آموزش برش و دوخت نواراریب

40

آموزش اول از سری آموزش های نکات دوخت

امروز میخواهیم درباره یک ابزار ساده ولی کاربردی برای زیباتر شدن دوخت هامون صحبت کنیم. اینکه چجوری به جای توزدن لبه های کار، اونارو با نواراریب های  خوش نقشو نگار و متناسب با پارچه هامون زینت بدیم. ولی ۴ بحث اساسی اینه که برای درست کردن نوار اریب چقدر پارچه لازمه؟عرض نواراریب ها چجوری محاسبه میشه؟ چجوری برش زده میشه؟وچجوری به هم متصل میشه؟

ابتدا باید بگم که میشه نوار اریب آماده را از بازار تهیه کرد که البته مزایا و معایب خودشو داره. من توی مغازه های تهران سه جنس نوار اریب دیدم. نوار اریب ساتن ،توری وچرمی که نوع ساتن تنوع رنگی بیشتری داره ولی هردونوع ساده و تک رنگ هستند و من تاحالا نوار اریب طرح دار تو بازار ندیدم (اگه شما دیدید راهنمایی بفرمایید).

honabazaar-160

پس یکی از دلایلی که باعث میشه من نوار اریبو خودم تهیه کنم اینه که از پارچه ای استفاده کنم که به کارم بیاد. مثل نمونه های زیر که پارچه استفاده شده برای نوار اریب متناسب با پارچه اصلی انتخاب شده.

honabazaar-161

نکته مهم در ساخت نوار اریب این است که همانطور که از اسمش مشخصه باید از اریب پارچه بریده شود. دلیلش این است که اریب پارچه بیشتر از راستای اصلی پارچه کش می آید و زمانی که نواراریب را در زوایای گرد و منحنی ها استفاده میکنیم ظاهر بهتری پیدا خواهد کرد. ولی چنانچه فقط قصد دارید نواراریبتان را در لبه های صاف به کار ببرید می توانید از راستای اصلی پارچه برش بزنید.

وسایل مورد نیاز:

کاتر دوار، خط کش مدرج شیشه ای، صفحه برش، اتو، مداد یا گچ خیاطی و ابزار نوارساز. داشتن همه این ابزار الزامی نیست ما فقط قصد داریم همه ابزار موجود در بازار رو معرفی کنیم که کار را برای ما آسانتر و لذت بخشتر میکنن وگرنه میشه به جای کاتر از قیچی استفاده کرد یا نوار را با دست شکل داد و اتو کرد و نیازی به ابزار مخصوص نیست.

honabazaar-137

۱) محاسبه طول و عرض نواراریب و مقدار پارچه مورد نیاز:

طول نوار: برای محاسبه طول مورد نیاز باید دورتادور کارمون که میخواهیم نوار اریب بدوزیم را اندازه بگیریم و به علاوه ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر میکنیم.مثلا برای نوار دوزی دور یک دستگیره مربع شکل به ضلع ۲۰سانت نیاز به حدودا ۹۲ سانتی متر (۱۲+۲۰*۴) نواراریب داریم. اضافه کردن ۱۰ تا ۱۲ سانت به دلیل زوایا و ابتدا و انتهای کار است.

عرض نوار: محاسبه عرض نوار کاملا به نظر خود شما بستگی دارد که میخواهید یک نوار عریض لبه کارتون داشته باشید یا یک نوار باریک. فقط کافیه هر عرضی که مدنظرتون هست رو در ۴ ضرب کنید تا عرض نوارهایی که باید برش بزنید بدست بیاید.

