آلبالوپلو، سفره ای ارغوانی

0

honarbazaar-cooking-002

تصویر بالا هنر سرآشپز محترم آقای رنجبر می باشد

درباره آلبالوپلو

با آغاز فصل تابستان و ورود آلبالو به بازار، زمان آن رسیده که سفره ای استثنایی به رنگی که به ندرت در غذاهای ایرانی یافت می شود پهن کنیم. سفره ای به رنگ ارغوانی.

شاید خیلی ها علاقه ای به غذاهای شیرین نداشته باشند ولی این غذا که میگویند اصالتا اهل آذربایجان است میتواند نظرشان را تغییر دهد. از طرفی رنگ و ظاهر بی نظیر این غذا اشتهای هرکسی را برمی انگیزد و چون مواد اولیه گرانی هم ندارد درنتیجه یک گزینه مناسب برای مجالس و مهمانی های ایرانی به شمار می رود.

میزان کالری این غذا

موادی که در ادامه خواهم گفت به ازای هرفرد ۴۷۰ کیلوکالری انرژی دارد که در نتیجه این غذا یک غذای پرکالری محسوب می شود. می توانید در کنار آن سبزی یا سالاد میل کنید تا زودتر سیر شوید و کالری کمتری دریافت کنید.

مواد مورد نیاز برای ۴ نفر

مواد اصلی

۱٫ برنج : ۴ پیمانه
۲٫ آلبالو: یك کیلوگرم
۳٫ شکر : یك کیلوگرم ( البته مقدار شکر بسته به ذایقه افراد میتواند کمتر باشد )
۴٫ سینه مرغ یا گوشت چرخ کرده: یك عدد سینه مرغ (۳۰۰تا۴۰۰گرم گوشت مرغ بی استخوان) یا ۲۵۰ گرم گوشت چرخ کرده گوسفند
۵٫ زعفران دم‌کرده: ۳ قاشق سوپ‌خوری
۶٫ روغن: به میزان لازم
۷٫ نمک: به میزان لازم

مواد اضافی

۸٫ کره: یك پیمانه
۹٫ برگ بو: ۲ عدد ( درصورت موجود بودن ) و چوب دارچین: چند عدد ( درصورت موجود بودن )
۱۰٫ خلال پسته و بادام: به میزان لازم
۱۱٫ پیاز: یک عدد کوچک

زمان پخت

این غذا حدودا ۱ساعتو نیم زمان برای آماده سازی آلبالوها و پخت نیاز دارد.

طرز تهیه

۱) برنج را شسته و برای چند ساعت خیس کنید.

۲) هسته آلبالوها را دربیاورید وسعی کنید که آلبالوها له نشوند تا نتیجه کار زیباتر شود.

۳) آلبالوهای بدون هسته را در ظرفی ریخته و روی آن شکر بریزید که میزان این شکر بستگی به ذائقه خودتان دارد وچنانچه میخواهید آلبالوپلوی ملس داشته باشید می توانید میزان شکر را کاهش دهید.

سپس حدود یک ساعت درون یخچال قرار دهید تا آب بیاندازد.

۴) حالا آلبالوها که آب انداخته را روی حرارت ملایم قرار دهید به مدت یک ربع بجوشد تا کمی نرم شود ولی نباید مثل مربا بگذارید غلیظ شود. بهتر آن است که بعد از یک ربع آلبالوها را از آب آن جدا کرده و بگذارید تا آب آلبالوها غلیظتر شود.

۵) پیاز را رنده کنید، آب آن را گرفته و سپس با گوشت چرخ کرده و نمک و فلفل ورز دهید. سپس به شکل کوفته ریزه درست کرده در کمی روغن تفت دهید.

۶) برنج را آبکش کنید فقط نکته مهم این است که نسبت به برنج ساده باید برنج آلبالوپلو را زنده تر بردارید یعنی مغز برنج باید کمی خام باشد.

۷) هنگام دم کردن آلبالو و کوفته ریزه ها را لابلای برنج آبکش کرده بریزید (یک لایه برنج یک لایه آلبالو)

۸) در انتها دو سه قاشق شربت آلبالو را که گذاشته بودید غلیظ شده بود روی برنج بریزید تا رنگ ارغوانی پیدا کند و بگذارید روی حرارت ملایم دم بکشد.

نکات مهم پایانی

۱) بعضی ها معتقدند که بهتر است آلبالو را در ظرف لعابی یا مسی بپزید تا رنگ آن حفظ شود، این ایده خوبی است ولی من در هرظرفی درست کرده ام تفاوت چندانی در رنگ آلبالو نداشته و از نظر من مدت پخت و میزان حرارت در رنگ آلبالوها موثرتر است.

