شال گردن توری قلاب بافی

4

honarbazaar-crochet-scarf-01

در ادامه ی آموزش علائم قلاب بافی قرار بود آموزش بافت یک شال گردن توری زیبا را در هنربازار قرار بدهیم که فقط با همین چند بافت پایه ای که یاد گرفته ایم بتوانیم آن را ببافیم. امروز قصد دارم این شال گردن توری قلاب بافی را مرحله به مرحله به شما آموزش بدهم که فقط با ۴ بافت اولیه زنجیره، پایه ساده، پایه کوتاه و پایه دوبل بافته میشود.

آموزش های ابتدایی مورد نیاز:

کاموای مورد نیاز:

برای بافت این شال گردن شما میتوانید از یک رنگ کاموا استفاده کنید ولی چنانچه مانند بافت تصویر از سه رنگ استفاده کنید شال گردن شما زیباتر شده و بافت توری نمای بهتری پیدا میکند. در تصویری که میبینید از سه رنگ زیر استفاده شده است.

A) کاموای سفید

B) کاموای قهوه ای (شکلاتی)

C) کاموای خردلی

honarbazaar-trible-crochet-15

یک قرارداد :

در طول این بافت یک بافت تکرار شونده داریم که نام آن را بافت توری میگذاریم و هروقت گفتیم بافت توری را می بافیم یعنی مطابق دستور زیر عمل کنید:

بافت توری: یک پایه دوبل – یک زنجیره – یک پایه دوبل – یک زنجیره – یک پایه دوبل – یک زنجیره – یک پایه دوبل

دقت کنید تمام پایه دوبل هایی که برای بافت توری گفتیم همه در یک نقطه اجرا میشوند یعنی قلاب را در زنجیره مورد نظر فرو میکنیم یک پایه دوبل میزنیم سپس یک زنجیره می اندازیم دوباره قلاب را در همان زنجیره فرو میکنیم و یک پایه دوبل دیگر میزنیم و بعد یک زنجیره می اندازیم و به همین ترتیب هر چهار پایه دوبلی که گفته شد را در همان زنجیره اول اجرا می کنیم.

شروع به بافت:

همانطور که در تصویر بالا میبینید اگر این بافت را از عرض تا بزنیم دونیمه باهم مشابه است . به این نوع طرح ها، بافت آینه ای هم میگویند. برای این نوع بافتها باید از نقطه ای روی خط تقارن طرح شروع به بافت کرد و تا لبه کار جلو آمد، سپس کار را چرخانده و دوباره از وسط میبافیم تا به لبه دوم برسیم.

پس شروع میکنیم:

ابتدا ) برای اینکه شال گردن شما یک طول متوسطی داشته باشد با رنگ A، به تعداد ۲۰۳ تا زنجیره بزنید.

اگر خواستید این طول را تغییر بدهید روش محاسبه تعداد زنجیره های اولیه به این صورت است: یک عدد مضرب ۴ انتخاب کنید (مانند ۲۰۰) و با عدد ۳ جمع کنید (می شود ۲۰۳).

رج اول ) با همان رنگ A ، در زنجیره سوم یک پایه ساده بزنید سپس ۳ زنجیره را نبافید در زنجیره چهارم بافت توری را اجرا کنید سپس دوباره ۳ زنجیره را نبافید در زنجیره چهارم یک پایه ساده بزنید . به همین ترتیبب دستوری را که به رنگ آبی نوشته ام تا انتهای زنجیره ها (رج)  ادامه دهید.

honarbazaar-crochet-scarf-02

honarbazaar-crochet-scarf-03

honarbazaar-crochet-scarf-04

در انتهای رج زمانی که می خواهید آخرین پایه ساده را در آخرین زنجیره بزنید، رنگ نخ را تغییر دهید و برای شروع رج بعد ۴ زنجیره ببافید.

honarbazaar-crochet-scarf-05

رج دوم) با رنگ B، در ابتدای رج دوم گفتیم که ۴ زنجیره ببافید ، سپس یک پایه دوبل درهمان اولین زنجیره ی رج دوم ببافید ، بعد از آن یک زنجیره ببافید ، دوباره در همان زنجیره اول یک پایه دوبل ببافید، حالا یک پایه ساده در وسط بافت توری رج قبل ببافید، سپس یک بافت توری در پایه ساده رج قبل ببافید. به همین ترتیبب دستوری را که به رنگ آبی نوشته ام تا انتهای رج ادامه دهید.

honarbazaar-crochet-scarf-06

honarbazaar-crochet-scarf-07

در انتهای رج دوم ، وقتی یک پایه ساده در وسط آخرین بافت توری رج قبل زدید آنگاه یک پایه دوبل در آخرین پایه ساده رج قبل بزنید سپس یک زنجیره و دوباره دو پایه دوبل در همان نقطه (آخرین پایه ساده رج قبل) بزنید. حالا رج دوم به پایان رسید و باید رنگ بافت را تغییر دهید.

honarbazaar-crochet-scarf-08

رج سوم) رنگ C، در این رج ابتدا ۲ زنجیره ببافید، در اولین زنجیره ی این رج یک پایه ساده ببافید، حالا یک بافت توری در پایه ساده رج قبل ببافید و سپس یک پایه ساده در وسط بافت توری رج قبل ببافید. به همین ترتیبب دستوری را که به رنگ آبی نوشته ام تا انتهای رج ادامه دهید.