مقدار پارچه مورد نیاز: محاسبه میزان پارچه مورد نیاز البته روشهای متفاوتی دارد ولی یک راه بسیار ساده بدین صورت است : پس از اینکه شما طول نواراریب مورد نیازتان را محاسبه کردید (در مثال ما ۹۲سانت)، کافی است اول آن را در ۲ ضرب کنید (۱۸۴=۲*۹۲) سپس از عدد حاصل جذر بگیرید (۱۳٫۵۶=۱۸۴√) و اگر عدد بدست آمده اعشار داشت به سمت عدد بزرگتر روند کنید (۱۴≈۱۳٫۵۶). حالا برای اطمینان به دلیل عرضهای متفاوت نواراریبها عدد بدست آمده را با ۵ تا ۷ سانت جمع میکنیم.(۲۰=۶+۱۴) یعنی در مثالی که ما زدیم حدودا به یک مربع به ضلع ۲۰ سانتی متر پارچه نیاز داریم.

۲) برش:

برای برش نوارها من از نیم متر پارچه استفاده کردم . پارچه را روی صفحه برش پهن میکنیم به طوری که روی پارچه به سمت خودمان باشد زیرا بعد از تا زدن بتوانیم خطوط را پشت پارچه ترسیم کنیم.

honabazaar-138

گوشه پایینی مربع را گرفته و روی گوشه مقابل میگذاریم تا شبیه مثلث شود.

honabazaar-139

حالا گوشه پایینی مثلث را روی گوشه بالایی تا میکنیم.

honabazaar-140

مثلث حاصل را به شکل زیر در مقابلتون قرار بدید.

honabazaar-141

حالا از لبه تاشده سمت چپ به اندازه نصف عرض نوار اریبی که میخواهیم درست کنیم وارد میشویم و علامت میگذاریم. مثلا من برای یک نوار اریب ۵ سانتی ۲٫۵ سانت از لبه تا وارد شده و اولین خط را میکشم.

honabazaar-142

ولی برای رسم بقیه خطوط به اندازه عرض نوار (مثلا ۵ سانت) علامت میگذاریم و خط میکشیم.

honabazaar-143

دقت کنید اعداد روی تصویر فرضی و برای درک بهتر است و شما باید عرض مناسب برای نوار اریب خود را درنظر بگیرید.

حالا با استفاده از خط کش و کاتر و یا با قیچی خطوط رسم شده را برش بزنید.

honabazaar-144

خب حالا چون طول نواری که ما احتیاج داریم عموما از طول هریک از قطعات بدست آمده بیشتر است پس باید نوارهای برش زده را به هم متصل کنیم.

honabazaar-145

۳) اتصال نوارها:

برای اتصال باید سرهای نوارها را به صورت مثلث برش بزنیم. خط کش را به گونه ای قرار میدهیم که زاویه نوک نوار ۴۵ درجه باشد و برش میزنیم.

چرا ۴۵ درجه؟ چون در این زاویه بیشترین حد کشش پارچه را داریم.

honabazaar-146

حالا دوتا نوار را که سرشان را مثلثی کرده اید به شکل زیر برروی هم قرار میدهید و با سوزن ثابت میکنید. روی نوارها باید به سمت هم باشد.

honabazaar-147

نکته مهم: همانطور که در تصویر می بینید به اندازه نیم تا یک سانت از نوک نوارها باید بیرون باشد (همان میزان زاپاس دوخت) تا بعد از چرخ کردن دو نوار کاملا در راستای هم قرار گیرند.

honabazaar-148

حالا دو لبه اضافی را قیچی میکنیم.

honabazaar-149

زاپاس را از دوطرف باز کرده و اتو میکنیم.

honabazaar-150

به همین ترتیب همه نوارها را می توانیم به هم متصل کنیم.

حالا اگه ابزار نورساز را دارید میتوانید با هدایت پارچه درون آن و اتو کردن به راحتی نوار اریبتان را شکل بدهید.

honabazaar-151

اما در صورتی که این ابزار را ندارید هم اصلا مهم نیست. ابتدا نوار را از عرض تازده و اتو کنید تا فقط خط وسط نوار مشخص شود. سپس نوار را باز کرده و دوسمت آن را تازده و مماس با خط وسط قرار دهید و با اتو، پرس کنید. به همین راحتی.

honabazaar-152

نوار اریب شما آماده است و حالا باید بریم سراغ دوخت آن.

