه ببافید.

honarbazaar-crochet-mutif-03

۳) دوباره ۲ زنجیره بافته و سپس ۳ پایه بلند دور حلقه ببافید.

honarbazaar-crochet-mutif-04

۴) مرحله ۳ را دوبار دیگر تکرار کنید و پس از آن ۲ زنجیره ببافید. (نتیجه کار شما باید مانند تصویر زیر باشد)

honarbazaar-crochet-mutif-05

۵) حالا با کشیدن نخ ابتدای حلقه، مانند تصویر زیر حلقه را جمع کنید.

honarbazaar-crochet-mutif-06

۶) حالا قلاب را در دومین زنجیره ای که در مرحله ۲ بافتید فرو کنید و یک بافت نامرئی برای اتصال انتها و ابتدای کار ببافید. حالا شما اولین دور موتیف را بافته اید و یک مربع کوچک مانند تصویر زیر دارید.

honarbazaar-crochet-mutif-07

۷) ۳ زنجیره ببافید سپس در هرکدام از دو پایه بلند دور اول موتیف، یک پایه بلند ببافید.

honarbazaar-crochet-mutif-08

۸) زنجیره هایی که در دور اول موتیف (مراحل ۳ تا ۵) زدیم درواقع گوشه های مربع را شکل داده اند. حالا در حفره هایی که در این گوشه ها ایجاد شده است باید ۲ پایه بلند + ۲ زنجیره + ۲ پایه بلند دیگر ببافید (دقت کنید هر ۴ پایه بلند را باید در سوراخی که در گوشه ی مربع ایجاد شده است ببافید). دو زنجیره ای هم که در این مرحله می بافید گوشه های دور دوم موتیف را ایجاد می کنند.

honarbazaar-crochet-mutif-09

۹) به این ترتیب ادامه دهید تا دور دوم موتیف نیز به پایان برسد: در هر پایه بلند دور اول یک پایه بلند ببافید و در سوراخ گوشه ها هم ۲ پایه بلند + ۲ زنجیره + ۲ پایه بلند ببافید.

در انتهای دور دوم نیز  ابتدا و انتهای دور را با یک بافت نامرئی به هم متصل کنید.

honarbazaar-crochet-mutif-10

۱۰) برای دور سوم موتیف نیز همان مراحل دور دوم را انجام دهید یعنی : در هر پایه بلند دور قبل یک پایه بلند ببافید و در سوراخ گوشه ها نیز به ترتیب ۲ پایه بلند + ۲ زنجیره + ۲ پایه بلند ببافید.

در انتهای دور سوم نیز ابتدا و انتهای دور را با بافت نامرئی به هم متصل کنید.

دورهای موتیف را می توانید تا هر اندازه که دوست دارید به همین روش اضافه کنید تا مربع شما به سایز مورد نظرتان برسد.

honarbazaar-crochet-mutif-11

۱۱) وقتی موتیف شما به سایز مناسب رسید و ابتدا و انتهای دور آخر را با بافت نامرئی به هم متصل کردید، یک زنجیره ببافید سپس ادامه نخ را بریده و از داخل زنجیره ای که زدید بیرون بکشید تا انتهای کار سفت شود. حالا به کمک سوزن کوبلن دوزی انتهای نخ را درون کار پنهان کنید.

honarbazaar-crochet-mutif-14

در تصویر زیر نتیجه بافت را پس از پنهان کردن نخ اضافه می بینید.

honarbazaar-crochet-mutif-15

بافت اولین و ساده ترین موتیف ما به اتمام رسید. چنانچه تصاویر گویا نبوده و در بافت هنوز ابهام دارید فیلمی که در پایین قرار داده ام را مشاهده کنید مطمئنا دیگر ابهامی باقی نخواهد ماند.

 

فیلم آموزش موتیف مربعی ساده


در فیلم زیر آموزش مرحله به مرحله بافت این موتیف را می توانید ببینید. در طول فیلم هم مراحل با زیرنویس فارسی توضیح داده شده است.

فیلم آموزش موتیف مربعی ساده

 

“به پایان آمد این دفتر …”

مدیر سایت

گفتگو۷ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام.برای مرحله اول که باید حلقه جادویی بزنیم چرا ۲ تا زنجیره میزنید ..مگه ارتفاع پایه بلند سه تا زنجیره نیست؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. چون اگر در ساخت حلقه جادویی دقت کنید، یک زنجیره در انتهای ساخت حلقه برای جلوگیری از جمع شدن حلقه میزنیم (مرحله ۳ آموزش تصویری ساخت حلقه جادویی) که بعلاوه این ۲ زنجیره میشه ۳ تا که همون برابر ارتفاع پایه بلنده

 2. Avatar

  چرا واسه من ازردیف سوم به بعد گرد میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   عزیزم دقت کن احتمالا داری گوشه ها رو اشتباه می بافی. اگه نتونستی فیلمو ببین متوجه میشی ایرادتو

ارسال نظر