طریقه بافت علائم قلاب بافی ۷ (بافت پایه سوبل یا سه تایی)

6

سلام دوستان عزیزم. امروز در ادامه آموزش علائم قلاب بافی، قصد دارم خیلی سریع بافت پایه سوبل یا سه تایی و پایه های بلندتر را آموزش بدهم چون مراحل و روش بافت کاملا شبیه ۶ بافت قبلی است و فکر نمیکنم نیازی به توضیح خیلی مفصل باشه.

از پایه دوبل به بعد یعنی پایه سوبل یا سه تایی، پایه چهارتایی، پایه ۵ تایی و الی آخر، پایه هایی هستند که کاربرد خیلی زیادی ندارند و فقط در موارد خاص از آنها استفاده می شود ولی اصول بافت همه آنها کاملا شبیه پایه دوبل است و فقط در تعداد ژته ها باهم متفاوت هستند. در تصویر زیر این پایه ها را که در کنار هم بافته شده اند می توانید ببینید و از نظر ارتفاع باهم مقایسه کنید.

honarbazaar-tall-crochet-stitches-01

 

بافت پایه سوبل یا سه تایی


نماد گرافیکی  doubletreble
نام فارسی پایه سوبل یا سه تایی
نام و علامت اختصاری آمریکایی (double treble crochet (dtr
نام انگلیسی (treble treble crochet (trtr

طریقه بافت

مرحله ۱) برای شروع به بافت پایه سوبل یا سه تایی باید ۳ ژته بیاندازید (یعنی نخ را سه بار به دور قلاب حلقه کنید) و سپس ۵ زنجیره را نبافته رها کنید و قلاب را در زنجیره ششم داخل کنید.

مرحله ۲) قلاب را در زنجیره ششم فرو کنید و نخ را گرفته و بیرون بکشید.

مرحله ۳) دوباره نخ را با قلاب گرفته و از دو حلقه اول بیرون بکشید (مطابق فلش شماره ۱ در تصویر مرحله ۳)

مرحله ۴) مشابه مرحله ۳ نخ را با قلاب گرفته از دو حلقه بیرون بکشید (فلش ۲ در تصویر مرحله ۴) مجددا نخ را گرفته از دو حلقه دیگر بیرون بکشید (فلش ۳ مرحله ۴)

مرحله ۵) درواقع تا اینجا شما به ترتیب حلقه ها را دوتایکی کرده اید تا در این مرحله فقط دوحلقه روی قلاب باقی مانده است. حال دوباره نخ را با قلاب گرفته و از دوحلقه باقی مانده نیز بیرون میکشیم.

مرحله ۶) در تصویر مرحله ۶ میبینید که ۵ زنجیره ای که در مرحله ۱ نبافته رها کردیم برای این بود که هم ارتفاع پایه سوبل شود. در این مرحله اولین پایه سوبل به پایان رسید.

مرحله ۷) برای پایه سوبل بعدی تمام مراحل را عینا تکرار کنید فقط دیگر نیازی به رها کردن ۵ زنجیره نیست و از اینجا به بعد در تک تک زنجیره ها پایه سوبل را اجرا کنید. (فلش مرحله ۷ را ببینید)

honarbazaar-doubletreble-03

مرحله ۸) وقتی یک رج را تا انتها بافتید برای رج برگشت باید ابتدا ۵ زنجیره ببافید (برای ایجاد ارتفاع مناسب برای پایه سوبل) سپس ۳ ژته انداخته و قلاب را بدون فاصله در زنجیره کناری داخل کنید.

مرحله ۹) نخ را گرفته بیرون بکشید.

مرحله ۱۰ و ۱۱) مطابق آنچه در مراحل ۳ تا ۵ گفته شد نخ را با قلاب گرفته و دوتا دوتا حلقه های روی قلاب را یکی کنید.

مرحله ۱۲) اولین پایه سوبل در رج بازگشت هم بافته شد.

honarbazaar-doubletreble-04

همانطور که مشاهده کردید پایه سوبل هم به روشی مشابه پایه های قبلی بافته شد. برای پایه های چهارتایی و بلندتراز آن نیز به همین روش انجام دهید. فقط به خاطر داشته باشید برای پایه چهار تایی باید ۴ ژته و برای پایه پنج تایی ۵ ژته و … بیاندازید و در مرحله ۱ و ۸ نیز برای پایه چهارتایی ۶ زنجیره و برای پایه پنج تایی ۷ زنجیره و الی آخر

در تصویر زیر هم مراحل بافت پایه سوبل را یک بار دیگر ببینید.

honarbazaar-doubletreble-05

آموزش پایه های ساده قلاب بافی در این جلسه به پایان رسید. از آموزش بعدی سعی میکنم آموزش علائم بعدی را قرار دهم تا بتوانیم الگوهای پیچیده تری را باهم ببافیم.

همگی خسته نباشید.

 

“به پایان آمد این دفتر …”

مدیر سایت

گفتگو۶ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام بسیار جامع و زیبا و پراز اطلاعاتی زیبایی که در اختیار بیننده و شنوده گذاشتید خسته نباشید و خدا قوت .

 2. Avatar

  سلام و خسته نباشيد
  حيف ام اومد از شما قدر داني نكنم بخاطر لطف و مهرباني بي دريغتان در ارائه مطالب هرچند با زبان قادر به قدر داني و تشكر از شما نخواهم بود اما مطمئن باشيد هر زمان از مطالب سايت شما استفاده مي كنم برايتان از درگاه خداوند متعال سلامتي و دل خوش به وسعت بخشندگيتان و اينكه ارزوي بهترين ها براي ارامش زندگيتان خواستارم
  سپاسگزارم

 3. Avatar

  سلام. خسته نباشین. مطالب قلاب بافی سایت شما را دنبال میکنم. بسیار بسیار دقیق و آموزنده است. ممنون بابت زحمات شما که اجازه میدهین از هنر شما استفاده کنم بانوی هنرمند.
  خدانگهدار.

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام
   پیامتون بسیار دلگرم کننده بود ممنونم
   بخاطر وقفه ای که این چندوقت در آموزش ها افتاد خیلی متاسفم ان شاالله به زودی ادامه آموزش ها را قرار می دهم.
   همراهی شما عزیزان باعث افتخارمه

ارسال نظر