۲) در پخت آلبالوپلو دو روش وجود دارد. در روش اول مانند من آلبالو را هنگام دم کردن برنج لابلای آن میریزیم و در روش دوم عده ای هم برنج سفید دم میکنند و آلبالو را هنگام سرو درون دیس لابلای برنج میریزند. هر روش مزایا و معایب خود را دارد.

مزیت روش اول این است که برنج رنگ ارغوانی گرفته و غذا خوشرنگتر و مجلسی تر میشود ولی عیب آن این است که امکان کته شدن برنج (درصورت زیاد ریختن شربت آلبالو) و همچنین سوختن تهدیگ آلبالوپلو وجود دارد.

مزیت روش دوم این است که برنج کته نشده و تهدیگ عالی خواهید داشت ولی رنگ زیبای ارغوانی را از دست خواهید داد .

۳) برای رفع مشکل تهدیگ میتوانید از نان تافتون برای ته قابلمه استفاده کنید زیرا به دلیل ضخامت این نان در صورت ملایم بودن حرارت پخت، تهدیگ ترد و خوشمزه ای خواهید داشت. ولی دقت کنید این غذا از این روش هرگز تهدیگ طلایی نخاهد داشت اما رنگ قرمز تیره تهدیگ نشانه سوختن آن نیست و بخاطر شربت آلبالو است و درعوض طعم بی نظیری به تهدیگ می دهد.

۴) من خودم کوفته ریزه ها را با آلبالو لابلای برنج می دهم و میگذارم دم بکشد ولی عده ای عقیده دارند که کوفته ریزه ها را باید درهنگام سروغذا لابلای برنج داد.

۵) هنگامی که آلبالو را از یخچال در آوردید بگذارید با همان آبی که پس داده بپزد و به آن آب اضافه نکنید زیرا باعث از بین رفتن رنگ آلبالو می شود.

۶) این غذا حتما باید با حرارت ملایم پخته شود زیرا شربت آلبالویی که روی آن میریزیم به راحتی میتواند موجب سوختن غذا شود.

۷) هرگز هرگز هرگز برای پخت آلبالوپلو از مربای آماده شرکتی استفاده نکنید. در فصول دیگر میتوانید از آلبالوی یخ زده موجود در بازار استفاده کنید و یا خودتان در فصل تابستان مقداری آلبالو در فریزر بگذارید. ترجیحا آلبالو را با هسته در فریزر بگذارید و بعدا وقتی خواستید استفاده کنید کمی که یخ آن آب شد هسته گیری کنید. اینطوری آلبالو بهتر شکل خود را حفظ می کند.

۸) بهترین ادویه برای این غذا زعفران است. آن را دم کنید و با کمی برنج مخلوط کرده روی دیس را تزیین کنید.

۹) خلال بادام و خلال پسته جزو مواد اصلی نیستند ولی خیلی طعم آلبالوپلو را بهتر میکنند و ظاهر آن را هم مجلسیتر مینمایند. خلال بادام را خیس کنید و همراه خلال پسته برای تزیین دیس غذا استفاده کنید.

۱۰) بعضی ها طعم کره را در غذا دوست دارند. میتوانید پس از دم کردن برنج کمی روغن را با کره آب شده روی آن بدهید.

استفاده از سینه مرغ به جای گوشت چرخ کرده

اصل این غذا با کوفته ریزه است ولی خیلی ها به هر دلیلی تمایل دارند از مرغ به جای گوشت استفاده کنند. پس مطابق دستور زیر عمل کنید:

سینه مرغ را به قطعات ترجیحا یک دست و مربعی خورد کنید. سپس با روغن و کمی کره در تابه تفت دهید. سپس آب به آن اضافه کنید و با کمی نمک و ادویه بگذارید بپزد.(در صورت تمایل می توانید از چوب دارچین و برگ بو برای گرفتن بوی مرغ استفاده کنید، درواقع در این غذا بهتره برای بوی مرغ از پیاز و فلفل دلمه و … استفاده نکنید چون طعم غذا را تغییر می دهند ولی در صورتی که تمایلی به ادویه ها نداشتید یک پیاز کوچک خورد کرده و در آب مرغ بیاندازید.

مرغ ها را هم پس از کشیدن آلبالوپلو در دیس دور ظرف بچینید.

honarbazaar-cooking-001

مدیر سایت

ارسال نظر