آموزش برش و دوخت نواراریب

31

امروز میخواهیم درباره یک ابزار ساده ولی کاربردی برای زیباتر شدن دوخت هامون صحبت کنیم. اینکه چجوری به جای توزدن لبه های کار، اونارو با نواراریب های  خوش نقشو نگار و متناسب با پارچه هامون زینت بدیم. ولی ۴ بحث اساسی اینه که برای درست کردن نوار اریب چقدر پارچه لازمه؟عرض نواراریب ها چجوری محاسبه میشه؟ چجوری برش زده میشه؟وچجوری به هم متصل میشه؟

ابتدا باید بگم که میشه نوار اریب آماده را از بازار تهیه کرد که البته مزایا و معایب خودشو داره. من توی مغازه های تهران سه جنس نوار اریب دیدم. نوار اریب ساتن ،توری وچرمی که نوع ساتن تنوع رنگی بیشتری داره ولی هردونوع ساده و تک رنگ هستند و من تاحالا نوار اریب طرح دار تو بازار ندیدم (اگه شما دیدید راهنمایی بفرمایید).

honabazaar-160

پس یکی از دلایلی که باعث میشه من نوار اریبو خودم تهیه کنم اینه که از پارچه ای استفاده کنم که به کارم بیاد. مثل نمونه های زیر که پارچه استفاده شده برای نوار اریب متناسب با پارچه اصلی انتخاب شده.

honabazaar-161

نکته مهم در ساخت نوار اریب این است که همانطور که از اسمش مشخصه باید از اریب پارچه بریده شود. دلیلش این است که اریب پارچه بیشتر از راستای اصلی پارچه کش می آید و زمانی که نواراریب را در زوایای گرد و منحنی ها استفاده میکنیم ظاهر بهتری پیدا خواهد کرد. ولی چنانچه فقط قصد دارید نواراریبتان را در لبه های صاف به کار ببرید می توانید از راستای اصلی پارچه برش بزنید.

وسایل مورد نیاز:

کاتر دوار، خط کش مدرج شیشه ای، صفحه برش، اتو، مداد یا گچ خیاطی و ابزار نوارساز. داشتن همه این ابزار الزامی نیست ما فقط قصد داریم همه ابزار موجود در بازار رو معرفی کنیم که کار را برای ما آسانتر و لذت بخشتر میکنن وگرنه میشه به جای کاتر از قیچی استفاده کرد یا نوار را با دست شکل داد و اتو کرد و نیازی به ابزار مخصوص نیست.

honabazaar-137

۱) محاسبه طول و عرض نواراریب و مقدار پارچه مورد نیاز:

طول نوار: برای محاسبه طول مورد نیاز باید دورتادور کارمون که میخواهیم نوار اریب بدوزیم را اندازه بگیریم و به علاوه ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر میکنیم.مثلا برای نوار دوزی دور یک دستگیره مربع شکل به ضلع ۲۰سانت نیاز به حدودا ۹۲ سانتی متر (۱۲+۲۰*۴) نواراریب داریم. اضافه کردن ۱۰ تا ۱۲ سانت به دلیل زوایا و ابتدا و انتهای کار است.

عرض نوار: محاسبه عرض نوار کاملا به نظر خود شما بستگی دارد که میخواهید یک نوار عریض لبه کارتون داشته باشید یا یک نوار باریک. فقط کافیه هر عرضی که مدنظرتون هست رو در ۴ ضرب کنید تا عرض نوارهایی که باید برش بزنید بدست بیاید.

مقدار پارچه مورد نیاز: محاسبه میزان پارچه مورد نیاز البته روشهای متفاوتی دارد ولی یک راه بسیار ساده بدین صورت است : پس از اینکه شما طول نواراریب مورد نیازتان را محاسبه کردید (در مثال ما ۹۲سانت)، کافی است اول آن را در ۲ ضرب کنید (۱۸۴=۲*۹۲) سپس از عدد حاصل جذر بگیرید (۱۳٫۵۶=۱۸۴√) و اگر عدد بدست آمده اعشار داشت به سمت عدد بزرگتر روند کنید (۱۴≈۱۳٫۵۶). حالا برای اطمینان به دلیل عرضهای متفاوت نواراریبها عدد بدست آمده را با ۵ تا ۷ سانت جمع میکنیم.(۲۰=۶+۱۴) یعنی در مثالی که ما زدیم حدودا به یک مربع به ضلع ۲۰ سانتی متر پارچه نیاز داریم.

۲) برش:

برای برش نوارها من از نیم متر پارچه استفاده کردم . پارچه را روی صفحه برش پهن میکنیم به طوری که روی پارچه به سمت خودمان باشد زیرا بعد از تا زدن بتوانیم خطوط را پشت پارچه ترسیم کنیم.

honabazaar-138

گوشه پایینی مربع را گرفته و روی گوشه مقابل میگذاریم تا شبیه مثلث شود.

honabazaar-139

حالا گوشه پایینی مثلث را روی گوشه بالایی تا میکنیم.

honabazaar-140

مثلث حاصل را به شکل زیر در مقابلتون قرار بدید.

honabazaar-141

حالا از لبه تاشده سمت چپ به اندازه نصف عرض نوار اریبی که میخواهیم درست کنیم وارد میشویم و علامت میگذاریم. مثلا من برای یک نوار اریب ۵ سانتی ۲٫۵ سانت از لبه تا وارد شده و اولین خط را میکشم.

honabazaar-142

ولی برای رسم بقیه خطوط به اندازه عرض نوار (مثلا ۵ سانت) علامت میگذاریم و خط میکشیم.

honabazaar-143

دقت کنید اعداد روی تصویر فرضی و برای درک بهتر است و شما باید عرض مناسب برای نوار اریب خود را درنظر بگیرید.