۴) دوخت نوار اریب :

تای یک سمت نوار را باز کرده و لب به لب کار قرار می دهیم سپس با سوزن ثابت میکنیم. (نوار را در سمت روی کارمون باید قرار بدهیم)

honabazaar-153

حالا به سادگی از روی خط اتو چرخ میکنیم. (البته اگر به اندازه یکی دو میلیمتر خارج از خط اتو را چرخ کنید نتیجه بهتری بدست خواهد آمد، یعنی مثلا در تصویر زیر چند میلیمتر به سمت راست بروید وچرخ کنید)

honabazaar-154

در این مرحله نوار را تا زده و به پشت کار برمیگردانیم و سوزن ها را در مرز نوار و پارچه اصلی میزنیم. باز هم سوزن ها باید روی کار باشد.

honabazaar-155

حالا از همان روی کار شروع به چرخ میکنیم. اگر بخواهیم دوخت ما مخفی شود و روی نوار دیده نشود باید دقیقا مرز بین نوار و پارچه اصلی را بدوزیم. اگر هم برایمان مهم نباشد که دوخت دیده شود میتوان مثل تصویر زیر به فاصله چند میلیمتر روی نوار را بدوزیم.

honabazaar-156

به این ترتیب رو و پشت نوار دوخته خواهد شد.

honabazaar-157

نکته اضافه: اگر دوست داشته باشید نوار اریب چند رنگ داشته باشید، پارچه هاتونو به عرض دلخواه به هم بدوزید، درزها را اتو کنید سپس با زاویه ۴۵ درجه نوارهایتان را با عرض دلخواه برش بزنید.

honabazaar-158

honabazaar-159

نکات درباره نوار اریب بازهم هست. در آموزش های آینده دوخت نوار در گوشه های زاویه دار را توضیح داده ایم. از لینک زیر می توانید آموزش دوخت نوار اریب به گوشه های قائمه را مشاهده کنید.

مرسی که با ما همراه بودید. سوالی داشتید من در خدمتم.

مدیر سایت

گفتگو۴۰ دیدگاه

 1. Avatar

  فوق العاده بود خیلی وقت بود دنبال همچین آموزشی بودم خدا خیرتون بده، کاملا کاربردی و حرفه ای

   • Avatar

    سلام وقت بخیر . ممنون از مطالب جالبتون بسیار سپاسگزارم . سوالی داشتم میخواستم بدونم چطور میشه از یک پارچه ۲متری حالا یا بیشتر یا کمتر که دوطرف پارچه بافته شده است یک تیکه میباشد تبدیل کنیم به یک نوار چهار سانتی . یعنی کل پارچه ۲متری را به نوار چهار سانتی تبدیل کنیم.تیکه نخوره . خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

 2. Avatar

  عاااالی بود استاد عزیییز.من از وقتی با سایت شما آشنا شدم خیلی بیشتر از خیاطی و هنرهای دیگه لذت میبرم.واقعا ممنون از آموزشهای بی نهایت عالیتون.مرسی واقعا.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم ممنون از اظهار لطفتون خوشحالیم که می توانیم کمکی بکنیم انشالله شما هم هرچه را یاد می گیرید به دیگران یاد بدهید. ما را از دعای خیر فراموش نکنید.

 3. Avatar

  سلام ببخشید من وقتی نوار اریب رو روی دستگیره قلبی پیاده میکنم قسمت اول رو که میدوزم تا برگردونم قسمت دوم رو چرخ کنم کیست وای میسته یا دستگیره جمع میشه چند بار هم کوک زدم تا بعدش چرخ کنم ولی دوباره همون طوری شد

  • مدیر سایت

   عزیزم باید لبه اول نوار اریبو که دوختید چرت بزنید تا بتونید راحت برگردونیدش و طرف دیگه اش رو بدوزید.