در انتهای رج سوم، وقتی یک بافت توری در آخرین پایه ساده رج قبل زدید آنگاه یک پایه ساده در آخرین دانه این رج بزنید. دقت کنید در تعیین آخرین دانه این رج اشتباه نکنید. حالا رج سوم به پایان رسید و باید رنگ بافت را تغییر دهید.

honarbazaar-crochet-scarf-09

رج چهارم) مجددا رنگ A ، این رج را کاملا مشابه رج دوم ببافید.

رج پنجم) رنگ بافت را به رنگ B تغییر دهید. یک زنجیره ببافید. سپس در تمام زنجیره های این رج پایه کوتاه ببافید. رج پنجم درواقع حاشیه شال گردن شما را تشکیل خواهد داد.

رج ششم) نیمی از شال بافته شده است و همانطور که گفتیم این بافت یک بافت آینه ای است پس حالا باید نیمه دوم را ببافیم. پس دوباره به اولین زنجیره بافت در رج اول باز میگردیم و برای شروع مجدد، نخ رنگ A را به اولین زنجیره متصل میکنیم.

honarbazaar-crochet-scarf-10

سپس ۲ زنجیره ببافید. سپس یک پایه ساده در همان اولین زنجیره بزنید. حالا ۳ زنجیره را نبافید در زنجیره چهارم بافت توری را اجرا کنید سپس دوباره ۳ زنجیره را نبافید در زنجیره چهارم یک پایه ساده بزنید (مشابه رج اول) به همین ترتیبب دستوری را که به رنگ آبی نوشته ام تا انتهای رج ادامه دهید. در انتهای رج رنگ نخ را تغییر دهید.

honarbazaar-crochet-scarf-11

honarbazaar-crochet-scarf-12

رج هفتم تا دهم) رج هفتم تا دهم به ترتیب مشابه رج دوم تا پنجم بافته میشود.

پس از اتمام بافت نخ هایی را که در اثر تغییر رنگ از دوسر شال آویزان است را اول گره زده سپس باسوزن در بافت پنهان کنید یا اگر دوست دارید برای شال گردنتان ریشه بزنید دیگر لازم نیست نخ ها را پنهان کنید فقط گره بزنید و بگذارید بخشی از ریشه ها باشند.

امیدوارم تونسته باشم جوری توضیح بدم که بتوانید راحت مطابق مراحل ببافید.

 

“به پایان آمد این دفتر …”

مدیر سایت

گفتگو۴ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام ، من عکس شالی رو دیدم ولی متوجه نمیشم ک بافتش از چی شروع شده ، میتونم عکس رو برا شما بفرستم کمکم کنین ، اگ میشه چجور براتون بفرستم

 2. Avatar

  ضمن عرض سلام و خسته نباشيد
  يک سوال دارم
  وقتي نخمان را عوض ميکنيم آيا بايد دو نخ (قديم و جديد) را بهم گره بزنيم؟ اگر اينطور باشه که کل کار پر از گره ميشه؟!

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم
   برای تغییر رنگ نخ به آخرین تصویر رج اول نگاه کنید (روی تصویر نوشته تغییر رنگ نخ برای رج دوم)، وقتی به انتهای رج میرسیم و میخواهیم آخرین پایه ساده را در آخرین زنجیره بزنیم به جای اینکه با قلاب نخ رنگ زرد را بگیریم نخ رنگ سبز را میگیریم پایه ساده میزنیم و سپس ۴ زنجیره میزنیم و بافت را با سبز ادامه میدهیم. میتوانید در این مرحله نخ زرد و سبز را با یک گره به هم محکم کنید ولی اگر گره هم نزنید اتفاقی نمی افتد و بافت محکم میماند.
   به علاوه اضافی نخ ها در دوسر شال می افتد که اگر ریشه بزنید لابلای ریشه پنهان میشود. اگر هم ریشه نمیزنید با یک سوزن، نخ را داخل بافت پنهان کنید.
   امیدوارم جواب سوالتونو داده باشم
   پاینده باشید

ارسال نظر