کوسن هرمی چهل تکه دوزی

2

honarbazaar-172

سلام. امروز در هنربازار براتون آموزش یه کوسن خیلی خوشگلو آماده کردم که می تونه در همون نگاه اول هنر شما رو به رخ هر بیننده ای بکشه. میگی نه نگاه کن:

همانطور که می دونید هر هرم از ۴ وجه تشکیل میشه که برای دوخت این کوسن ها ما هر وجه هرم را به ۴ مثلث تقسیم کردیم که در نتیجه برای هر کوسن به ۱۶ مثلث احتیاج داریم.

مقدار پارچه مورد نیاز:

برای دوخت کوسنی با اضلاع حدود ۴۰ سانت، به ۲۵ سانت پارچه طرحدار به عرض ۱۲۰-۱۰۰ در سه طرح و رنگ متناسب باهم و ۲۵ سانت پارچه مخمل ساده با همان عرض و به رنگی که با پارچه های طرحدار هماهنگ باشد نیاز داریم.

یک زیپ مخفی ۴۰ سانت هم با رنگ مناسب نیاز داریم.

honarbazaar-174

 

الگوی مثلث ها:

الگو را مطابق تصویر زیر رسم کنید ویا آن را در اندازه اصلی پرینت بگیرید (روی تصویر کلیک کنید تا بتوانید آن را در اندازه اصلی ببینید) :

honarbazaar-175

مراحل دوخت:

۱) پس از تهیه الگو، باید از هر پارچه (سه پارچه طرحدار و یک پارچه مخمل) ۴ مثلث برش بزنید. مثلث ها را به راه پارچه قرار دهید تا نقش آن در جهت درست قرار بگیرد.

honarbazaar-176

۲) برای دوخت هر وجه هرم باید ۴مثلث را مطابق تصویر زیر به هم بدوزیم که با حروف A , B, C, D مشخص شده اند. همانطور که می بینید هر ضلع مثلث مخمل (A) را باید به یکی از اضلاع مثلث های طرح دار بدوزید.

honarbazaar-177

۳) اضلاع مثلث ها را روی یکدیگر قرار دهید به طوری که روی پارچه ها برروی هم قرار گیرد و به فاصله ۱سانت از لب پارچه را بدوزید. پشت کار را می توانید در تصویر زیر ببینید.

honarbazaar-178

۴) حالا یک وجه هرم آماده شده. بقیه مثلث ها را نیز به طور مشابه می دوزیم تا ۴ مثلث بزرگ مانند تصویر قبل داشته باشیم.

۵) در این مرحله باید ۴ مثلث بزرگ دوخته شده را به صورت زیر کنار هم بچینیم:

honarbazaar-179

honarbazaar-180

۶) مرزها را دو به دو به هم بدوزید .فقط در این مرحله باید دقت کنید که نوک مثلثهای کوچک لب به لب هم قرار بگیرند تا نتیجه کارتون قشنگ شود.

honarbazaar-181

۷) در نهایت شما الان یک مثلث بزرگ تشکیل شده از ۱۶ مثلث کوچک دارید که حالا باید آن را تبدیل به یک هرم بکنیم. اما این هرم ما احتیاج به یک زیپ دارد که بتوانید از اونجا پنبه داخل کوسن بریزید یا یک کوسن هرمی آماده را درونش قرار بدید. برای دوخت زیپ کافیه مثلث بزرگ را به شکل زیر تا بزنید و زیپ را بین دولبه پایینی که روی هم تاشده بدوزید.

honarbazaar-182

۸) شاید کمی دوخت زیپ مخفی در این مرحله برایتان سخت باشد ولی با کمی تمرین حتما موفق میشوید.

honarbazaar-183

۹) حالا به مرحله مهم دوخت رسیریم که دقت بیشتری می خواهد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید ضلع پایین توسط زیپ دوخته شد. حالا دو وجه مثلث حاصل را از هم باز کرده و باید نوک تیز بالا را روی نوک تیز پایین قرار دهیم و با سوزن ثابت نگه داریم. سپس مطابق فلش خط چین مرحله سوم، ابتدا دو ضلع راست را به هم دوخته و سپس مطابق فلش مرحلهر چهارم دوضلع چپ را می دوزیم.

honarbazaar-184

۱۰) طریقه سوزن زدن و دوخت را در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید.

honarbazaar-185

۱۱) حالا زیپ را باز کنید و کوسن را به رو برگردانید. با یک شی ء نوک تیز گوشه هارا کامل بیرون بدهید و داخل کوسن را با پنبه پر کنید.یا برای قابل شستشو بودن می توانید یک کوسن با پارچه سفید بدوزید و داخل کوسن چهل تیکه تون قرار بدهید.

honarbazaar-173

مدیر سایت

گفتگو۲ دیدگاه

ارسال نظر