دستکش بدون انگشت بسیار ساده

2

honarbazaar-trible-crochet-17

این آموزش را مخصوص عزیزانی در هنربازار گذاشتم که تازه به جمع بافندگان و علاقمندان قلاب بافی پیوستند و بعد از آموزش چندتا بافت اولیه دوست دارند زودتر یه چیزی برای خودشون یا یکی از عزیزانشون ببافند و از هنرشون لذت ببرند. البته این دستکش قلاب بافی در عین سادگی بسیار شیک هم هست و حتی میتونه مورد توجه بافندگان حرفه ای هم قرار بگیره.

آموزشهای ابتدایی مورد نیاز

مقدار کاموای مورد نیاز

برای این دستکش هایی که در تصویر می بینید از کاموای شماره ۳ استفاده شده که شما میتونید از کاموای ضخیمتر یا نازکتر هم استفاده کنید. همچنین یک کلاف ۱۰۰ گرمی با متراژ حدودا ۳۳۰ متر برای بافت این دستکش ها در هر سایزی کافی است و درواقع زیاد هم هست چون برای هر لنگه دستکش سایز کوچک زنانه حدودا ۱۲ گرم (حدود ۳۰متر) کاموا مصرف میشود. البته دقت کنید که این مقادیر حدودی است و به ضخامت نخ شما هم بستگی دارد.

سایز مورد نیاز دستکش

برای اینکه بدانید دستکشتان را باید چه اندازه ببافید لازم است تا دستتان را در محلی که درتصویر زیر می بینید اندازه بگیرید.

honarbazaar-trible-stitch-gloves1

برای یک دست زنانه متوسط این اندازه حدود ۸سانتی متر خواهد بود.

برای بافت این دستکش شما نیاز به یک بافت مستطیل شکل به عرض دوبرابر اندازه ای که روی دستتان گرفتید دارید. یعنی مثلا برای یک دست زنانه متوسط مستطیلی به عرض ۱۶ سانتی متر.

طول مستطیل هم بستگی به قد دستکشتون داره که میخواید. مثلا تا مچ باشه یا بلندتر! در هرحال برای طول مستطیل هم از ابتدای انگشتان تا مچ یا بالاتر را اندازه بگیرید. در تصویر زیر این اندازه ها مشخص شده.

honarbazaar-fingerless-gloves-1

نکته: در این دستکش اگر کاموای شما استرچ باشه (یعنی کاموایی که با کشیدن از دوطرف کش بیاد و بعد از رها کردن به اندازه اولیه برگرده) خیلی بهتره ولی این کامواها در بازار ما زیاد نیست به همین دلیل با کامواهایی که کش نمیان خیلی اهمیت داره که اندازه هایی که میگیرید دقیق باشه تا دستکش به دستتون گشاد نشه.

شروع به بافت:

۱) ۲۶ دانه زنجیره بزنید.

(من برای طول دستکشی که در تصویر می بینید، ۲۶دانه زنجیره زده ام، این تعداد برای شما هم باید کافی باشد مگر بخواهید دستکشتان بلندتر باشد یا از کاموایی با ضخامت بیشتر یا کمتر از کاموای من استفاده کنید، در این صورت پس از بافت یکی دو رج خواهید فهمید که باید به این تعداد اضافه کنید یا از آن کم کنید)

۲) حالا شروع کنید و چندرج بافت پایه دوبل را انجام دهید. (برای مشاهده آموزش این بافت برروی لینک زیر کلیک کنید)

من

(بعد از دورج بافت طول آن را اندازه بگیرید و با طول مورد نظرتان مقایسه کنید و چنانچه با اندازه مورد علاقه تان متفاوت است تعداد زنجیره مورد نیاز را تخمین بزنید و بافت را با تعداد مورد نظرتان دوباره شروع کنید)

۴) رج به رج بافت را تا جایی ادامه دهید تا ارتفاع بافتتان با عرض مستطیلی که اندازه گرفته بودید برابر شود (برای یک دست زنانه متوسط گفتم حدودا ۱۶ سانتی متر لازم است که با کاموای شماره ۳ حدود ۸ رج شد) ولی برای اطمینان بهتر است بافت را دور دستتان امتحان کنید و زمانی که گشادی آن کاملا اندازه ی دور چهار انگشتتان شد دست از بافتن بکشید، ادامه نخ را حدود یک متر ببرید و با قلاب از داخل دانه آخر درآورید (قلاب و دانه آخر در تصویر زیر مشخص است) و با کشیدن نخ انتهای بافت را محکم کنید.

honarbazaar-fingerless-gloves-2

۵) حالا مستطیل خود را از عرض تا کنید تا دو ضلعی که طولهای مستطیل هستند بر روی هم قرار گیرند.

honarbazaar-fingerless-gloves-3

۶) انتهای نخ را که حدود یک متر بلندتر بریده بودید داخل سوزن کنید.

honarbazaar-fingerless-gloves-4

۷) حالا شروع کنید و دولبه را به اندازه ۲/۵ تا ۳ سانت به هم بدوزید.(این فاصله چهار انگشتتان از شست دستتان است که میتوانید طول دقیق آن را هم روی دستتان اندازه بگیرید)

برای دوخت دقیق دولبه به هم میتوانید آموزش زیر را نیز نگاه کنید:

من

honarbazaar-fingerless-gloves-5

۸) بعد از ۲/۵ تا ۳ سانت دوخت را محکم کنید.

honarbazaar-fingerless-gloves-6

۹) حالا حدود ۶ سانتی متر را ندوزید تا برای خروج شست دستتان باز باشد و از ۶سانتی متر پایینتر دوباره شروع به دوخت کنید.

honarbazaar-fingerless-gloves-7

۱۰) وقتی هر دو لنگه دستکش هایتان را به این ترتیب دوختید آنها را پشتورو کنید و دستتان کنید و لذت ببرید.

نکته: به جای دوخت با سوزن می توانستید از بافت نامرئی هم برای اتصال دو قطعه که قبلا آموزش داده شده استفاده کنید.

honarbazaar-fingerless-gloves-8

“به پایان آمد این دفتر…”

مدیر سایت

گفتگو۲ دیدگاه

ارسال نظر