 4. Avatar

  سلام. واقعا عالی بود. ممنون از آموزش خوب شما. در مورد خرید نوار اریب طرح دار پرسیده بودید. من از خیابان پیروزی خیابان دهقان انتهای پاساژ خرید کردم. الان یک سال و نیم میشه که این نوارهای طرح دار اومدن. متشکرم

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیلی خیلی ممنونم از راهنماییتون. بله الان خداروشکر با تنوع زیاد دربازار و خرازی ها پیدا میشه. بازم ممنون از آدرسی که دادید.

 5. Avatar

  عالی بود عالی….ممنون از اموزش دقیقتون.دارم پرواز میکنم اریب دوزی رو یاد گرفتم…واقعا دستتون درد نکنه ممنونننننننننن

 6. Avatar

  سلام . خیلی ممنونم از آموزش دقیق و اصولی شما. سوال اینکه ابزار نوار ساز از کجا میتونیم بخریم؟

 7. Avatar

  سلام اگه بخوایم دوخت روی نوار اریب نیفته و معلوم نباشه چیکار کنیم من از توضیح متوجه نشدم میشه عکسشو بزارین ممنون میشم

  • مدیر سایت

   سعی میکنم عکسشو بذارم. در تصویر چهارم از آخر که داره دوختو نشون میده، به جای اینکه از روی نوار دوخت رو انجام بدید باید دقیقا روی جایی که نوار به لباس وصل شده رو بدوزید. یعنی لب به لب نوار اریب

 8. Avatar
  فائزه منتظر

  سلام
  ممنون از آموزش های بی نطیرتون
  میشه که لطفاً قیطان دوزی و کاربدهاشو بگین؟

 9. Avatar

  سلام.من به جای سجاف میخام نوار اریب بزنم به مانتوم.میشه بگید چطوری میشه دکمه بزنم بهش؟

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. اینکه به جلوی مانتو سجاف ندید و فقط نواراریب بدوزید کار درستی نیست مگر در مانتوهای خاصی. استفاده از نوار به جای سجاف فقط در حلقه آستین سارافن ها توصیه میشه.

 10. Avatar

  سلام
  وقتی نوار اریب رو میدوزم مجبورم وقتی میارمش به روی کار خیلی بکشمش و خب زشت میشه
  دلیلش چیه?
  سوال دیگه اینکه نوار اریب رو در ابتدا به پشت کار میدوزیم بعد برگردونیم روی کار یا بالعکس?
  ممنونم

  • مدیر سایت

   یعنی چی بکشیدش؟ دقت کنید لبه کار نباید زیر نوار جمع بشه، اگر این اتفاق میفته باید کوتاهش کنید.
   اول به روی کار میدوزید بعد برمیگردونید به پشت کار

 11. Avatar

  سلام
  دوخت نوار اریب در لبه های دایره ای روش خاصی داره ؟ منظورم دایره محدب هست ، مثلا یک دستگیره آشپزخونه دایره ای

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. نه نکته خاصی نداره غیر از اینکه خود نوار حتما باید از اریب پارچه برش خورده باشه که چین نیفته هنگام دوخت

 12. Avatar

  عذر میخوام یه سوال. مگر نه اینکه از طریق همون فرمول میفهمیم چه مقدار پارچه نیاز داریم؟ پس چرا در ادامه از نیم متر پارچه استفاده کردید؟ من هم طبق فرمول رفتم پارچه کم اومد

  • مدیر سایت

   ببینید هیچ فرمولی مقدار دقیق دقیق رو نمیده. فقط حدود رو میده بهمون. چون وقتی ما اریب برش میزنیم اون قطعات خیلی کوچیکش قابل استفاده نیستن خیلی! یعنی وقتی نتیجه شد ۲۰ سانت پارچه، من باشم حتما کمی بیشتر میگیرم. مثلا همون نیم متر رو میگیرم. یعنی فرمول به من میگه لازم نیست یک متر پارچه بخری، نیم متر هم کارتو جواب میده.