حالا با استفاده از خط کش و کاتر و یا با قیچی خطوط رسم شده را برش بزنید.

honabazaar-144

خب حالا چون طول نواری که ما احتیاج داریم عموما از طول هریک از قطعات بدست آمده بیشتر است پس باید نوارهای برش زده را به هم متصل کنیم.

honabazaar-145

۳) اتصال نوارها:

برای اتصال باید سرهای نوارها را به صورت مثلث برش بزنیم. خط کش را به گونه ای قرار میدهیم که زاویه نوک نوار ۴۵ درجه باشد و برش میزنیم.

چرا ۴۵ درجه؟ چون در این زاویه بیشترین حد کشش پارچه را داریم.

honabazaar-146

حالا دوتا نوار را که سرشان را مثلثی کرده اید به شکل زیر برروی هم قرار میدهید و با سوزن ثابت میکنید. روی نوارها باید به سمت هم باشد.

honabazaar-147

نکته مهم: همانطور که در تصویر می بینید به اندازه نیم تا یک سانت از نوک نوارها باید بیرون باشد (همان میزان زاپاس دوخت) تا بعد از چرخ کردن دو نوار کاملا در راستای هم قرار گیرند.

honabazaar-148

حالا دو لبه اضافی را قیچی میکنیم.

honabazaar-149

زاپاس را از دوطرف باز کرده و اتو میکنیم.

honabazaar-150

به همین ترتیب همه نوارها را می توانیم به هم متصل کنیم.

حالا اگه ابزار نورساز را دارید میتوانید با هدایت پارچه درون آن و اتو کردن به راحتی نوار اریبتان را شکل بدهید.

honabazaar-151

اما در صورتی که این ابزار را ندارید هم اصلا مهم نیست. ابتدا نوار را از عرض تازده و اتو کنید تا فقط خط وسط نوار مشخص شود. سپس نوار را باز کرده و دوسمت آن را تازده و مماس با خط وسط قرار دهید و با اتو، پرس کنید. به همین راحتی.

honabazaar-152

نوار اریب شما آماده است و حالا باید بریم سراغ دوخت آن.

۴) دوخت نوار اریب :

تای یک سمت نوار را باز کرده و لب به لب کار قرار می دهیم سپس با سوزن ثابت میکنیم. (نوار را در سمت روی کارمون باید قرار بدهیم)

honabazaar-153

حالا به سادگی از روی خط اتو چرخ میکنیم. (البته اگر به اندازه یکی دو میلیمتر خارج از خط اتو را چرخ کنید نتیجه بهتری بدست خواهد آمد، یعنی مثلا در تصویر زیر چند میلیمتر به سمت راست بروید وچرخ کنید)

honabazaar-154

در این مرحله نوار را تا زده و به پشت کار برمیگردانیم و سوزن ها را در مرز نوار و پارچه اصلی میزنیم. باز هم سوزن ها باید روی کار باشد.

honabazaar-155

حالا از همان روی کار شروع به چرخ میکنیم. اگر بخواهیم دوخت ما مخفی شود و روی نوار دیده نشود باید دقیقا مرز بین نوار و پارچه اصلی را بدوزیم. اگر هم برایمان مهم نباشد که دوخت دیده شود میتوان مثل تصویر زیر به فاصله چند میلیمتر روی نوار را بدوزیم.

honabazaar-156

به این ترتیب رو و پشت نوار دوخته خواهد شد.

honabazaar-157

نکته اضافه: اگر دوست داشته باشید نوار اریب چند رنگ داشته باشید، پارچه هاتونو به عرض دلخواه به هم بدوزید، درزها را اتو کنید سپس با زاویه ۴۵ درجه نوارهایتان را با عرض دلخواه برش بزنید.

honabazaar-158

honabazaar-159

نکات درباره نوار اریب بازهم هست. در آموزش های آینده دوخت نوار در گوشه های زاویه دار را توضیح داده ایم. از لینک زیر می توانید آموزش دوخت نوار اریب به گوشه های قائمه را مشاهده کنید.

مرسی که با ما همراه بودید. سوالی داشتید من در خدمتم.

مدیر سایت

گفتگو۳۱ دیدگاه

 1. Avatar

  سلام. واقعا عالی بود. ممنون از آموزش خوب شما. در مورد خرید نوار اریب طرح دار پرسیده بودید. من از خیابان پیروزی خیابان دهقان انتهای پاساژ خرید کردم. الان یک سال و نیم میشه که این نوارهای طرح دار اومدن. متشکرم

  • مدیر سایت

   سلام عزیزم. خیلی خیلی ممنونم از راهنماییتون. بله الان خداروشکر با تنوع زیاد دربازار و خرازی ها پیدا میشه. بازم ممنون از آدرسی که دادید.

 2. Avatar

  عالی بود عالی….ممنون از اموزش دقیقتون.دارم پرواز میکنم اریب دوزی رو یاد گرفتم…واقعا دستتون درد نکنه ممنونننننننننن

 3. Avatar

  سلام . خیلی ممنونم از آموزش دقیق و اصولی شما. سوال اینکه ابزار نوار ساز از کجا میتونیم بخریم؟

 4. Avatar

  سلام اگه بخوایم دوخت روی نوار اریب نیفته و معلوم نباشه چیکار کنیم من از توضیح متوجه نشدم میشه عکسشو بزارین ممنون میشم

  • مدیر سایت

   سعی میکنم عکسشو بذارم. در تصویر چهارم از آخر که داره دوختو نشون میده، به جای اینکه از روی نوار دوخت رو انجام بدید باید دقیقا روی جایی که نوار به لباس وصل شده رو بدوزید. یعنی لب به لب نوار اریب

ارسال نظر