 13. Avatar

  سلام. یکی مثل من که نکات خیاطی رو از اینترنت پیدا میکنه محبت امثال شما بی دریغ بهش میرسه. خیلی خیلی ممنونم بابت این محبت. خیر ببینید

 14. Avatar

  سلام، من آموزش برش عصایی شما رو خوندم و طبق اون پارچه ام رو بریدم و دوختم ولی اصطلاحا قوب کرد…جایی خوندم باید تکه ای که به یقه متصل هست رو چرت زد تا راحت توی کار موقع چرخ کردن دوران کنه..این کار رو کردم بهتر شد ولی بازم دلچسب نبود نکته دیگری هست که باید بدونم؟ حتی نقاط موازنه رو هم علامت زدم و دقیقا روی هم انداختم ولی کار شکیل نیست حدود ۲۵ بار شکافتم و دوختم خسته شدم کار هم داغون شد…ممنون میشم کمک کنید تشکر فراوان

  • مدیر سایت

   سلام آقای محترم. دلیل قپ کردن احتمالا باید یا به دلیل این باشه که بلندی سینه رو زیاد گرفته باشید یا اتوکاریتون مشکل داشته. اگر زاپاس دوختتون نهایت ۱ سانت باشه نیازی به چرت زدن هم نیست، کافیه زاپاس را به سمت تکه جلوی مانتو بخوابانید و روی لبه میز اتو یا ژانت اتو کنید

 15. Avatar

  سلام
  خیلی ممنونم از سایت بی نظیرتون
  واقعا فوق العادست و کمک کننده برای من که درحال دراوردن خرج و مخارج تحصیلم هستم.
  ازتون یک سوال داشتم:
  میخواستم درباره نحوه اتصال نوار اریب و برشش به شکل مثلث ۴۵ درجه سوال بپرسم
  من این قسمت رو نمیتونم متوجه شم
  میشه بیشتر توضیح بدین درمورد همین یک مورد به خصوص؟؟؟
  ممنونم از مدیر این سایت فوق العاده.

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. افتخار ماست که کمکی هرچند کوچک به کسب و کار خانگی شما بکنیم. چشم آموزشش رو براتون میذارم. لطفا از طریق کانال تلگرام یا سر زدن به سایت پیگیر باشید حتما براتون میذارم.

 16. Avatar

  خیلی عالیه که شما اینقدر حرفه ای هستید من یک کارآفرینیم و یک کار مربوط به دوخت اقلام پارچه ای آشپزخانه راه انداختم من خودم خیاطی بلدم اما الان کارای دوختم رو یک خانم دیگه انجام میدن من میخوام خودم هم دوخت کنم اما میترسم از ناکامی میخوام شما کمکم کنید بگید از کجا شروع کنم?

  • مدیر سایت
   مدیر سایت

   سلام عزیزم شما لطف دارید
   در کارهای هنری مخصوصا خیاطی یکی از عوامل موفقیت علاقه و پشتکاره. شما آشنایی اولیه ای در زمینه خیاطی دارید پس یک قدم جلو هستید و فقط کافیه ریزه کاری هایی رو که منجر به حرفه ای شدن کارتون می شه یاد بگیرید. برای این منظور می تونید از آموزش هایی مثل آموزش های سایت ما که به تمام نکات اشاره می کنه استفاده کنید و در کنار اون تمرین تمرین تمرین تا دستتون راه بیفته و بتونید در کاری که فرمودید خودتون هم دوخت کنید.
   اگر در هر زمینه مشکل داشتید خوشحال می شم بتونم کمکتون کنم.

ارسال نظر